Severna Koreja negira tvrdnje predsednika SAD Donalda Trampa da je Pjongjang na propalom samitu u Hanoju zahtevao potpuno ukidanje sankcija.
Šef severnokorejske diplomatije Ri Jong Ho govorio je nakon što su razgovori Trampa i severnokorejskog lidera Kim Džong Una završili bez dogovora. On je rekao da su zatražili delimično ukidanje sankcija u zamenu za zatvaranje svog glavnog nuklearnog kompleksa. Sjedinjene Države, međutim, tvrde da nije bilo tako.
Pošto je njihov razgovor propao Tramp je rekao da je Kim ponudio zatvaranje celokupnog kompleksa Jongbjon, objekta za istraživanje i proizvodnju koji čini okosnicu nuklearnog programa Severne Koreje. Međutim, Kim je u zamenu tražio ukidanje sankcija, što SAD nisu spremne da ponude, rekao je Tramp.
Posle samita u četvrtak na konferenciji za novinare kasno uveče Ri je rekao da je njegova zemlja iznela „realne“ predloge, uključujući potpuno demontiranje Jongbjona pod nadzorom američkih posmatrača. „Ovaj predlog je bio najveća mera denuklearizacije koju smo mogli da preduzmemo u sadašnjoj fazi kada se u obzir uzima sadašnji nivo poverenja između Severne Koreje i Sjedinjenih Država“, rekao je Ri, naglašavajući da je Severna Koreja tražila samo delimično ukidanje sankcija „koje opterećuju ekonomiju u civilnom sektoru i životna sredstva našeg naroda.“
On je novinarima u Pjongjangu takođe rekao da je Severna Koreja ponudila trajno obustavljanje testiranje nuklearnih raketa i raketa dugog dometa. On je dodao da će se teško ponovo ukazati prilika poput one na samitu u Hanoju. „Naš principijelan stav će ostati nepromenjen, a naši predlozi se nikada neće promeniti, čak i ako SAD predlože ponovo pregovore u budućnosti“, rekao je Ri.
Na konferenciji za novinare posle samita Tramp je rekao: „Sve se ticalo sankcija. Hteli su potpuno ukidanje sankcija, a to ne bismo mogli da uradimo. Nekada morate da odšetate, a ovo je bio jedan od tih trenutaka.“
Posle Rijevih komentara državni sekretar SAD Majk Pompeo, koji je učestvovao na samitu u Hanoju, ponovo je potvrdio da je Severna Koreja „u osnovi tražila potpuno ukidanje sankcija“. „Prilično su predusretljivi kada je reč o o tome šta su spremni da urade u Jongbjonu, ali i dalje nije bilo potpuno jasno kada je reč o punom opsegu onoga što su spremni da ponude“, rekao je novinarima. SAD su bile „izuzetno voljne da se vrate za sto“ da nastave razgovore, dodao je.
Na putu ka SAD Tramp je uveravao japanskog premijera Šinza Abea i južnokorejskog predsednika Mun Džae Ina da će se razgovori sa Severnom Korejom nastaviti, izjavila je Sara Senders, portparolka Bele kuće. „Predsednik Obama je odbio da izađe iz lošeg sporazuma sa Iranom. Predsednik Tramp odbija da napravi istu grešku sa Iranom, Severnom Korejom ili bilo s kim drugim. Predsednik Tramp će uvek bezbednost američkog naroda stavljati iznad politike“, napisala je Sanders kasnije na Tviteru.
Još jedno sporno pitanje jeste mreža objekata izvan Jongbjona. Stiven Bjegan, specijalni izaslanik američkog stejt departmenta za Severnu Koreju, rekao je da je Pjongjang pre samita Trampa i Kima obećao da će uništiti sav plutonijum u zemlji i objekte za bogaćenje uranijuma u zavisnosti od neprecizno određenih mera koje bi SAD preduzele zauzvrat.
Te neprecizno određene mere, piše Bi-Bi-Si, ispostavlja se da su zapravo potpuno ukidanje sankcija, što Tramp neće da ponudi. Američki predsednik je takođe ukazao na svojoj konferenciji za novinare da je Kim ponudio samo uništenje Jongbjona, a ne celokupnog nuklearnog sistema Severne Koreje. Kako se navodi, Jongbjon je jedini poznati izvor plutonijuma u Severnoj Koreji, ali se veruje da zemlja ima još najmanje dva druga objekta gde se obogaćuje uranijum. Tramp je naglasio da kada je postavio pitanje drugog objekta za bogaćenje uranijuma odvojeno od Jongbjona, severnokorejska delegacija je bila „iznenađena“ onim što SAD znaju.
Si Đinping „veoma koristan“
Peking /// Portparol kineskog ministarstva inostranih poslova Lu Kang izjavio je juče da, iako su Sjedinjene Države i Severna Koreja izložile različite razloge zašto je propao samit u Hanoju, „obe strane veruju da je ukidanje sankcija važna komponenta procesa denuklearizacije“. Američki predsednik Donald Tramp pohvalio je kineskog lidera Si Đinpinga da je bio „veoma koristan“ u susretu sa Severnom Korejom. Tramp je precizirao kako mu je Si rekao da „ne voli da ima nuklearnu državu odmah pored Kine“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.