"Pentagon vodio tajnu antivakcionu kampanju kako bi potkopao Kinu tokom pandemije" 1Foto: EPA-EFE/MARK R. CRISTINO

Američka vojska pokrenula je tajni program usred epidemije kovida kako bi diskreditovala kinesku vakcinu Sinovak, kao odgovor na napore Pekinga da okrivi Vašington za pandemiju, a zdravstveni stručnjaci kažu da je to ugrozilo nevine živote, objavio je Rojters.

Na vrhuncu pandemije, američka vojska je pokrenula tajnu kampanju da se suprotstavi onome što je smatrala rastom uticaja Kine na Filipinima, naciji koja je posebno teško bila pogođena smrtonosnim virusom.

O toj tajnoj operaciji se ništa nije znalo, a njen cilj je bio da se poseje sumnja u bezbednost i efikasnost vakcina i drugih sredstava koja su spasavala živote, koje je isporučivala Kina, pokazalo je istraživanje Rojtersa.

Vojska je pokrenula antivaksersku kampanju posredstvom lažnih internet naloga ljudi koji su se predstavljali kao Filipinci. Na društvenim mrežama kritikovan je kvalitet maski za lice, kompleta za testiranje i prve vakcine koja je bila dostupna na Filipinima, kineskog Sinovaka.

Rojters je identifikovao najmanje 300 naloga na društvenoj mreži Iks, koji se poklapaju sa opisima koje su podelili bivši vojni zvaničnici SAD upoznati sa operacijom na Filipinima. Skoro svi su kreirani u leto 2020. godine i imali haštag #Chinaangvirus, što na tagalogu znači: „Kina je virus“.

„Kovid je stigao iz Kine, a vakcina je takođe došla iz Kine, ne verujte Kini“, bio je tipičan tvit iz jula 2020. godine. Uz tekst je fotografija šprica pored kineske zastave i grafikona sa porastom broja infekcija.

Američka vojska počela je antivaksersku kampanju u proleće 2020. godine i proširili su je izvan jugoistočne Azije pre nego što su je obustavili sredinom 2021. godine, utvrdio je Rojters, prenosi Glas Amerike.

Prilagođavali su kampanju lokalnoj publici širom Centralne Azije i Bliskog istoka, a Pentagon je koristio kombinaciju lažnih naloga na društvenim mrežama na više platformi da širi strah od kineskih vakcina među muslimanima, u vreme kada je virus svakog dana ubijao desetine hiljada ljudi.

Ključni deo strategije bio je da se pojača sporna tvrdnja da se kineska vakcina može smatrati zabranjenom prema islamskom zakonu, pošto ponekad sadrži svinjski želatin.

Tajni vojni program je počeo pod bivšim predsednikom Donaldom Trampom i nastavljen je kada je Belu kuću preuzeo Džo Bajden, čak i nakon što su nadležni upozorili novu administraciju da Pentagon učestvuje u širenju dezinformacija o kovidu, otkrio je Rojters.

Bajdenova administracija je u proleće 2021. izdala uredbu kojom se zabranjuju antivakserski stavovi usmereni protiv drugih proizvođača vakcina, a Pentagon je pokrenuo internu istragu.

Portparoli Trampa i Bajdena nisu odgovorili na zahteve za komentar o tajnom programu, dok je visoki zvaničnik Sekretarijata odbrane priznao da je američka vojska bila uključena u tajnu propagandu da bi sabotirala kinesku vakcinu u zemljama u razvoju, ali je odbio da pruži detalje.

Kada je Rojters o tajnoj kampanji Pentagona obavestio stručnjake za javno zdravlje, oni su to osudili i dodali da su civili dovođeni u opasnost zbog potencijalne geopolitičke dobiti.

„Mislim da se to ne može ničim odbraniti“, rekao je specijalista za zarazne bolesti na medicinskoj školi u Darmutu Danijel Lasej .

„Zgrožen sam i razočaran kada čujem da je američka vlada to uradila“, dodao je Lasej, koji je bivši vojni lekar i pomagao je tokom napada antraksom 2001. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari