"Pet očiju" protiv Kine 1Si Đinping Foto: EPA-EFE/ JASON LEE

Alijansi obaveštajnih službi „Pet očiju“ (Australija, SAD, Britanija, Kanada i Novi Zeland) trebalo bi, prema pisanju Gardijana, da se pridruži i Japan.

Taj savez bi mogao da dobije i novu, ekonomsku formu, čime bi objedinio ključne strateške rezerve, kao što su važni minerali i medicinske potrepštine, kažu konzervativni britanski poslanici koji rade na međunarodnom nivou u cilju razdvajanja Zapada od Kine.

Plan je udružiti strateške resurse i smanjiti zavisnost od Kine.

Korona kriza je, ukazuje se, otkrila ključne strateške zavisnosti Zapada od Kine, a svoj plan alijansa „Pet očiju“ će uskoro objaviti.

Nužno je udružiti i povećati proizvodnju retkih i poluretkih metala iz Australije, Kanade i Sjedinjenih Država ne bi li se smanjila zavisnost od kineskih rezervi.

Ovi važni minerali ključni su za proizvode široke potrošnje, uključujući mobilne telefone, laptopove i televizore, i imaju značajnu primenu u avio industriji, proizvodnji satelita, lasera i raketa.

Prema podacima američkog Geološkog zavoda, u poslednjoj deceniji Kina je činila više od 90 odsto svetske proizvodnje i snabdevanja retkim elementima.

Za proširenje uloge obaveštajnog saveza „Pet očiju“ koji je formiran daleke 1941, sve je veće interesovanje među konzervativnim britanskim poslanicima koji predlažu kohezivni politički i ekonomski savez koji bi parirao Kini.

Ideja da ovaj obaveštajni savez preraste u blok slobodne trgovine dobila je podršku Endrjua Hastija, predsedavajućeg Obaveštajnog odbora parlamenta Australije i dugogodišnjeg kritičara Kine.

Na seminaru u organizaciji transatlantske institucije „Henry Jackson Society“ Hasti je na temu razdvajanja od Kine kazao da kada „jednom pregledamo naše lance snabdevanja i utvrdimo ranjivosti – a verujem da će i ostale članice Pet očiju učiniti isto – to će dati osnovu za razumevanje gde možemo da ublažimo međusobne slabosti i da postoji potencijal za izgradnju bloka slobodne trgovine“.

Pozvao je da se učini sve što je moguće da se takva mreža i izgradi.

Paralelni predlog da Japan postane šesti partner u razmeni obaveštajnih podataka izneo je protekle sedmice japanski ministar odbrane Taro Kono na seminaru Kineske istraživačke grupe, što je naišlo na odobravanje predsednika Odbora za spoljne poslove britanskog parlamenta Toma Tugendeta.

Kono je takođe rekao da pozdravlja eventualno pridruživanje Velike Britanije novoj pacifičkoj regionalnoj trgovinskoj grupi Sveobuhvatnog i složenog sporazuma za transpacifičko partnerstvo (CPTPP).

Tugendet, koji je osnivač Kineske istraživačke grupe, kazao je i da je „Pet očiju“ decenijama jezgro obaveštajne i odbrambene arhitekture.

„Trebalo bi da tragamo za partnerima kojima možemo da verujemo da produbimo svoje saveze. Japan je važan strateški partner iz više razloga i trebalo bi da sagledamo svaku priliku za bližom saradnjom“.

Kono je upozorio da je rast ekonomije Kini omogućio da kupuje strane tehnološke kompanije.

„Ovo je razvoj događaja koji moramo pažljivo pratiti“, rekao je Kono, navodeći da Kina pokušava da se osamostali od ekonomije američkog dolara preko brzih usluga slanja novca, uvođenjem sopstvenog interneta, pokretanjem digitalnog juana i uvođenjem kineskog međunarodnog poretka.

Kako je naglasio, „ne traži vojni sukob s Kinom“.

Nekadašnji generalni direktor Svetske trgovinske organizacije Paskal Lami poziva na oprez u vezi sa ekonomskim razdvajanjem, jer bi se, kako ističe, „autonomija i zatvorenija Kina verovatno pokazala opasnijom“. Zapad ne može koegzistirati u slobodnoj trgovinskoj vezi sa državom koja subvencioniše 30 odsto njene ekonomije, tvrdi Paskal.“

Ako Kina nije voljna da prihvati globalnu disciplinu o državnoj pomoći, tada moramo preispitati brojne trgovinske obaveze – bilo da se radi o javnim nabavkama ili u određenim sektorima“. Po njegovom mišljenju, Kina nije varala, već je pre iskoristila opšte nepostojanje pravila i discipline u STO, uključujući državne subvencije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari