Petrovac se "otključao", turisti stidljivo pristižu 1Foto: Miroslava Pudar

Ne zna se ko se više obradovao na crnogorskom primorju proteklih dana od kada su ublažene epidemiološke mere, da li mi kao turisti što možemo na najbliže more ili domaćini, koji su nakon godinu dana pauze konačno otvorili svoje hotele, apartmane, restorane i konobe.

Nekada Lastva, od Prvog svetskog rata Petrovac po kralju Petru, danas je gradić na Budvanskoj rivijeri sa 1.400 stalnih stanovnika i ponovo je mesto u koje dolaze turisti sa svih strana.

Dok žurim iz smeštaja da što pre zaplivam na lepom plavom Jadranu, čujem da u hotel pristižu i gosti iz Rusije, Makedonije i Ukrajine.

Svi sa maskama.

U zatvorenom prostoru važe i dalje stroga pravila, ali u baštama restorana, kafićima, na bazenima i moru, zar treba reći – maski nema.

Plaže se ubrzano popunjavaju kupačima, vikendom bude još više domaćeg sveta, ostalim danima solidno. Ipak, za razliku od plaža, smeštajni kapaciteti još čekaju goste. Nazidalo se toga baš poprilično za ovako malo primorsko mesto.

Cene smeštaja rastu kako rastu zakazivanja i interesovanje. Hoteli nude smeštaj od 80 do 111 evra po noćenju, apartmani se kreću od 22 do 94 evra po danu.

– Prošle godine zaključali smo hotel i nismo uopšte radili. Sada je polako krenula turistička sezona. Nismo puni ali gosti pristižu. Ne očekujem previše, niko ne zna kako će se dalje stvari odvijati sa epidemiološkom situacijom, tako da je ovo više zagrevanje. Inspekcija je stalno na terenu, dolaze i izdaju pravila kojih se pridržavamo. Maske u zatvorenom su obavezne, osoblje i gosti ih nose, vodi se računa oko posluživanja hrane. U početku smo sami iznosili hranu, sada je inspekcija dozvolila ševdski sto i da se gosti sami poslužuju. Videćemo kako će dalje biti – kaže Vlado Medin, vlasnik novog hotela Eleven.

A u staroj konobi „Pod lozom“, gde se iz onih starih, jugoslovenskih restoranskih tanjira služe ukusna tradicionalna jela, gazda i zaposleni rado ćaskaju sa gostima iz Srbije. Žale se na koronu, da im je uništila posao. Ali sem korone, tu su i štetočine koje muče lepo bilje u ovom restoranu.

– Pojavile su se pre tri godine gusenice koje su uništile šimšir. Sad su mi nove štetočine napale staru lozu, pa i bršljen što natkriljuje restoransku terasu. Naručio sam prskanje, valjda će ih to uništiti. Probao sam vodom ali to ničim ne možeš sprat sa lista – žali se vlasnik konobe.

Na obali je lepo uređeno šetalište, sladoled se prodaje neprestano kao i suveniri, a uz široko šetalište su i restorani, e tu baš nije gužva.

Morski proizvodi su skuplji od mesa, iako se snabdevaju od lokalnih ribara i iz Ulcinja.

Neki koriste i zamrznutu ribu, a jelovnici su uglavnom sa prženom hranom, malo toga je kuvano. Lokalni meštani pričaju da gosti vole konobu „SM“, čiji je vlasnik Milo Đukanović, ali ne onaj na koga prvo pomislite. Nažalost, nismo ga našli da se slikamo. Zato su u supermarketu stalno gužve, najviše gostiju snabdeva se upravo na ovom mestu.

– Od kada je predsednik Rusije Vladimir Putin zabranio letove za Podgoricu zbog politike svog kolege Mila Đukanovića manje je ruskih turista a oni su nam bili glavni gosti. Svašta su oni ovde godinama ulagali i kupovali, ali su zbog politike mnogi otišli, a mnogi su bili i prevareni. Sad se ruski turisti snalaze, putuju prvo za Beograd, pa presedaju za Tivat ali ih karta košta preko 2.000 dolara, pa posle manje imaju za vanpansionsku potrošnju. Zato idu u supermarkete i tamo prave redove jer čekaju da kupe jeftinija pića i hranu – objašnjava situaciju jedan od konobara.

Petrovac, smešten u okruženju brda sa borovom šumom i maslinama, ima dve uređene pešačke staze, kilometarsku stazu do Buljarica i stazu dugu tri kilometra koja vodi u Perazića Do.

Idealno za šetanje, uživanje u hladovini i mirisu mora i borova. Ovde se za turiste redovno organizuju ture turističkim brodićima do obližnjih stenovitih ostrva, Katić i Svetog Vaskrsenja, koje krasi malena crkva na vrhu stene. Odatle se svakoga dana čuju zvona, sve do visokih planina u pozadini ovog mesta.

Poželjni „čelični živci“ za čekanje na granici

Do Petrovca se automobilom iz srpske prestonice stiže za osam sati vožnje bez pauze, što je otprilike 500 kilometara. Troškovi za gorivo su oko 9.000 dinara, putarina za auto-put „Miloš Veliki“ je 430 dinara, a za tunel između Virpazara i Sutomora (Sozina) treba 2,50 evra. Na graničnim prelazima čeka se od 30 do 90 minuta, a sem pasoša ili lične karte nije ništa više potrebno. Kupaći se podrazumeva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari