Ukrajinske snage nastavljaju s protivfenzivnim akcijama i sve više napreduju na bojištima u Ukrajini, a neuspeh Kremlja da postigne obećanu brzu pobjedu može se pripisati arogantnim pretpostavkama Vladimira Putina.
Al Džazira piše, a prenosi hrvatski N1, da je Putin napravio pet ključnih pogrešaka kad je u pitanju invazija na Ukrajinu.
Prvo, ruski je predsednik precenio spremnost svoje vojske za dugotrajni rat, a pogrešno je procenio i želju Rusa za carstvom koje nastaje upotrebom sile.
Rusija je zaglibila u skupom i pomalo ponižavajućem sukobu protiv vojno inferiornijeg, ali odlučnijeg neprijatelja.
Dok su se Ukrajinci dobrovoljno javljali da se bore i žrtvuju za svoju zemlju, ruski vojnici su počeli napuštati svoje jedinice, a ruski muškarci su počeli bežati nakon objave delimične mobilizacije.
To dovodi do druge krive pretpostavke koju je Putin napravio. ž
Naime, ruski lider je potpuno pogrešno pretpostavio da će se Kijev predati za nekoliko dana.
Kao i drugi imperijalisti, podcenio je ukrajinski otpor i njihovu želju za nezavisnošću.
Predsednik Rusije je zamislio zajedničku budućnost Rusije i Ukrajine zato što dele istoriju, ali većina Ukrajinaca htela je pobjeći od ruske imperijalne prošlosti.
Ako je nezavisni nacionalni identitet Ukrajine bio u sumnji, Putinov rat je to okončao, potaknuvši ukrajinski patriotizam kao nikada pre, a sve to potpomognuto podrškom Zapada, piše Al Džazia.
To je bila treća Putinova pogrešna procena.
Smatrao je da je NATO savez oslabljen pristupom bivšeg američkog predsednika Donalda Trumpa koji je SAD stavlajo ispred svega.
Putin je stoga očekivao sporu reakciju Zapada na događaje na istoku Europe.
Takođe je pretpostavio da bi ervopska zavisnost o ruskoj nafti i plinu otežala prekid odnosa s Moskvom zbog Ukrajine.
Nije bio u pravu. Američka smelost i evropska lukavost prema ohrabrenoj i agresivnoj Rusiji još više su približile dve strane Atlantika.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.