Petina lekova u Africi neispravna ili falsifikovana? 1

Petina lekova u Africi može biti neispravna ili falsifikovana, pokazalo je istraživanje Univerziteta Bahir u Etiopiji, piše danas Gardijan.

Istraživači su analizirali 27 studija i otkrili da od 7.508 uzoraka lekova, 1.639 nije prošlo najmanje jedan test kvaliteta i potvrđeno je da su podstandardne ili falsifikovane.

Šefica istraživanja u Fondaciji za pristup medicini Klaudija Martinez rekla je da ta analiza izaziva zabrinutost za javno zdravlje.

„Ako pacijenti dobijaju lekove koji su podstandardni ili potpuno falsifikovani, to može dovesti do neuspeha njihovog lečenja ili čak do smrti koja se može sprečiti“, rekla je ona.

Procene koje je prošle godine objavila Kancelarija Ujedinjenjih nacija za drogu i kriminal navode da je ljudska cena falsifikovanih i podstandardnih lekova do 500.000 smrtnih slučajeva godišnje u podsaharskoj Africi.

„Nestandardni lekovi“ se odnose na one koji su odobreni, ali ne ispunjavaju standarde kvaliteta, dok su „falsifikovani lekovi“ oni koji namerno pogrešno predstavljaju svoj identitet, sastav ili izvor.

Portparol Svetske zdravstvene organizacije rekao je da su antibiotici i proizvodi protiv malarije najfalsifikovaniji lekovi u Africi.

Podstandardni ili falsifikovani antibiotici mogu da sadrže netačne doze ili pogrešne aktivne sastojke, što dovodi do neefikasnih tretmana i preživljavanja rezistentnih sojeva.

Svetska zdravstvena organizacija trvdi da će takvi proizvodi verovatno podsticati povećanje otpornosti na antimikrobne lekove.

Utvrđeno je da Malavi ima najveći udeo podstandardnih i falsifikovanih lekova, prema studiji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari