Rusija nema potrebe da bude u kontaktu sa Sjedinjenim Američkim Državama pre nego što donese konačnu odluku o povlačenju iz Sporazuma o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih proba (CTBT), izjavio je danas portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Na pitanje agencije Tass da li se planiraju kontakti sa Amerikancima pre nego što ruski predsednik Vladimir Putin donese konačnu odluku o potpisivanju zakona o povlačenju Rusije iz CTBT, Peskov je rekao da nikakvi kontakti nisu potrebni.
Predlog zakona o deratifikaciji CTBT usvojio je Savet federacije, Gornji doma Dume, 25. oktobra i poslat je predsedniku na potpis, a prema Ustavu Putin ima 14 dana da odluči da li će to uraditi ili ne.
Rusija je Sporazuma o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih proba potpisala u Njujorku 24. septembra 1996. godine, a ratifikovala ga je 27. maja 2000.
Taj multilateralni dokument trebalo je da bude glavni međunarodni pravni instrument za zaustavljanje svih vrsta nuklearnih testiranja, ali do danas nije zaživeo, jer ga nije ratifikovalo osam od 44 države koje imaju nuklearno oružje ili potencijal da ga naprave.
Ruski poslanici su prilikom usvajanja zakona rekli da neuspeh SAD, Kine, Egipta, Izraela, Irana, Indije, Severne Koreje i Pakistana da završe domaće procedure neophodne da bi sporazum stupio na snagu pokazuje nespremnost tih zemalja da u potpunosti preuzmu svoje obaveze, čime su primorale Rusiju da preduzme uzvratne mere kako bi uravnotežila situaciju.
Putin je početkom oktobra rekao da bi Rusija mogla povući ratifikaciju CTBT i naveo da bi Moskva na taj način sledila primer Vašingtona, koji je sporazum potpisao, ali ga nikada nije ratifikovao.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.