Iran je ugostio ministra spoljnih poslova Severne Koreje Ri Jon hoa u Teheranu, dan pošto su Sjedinjene Američke Države obnovile sankcije Islamskoj Republici.
Rijeva poseta se zbila i usred sve neizvesnijih razgovora između Pjongjanga i Vašingtona oko denuklearizacije Korejskog poluostrva.
Iran i Severnu Koreju je, zajedno sa Irakom, američki predsednik DŽordž Buš Mlađi 2001. nazvao „osovinom zla“. Od tada su Iran i Severna Koreja bili pod međunarodnim ili jednostranim sankcijama Vašingtona i Zapada, a Irak je posle invazije SAD i njihove „Alijanse voljnih“ 2003, umnogome razorena država.
Teheran i Pjongjang su počeli saradnju tokom iransko-iračkog rata osamdesetih. Severna Koreja je prodavala oružje Iranu, prevashodno tenkove i rakete. Na Zapadu se sumnjalo da je saradnja nastavljena razvojem nuklearnih i raketnih programa dve države. Jedan panel Ujedinjenih nacija je 2010. tvrdio da je Severna Koreja prodavala zabranjenu nuklearnu i raketnu tehnologiju nekim državama, uključujući Iran, Siriju i Mjanmar.
Prošle nedelje je predsednik Irana Hasan Rohani kazao ministru Riju da „u postojećoj situaciji prijateljske zemlje treba da u okviru međunarodne zajednice razvijaju odnose i saradnju“. Iran i Severna Koreja su „uvek imali bliske poglede“ o mnogim pitanjima, konstatovao je Rohani.
Severnokorejski šef diplomatije, koji je u Teheran doputovao na sopstvenu inicijativu, rekao je Rohaniju da je povlačenje SAD iz međunarodnog sporazuma (JCPOA) kojim je Iran 2015, zamrznuo svoj nuklearni program u zamenu za ukidanje sankcija, „delovanje protiv međunarodnih pravila i propisa. „Strateška politika Severne Koreje je produbljivanje odnosa sa Iranom i suprotstavljanje unilateralizmu“, naveo je ministar.
Predsednik Rohani je, preneli su državni mediji, ocenio da se zvaničnom Vašingtonu ne može verovati. „Nastup administracija SAD proteklih godina učinio je da se u svetu ta zemlja smatra nepouzdanom i da ne sprovodi nijednu od svojih obaveza“, kazao je Rohani, jedan od autora JCPOA.
Iran je odbio najnoviju ponudu Vašingtona za pregovore, objašnjavajući to odricanjem administracije predsednika Donalda Trampa od JCPOA. „Amerikanci veoma dobro pričaju tokom pregovora i obećavaju svetlu budućnost, ali u praksi ne ispunjavaju ni jednu njihovu obavezu“, kazao je Riju predsednik iranske skupštine Ali Lariđani, svojevremeni dugogodišnji ministar spoljnih poslova.
Ri je kritikovao SAD što se drže „prevaziđenog priručnika“ po kome produžavanjem sankcija vrše pritisak na Severnu Koreju. Istakao je da njegova zemlja podržava denuklearizaciju Korejskog poluostrva, ali se neće odreći nuklearne tehnologije, „jer mi znamo da Amerikanci neće prestati sa neprijateljstvom protiv nas“.
Ima ocena da Pjongjang smatra da je jedna od lekcija koje može da nauči od sudbine JCPOA ta da je bilo koji kompromis koji učini zvanični Vašington, možda samo taktičko povlačenje, a ne odustajanje od strategije da se izbori potpuni poraz neprijatelja. Iranski zvaničnici su uoči singapurskog samita predsednika Trampa i severnokorejskog vođe Kim DŽong Una 12. juna poručili da Teheran pozdravlja svaki napor za mir na Korejskom poluostrvu, ali da Pjongjang treba da bude oprezan u bavljenju Sjedinjenim Državama. „Pesimisti smo u pogledu ponašanja Amerikanaca“, kazao je tada portparol iranskog ministarstva spoljnih poslova Bahram Kasemi.
Ocene su, prema američkim medijima, da spremnost Irana i Severne Koreje da jačaju uzajamne odnose, ukazuje na rizik da pritisak Trampove administracije može da zbliži rivale Vašingtona. Trampova administracija je suočena sa izazovima u nastojanju da ukloni programe naoružavanja dve države i odreknu se nuklearnih težnji, smatra medijska kuća Blumberg.
U analizama iz Južne Koreje se, pored ostalog, navodi da je Rijeva poseta Teheranu poruka da Pjongjang ojačava savezništvo pošto su pregovori o denuklearizaciji sa SAD „zaglavljeni“. Izgleda da se Pjongjang vraća svojim istorijskim saveznicima kako bi naglasio da još uvek ima prijatelje. Ri je nedavno posetio Kinu, Rusiju, Azerbejdžan, Turkmenistan, Tadžikistan i Švedsku, a u Singapuru učestvovao na forumima Udruženja zemalja Jugoistočne Azije (ASEAN).
„Mislim da Severna Koreja nastoji da deluje jedinstveno sa Iranom, pošto su zajedno suočeni sa američkim sankcijama“, primetio je Kim Hjun vok, profesor na Korejskoj nacionalnoj diplomatskoj akademiji u Seulu. Pjongjang želi da jačanjem veza sa Teheranom, koji je takođe u neprijateljstvu sa SAD, pošalje poruku Vašingtonu da neće popustiti pod kampanjom pritiska, smatraju Kim i drugi analitičari.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.