Plenković: Uvođenje evra najranije do 2023. 1Foto: EPA-EFE/JULIEN WARNAND

Hrvatska je ugovorom o pristupanju Evropskoj uniji (EU) preuzela obvezu usvajanja evra kao službene valute i naš je strateški cilj da do kraja mandata sledeće vlade Hrvatska ispuni kriterijume i to i učini, rekao je hrvatski premijer Andrej Plenković na konferenciji „Dan hrvatskih financijskih institucija – Uticaj uvođenja evra na kretanja u privredi“.

Premijer je naglasio da su ekonomske koristi od evra brojne – trajno će se ukloniti valutni rizik, kao i smanjiti trošak zaduživanja svih domaćih sektora, odnosno građani i poduzeća imaće manje troškove financiranja nego u slučaju da Hrvatska ostane izvan evropodručja. Evro je druga najveća i najsnažnija globalna valuta kojom se koristi više od 340 miliona ljudi u evropodručju EU, rekao je Plenković, napomenuvši da je Hrvatska od svih EU država izvan evropodručja najmanja po broju stanovnika, a istovremeno najviše evroizirana.

Naime, kako je naveo, Hrvati već duže vreme izražavaju vrednosti u evrima, računaju i većinom štede u toj valuti, 46 odsto kredita stanovništvu je u kunama s valutnom klauzulom, a i poduzeća su takođe znatno povezana s evrom, 58 odsto vrednosti ukupnog robnog izvoza ostvaruje se u području evra, 56 odsto svih turističkih noćenja ostvaruju gosti iz evropodručja.

Plenković je rekao da je plan i namera ulazak Hrvatske u tečajni mehanizam ERM II u kome će biti oko 2,5 do tri godine a ulazak u evropodručje očekuje se najranije u januaru 2023. ili 2024. godine. Time bi se Hrvatska, kako je rekao, priključila grupi od već 19 zemalja Unije koje su prihvatile evro kao službenu valutu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari