Pobedilo je 750 evra garantovanih za sve 1Foto: Jeremy Lempin&EPA

I tokom jučerašnjeg popodneva su političari, analitičari i novinari lutali među različitim ciframa o ukupnom broju glasača na prethodnim izborima za kandidata Socijalističke partije Francuske na predstojećim francuskim predsedničkim izborima.

Oni su u pitanje čak dovodili i njihovu regularnost, ali Benoa Amon (49) je neočekivani, ali ipak pobednik prvog kruga socijalističkih prethodnih izbora. Veruje se da je bivši ministar socijalne ekonomije i solidarnosti pa samo nekoliko meseci ministar visokog obrazovanja, Francuze pridobio idejom da država svakom starijem od 18 godina mesečno isplaćuje 750 evra i tako reši problem nezaposlenosti i nejednakosti nastalih kao posledica „robotičke revolucije“ odnosno tehnološkog napretka (a ne globalizacije), kako tvrdi i ovogodišnja studija za Svetski ekonomski forum u Davosu.

Sa tehnološkim razvojem koji desetkuje radna mesta, Amon bi se borio i skraćivanjem radnog vremena. Istina, i pre nego što se neočekivano plasirao u drugi krug socijalističkih izbora, Amon je priznao da garantovani dohodak za sve neće biti uveden za mandata sledećeg predsednika, dakle ne pre 2022. i najavio je da će na „velikoj građanskoj konferenciji“ biti razmotren način finansiranja te ideje i rokovi za njenu realizaciju. Ne treba ni podsećati da je Amon obećao da će ukinuti Zakon o radu koji je izazvao višemesečne proteste sedam sindikata i organizacije mladih, ali i da će biti za davanje prava glasa strancima na lokalnim izborima, za aktivnu eutanaziju, za legalizaciju kanabisa, za odobravanje veštačke oplodnje žensko-ženskim parovima…

Sa 36,4 odsto dobijenih glasova Amon će u drugom krugu socijalističkih izbora 29. januara odmeriti snage s bivšim premijerom Manuelom Valsom (54) koji je u nedelju osvojio 31,1 odsto glasova. Iako su imali pravo da glasaju svi punoletni Francuzi ako samo plate jedan evro, i iako su pristalice Nacionalnog fronta osumnjičene da su tu mogućnost koristile kako bi Marina Le Pen na predsedničkim izborima u aprilu imala poželjnog slabijeg konkurenta, na socijalističke izbore je izašlo otprilike upola manje birača nego 2011. kad ih je glasalo 2,7 miliona.

Najveći gubitnik ovih izbora, sa 17,5 odsto osvojenih glasova trećeplasirani bivši ministar ekonomije Arno Montebur nije časio ni časa: juče ujutro je pozvao svoje pristalice da svoj glas u drugom krugu daju Amonu. Da je samo do proste matematike – sa svojih 36,4 i Monteburovih 17,5 odsto glasova Amon bi već mogao da se proglasi kandidatom za predsednika Francuske.

I Amon i Vals su već juče ujutro počeli svoju kampanju po francuskim medijima. Vals se razumljivo koncentrisao na Amonovu ideju o „garantovanom dohotku za sve“ i poručio je pristalicama Socijalističke partije: „Pred veoma smo jasnim izborom i mi i vi. Izborom između sigurnog poraza i moguće pobede, izborom između obećanja koja se ne mogu realizovati i finansirati i jedne kredibilne levice koja preuzima odgovornost za zemlju“. Benoa Amon je odmah odgovorio podsećajući da je njegov projekat dugoročni projekat u kome nema ništa utopističko. „Bilo bi potpuno nerazumno ne uviđati da danas postoji hitna potreba da se menja način proizvodnje i način potrošnje“, rekao je Amon i dodao da su njegove kćeri razlog za njegovu kandidaturu jer on misli da može da doprinese da im iza njega ne ostane svet u kome se ne da živeti.

Prethodni izbori socijalista pretvorili su se u odmeravanje između socijalističkih ministara koji su 2014. godine napustili Vladu Francuske i ogradili se od politike francuskog predsednika Fransoa Olanda i ministara koji su u toj Vladi i iza te politike ostali do kraja. Veruje se da se Arno Montebur upropastio previše se posvećujući osporavanju vlasti Fransoa Olanda čiju je vladu, kao i Amon, napustio avgusta 2014. godine i oko sebe, a unutar Socijalističke partije, okupio Novu socijalističku partiju, frakciju više nagnutu na levo. Prvi krug izbora za predsednika Francuske održaće se 23. aprila ove godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari