Pobornica Kosova, koja se Dačiću smejala u UN: Ko je Niki Hejli, kandidatkinja za predsedničku nominaciju iz redova republikanaca 1Foto: EPA-EFE/CJ GUNTHER

Niki Hejli, bivša guvernerka Južne Karoline u dva mandata (od 2010. do 2017.) i kandidatkinja za republikansku predsedničku nominaciju za izbore 2024. odgovarajući u nedelju na pitanja domaćina novinara CNN Džeka Tapera i birača u državi Ajova izrazila je oštar stav prema predsedniku Rusije Vladimiru Putinu i ruskoj invaziji na Ukrajinu kazavši: „Pobeda Ukrajine je pobeda za sve nas“.

Ovakav stav je potpuno u skladu sa stanovištima koja je Hejli zastupala i u vreme dok je bila američka ambasadorka pri UN.

Njeni nastupi u Ujedinjenim nacijama će se pamtiti, svakako i „njena rvanja“ – kako je to Tramp okarakterisao 2018. – s američkim rivalima Rusijom i Kinom u koja spada i rasprava sa pokojnim ruskim ambasadorom u UN Vitalijem Čurkinom, na početku njenog mandata.

Hejli je ovu funkciju na koju je podnela ostavku u jesen 2018. preuzela u januaru 2017. godine.

U vreme mandata u UN bio je zapažen njen glas o raznim međunarodnim temama kao što su korejska kriza ili Iran.

Agencija Frans Pres nazvaće je zbog toga „glasom američke diplomatije“ umesto diskretnog tadašnjeg državnog sekretara Reksa Tilersona.

Francuska agencija je navela da je teško utvrditi ko predstavlja spoljnu politiku američkog predsednika Donalda Trampa, ambiciozna ambasadorka u UN, ili bivši izvršni direktor multinacionalne naftne i gasne kompanije Ekson mobil (Tilerson).

Posle jedne od nuklearnih proba Severne Koreje, ona je rekla: „Što je mnogo, mnogo je. Pjongjang traži samo jednu stvar, a to je rat“.

Neimenovani evropski zvaničnici pričali su u to vreme da je ona najuticajnija ličnost u američkoj diplomatiji.

Takođe, kružile su priče da bi ona mogla da zameni Tilersona, čak je i sama Hejli u jednom intervjuu rekla da joj je ta funkcija bila ponuđena, ali ju je odbila zbog „nedostatka iskustva“.

S druge strane, pojedini evropski zvaničnici kažu da ona nema diplomatsku težinu već samo „nos političara da izabere teme za razgovor i kako će nastupiti“, a ostalo prepušta osoblju.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nikki Haley (@nikkihaley)

Oštriji kritičari smatraju da Niki Helji „nema veze sa stvarnošću“ jer ima ekstremno konzervativne stavove i za nju kažu: „ona je kao Tramp, buldog ali lepšeg izgleda“.

Bila je vatrena pristalica, odnosno pobornica Kosova u UN.

Pamti se njena izjava iz 2017. da „Sjedinjene Američke Države ohrabruju sve države članice UN da priznaju Kosovo“.

Novogodišnjem prijemu decembra 2017. u organizaciji generalnog konzulata Kosova i Američke privredne komore na Kosovu u Njujorku, gde su promovisana vina, sirevi, voda i čokolade proizvedeni na Kosovu, prisustvovala je i Hejli.

„Kosovo i SAD se međusobno poštuju, verujemo jedni u druge i delimo iste demokratske vrednosti. To je ono što stvara snažnu vezu koja ne može da bude prekinuta“, rekla je tada ambasadorka.

Povlačeći se sa mesta predstavnika SAD u Svetskoj organizaciji, od generalnog sekretara UN Antonija Gutereša zatražila povlačenje Misije UN sa (UNMIK) sa Kosova.

„Kada mirovne misije UN obave dobar posao zemlje u kojma se nalaze u stanju su da okončaju konflikt, uspostave demokratske političke procese i razviju sopstvene kapacitete. Već više godina, misija UN na Kosovu pružala je primer uspešne misije koja rešava složen konflikt“, navela je tada u pismu Hejli.

Ona je ocenila da je „uspeh Kosova obeležen desetogodišnjicom proglašenja nezavisnosti“, navodeći kako bi to „trebalo bi da bude razlog za slavlje i simbol velikog doprinosa koje su UN dale u očuvanju mira i stabilnosti u Evropi“.

Tadašnji srpski ministar za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović osudio je ovu inicijativu Hejlijeve nazvavši je „otvorenim i grubim napadom na Rezoluciju 1244 i međunarodno pravo, sa ciljem da se pozicija Srbije u UN uruši, a Kosovo po volji pojedinih zapadnih zemalja postane nezavisna država“.

Poznato je da je Hejli stavila veto na rezoluciju UN kojom se zahtevalo odbacivanje saopštenja predsednika Donalda Trampa o Jerusalimu kao glavnom gradu Izraela dok su preostalih 14 članica Saveta bezbednosti glasale u korist Nacrta rezolucije.

Hejli je rezoluciju opisala kao „uvredu“ koju ne treba zaboraviti. „Nijedna zemlja neće govoriti SAD gde da otvara svoje ambasade“, pojasnila je.

Tramp je tada pohvalio ambasadorku Hejli preteći „svim zemljama koje uzimaju naš novac i zatim glasaju protiv nas“, na šta je Hejli dodala: „predsednik Tramp će pažljivo pratiti glasanje i tražio je da ga upozorim na zemlje koje će glasati protiv nas“.

Pamti se i po osmehu koji je pokazala i kada je Ivica Dačić njoj i Trampu na zasedanju Generalne skupštine UN 2017. pokazivao naslovne strane srpskih tabloida kako bi dokazao da su Srbi za Trampa.

U nedelju uveče odgovarajući na pitanja novinara CNN upad Trampovih pristalica u Kapitol hil nazvala je „strašnim danom“ . Za rivala u osvajanju predsedničke nominacije republikanaca guvernera Floride Ron DeSantis je, rekla da je „licemeran što troši dolare poreskih obveznika na pravnu bitku sa Diznijem oko onoga što je počelo kao politički sporazum“.

Dok su Tramp i DeSantis dospeli na naslovne strane sa svojim klimavim pozicijama o ruskoj invaziji na Ukrajinu, Hejli je iznela jasan argument za nastavak američkog učešća u ratu, tvrdeći da bi pobeda Rusije pokrenula još smrtonosniju globalnu krizu.

„Ovo je veće od Ukrajine“, rekla je Hejli u nedelju dodajući: „Ovo je rat za slobodu i u njemu moramo da pobedimo“.

Njeni komentari predstavljali su jasan raskid sa Trampom koji je često hvalio svoj dobar odnos sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom – čovekom koga je ona označila kao tiranina.

Hejli je takođe prozvala Trampa što je čestitao severnokorejskom lideru Kim Džong Unu prošle nedelje nakon što je „pustinjsko kraljevstvo“ izabrano u izvršni odbor Svetske zdravstvene organizacije nazvavši SZO „farsom“.

Ipak, najoštrije njene reči o spoljnoj politici bile su upućene aktuelnom predsedniku SAD Džozefu Bajdenu, koga je okrivila da je postavio pozornicu za rusku agresiju nepravilnim postupanjem tokom povlačenjem američkih trupa iz Avganistana.

„Svuda imamo haos i ništa od toga se ne bi dogodilo“, rekla je ona, da nije bilo nespretnog – i smrtonosnog – odlaska iz zemlje koju su SAD napale 2001.

Početkom godine je u videu koji je objavila na profilu na Instagramu poručila: „Kina i Rusija marširaju, i misle da mogu da nas maltretiraju i šutiraju. Trebalo bi da znate jedno o meni – ja ne trpim siledžije. I kada im uzvratiš šutiranjem, boli više ako nosiš štikle“.

Niki Hejli je rođena kao Nimrata Randava, u porodici indijskih imigranata koji su u ruralnom delu Južne Karoline imali prodavnicu garderobe.

Sebe naziva zaštitnicom američkih interesa u inostranstvu, i tokom njene funkcije u UN Amerika se povukla iz iranskog nuklearnog sporazuma potpisanog tokom administracije Baraka Obame, a koji je među republikancima bio izuzetno nepopularan.

EURACTIV navodi da će za Hejli biti veliki izazov da biračima pošalje usaglašenu poruku.

Više puta je menjala mišljenje po važnim pitanjima, pa čak i kada je podrška Trampu bila tema.

Nekoliko puta se distancirala od njegovih stavova i mišljenja, da bi se kasnije povukla i rekla da on „svakako igra važnu ulogu u Republikanskoj partiji“.

Hejli je bila prva žena na funkciji guvernera Južne Karoline, kao i druga Amerikanka indijskog porekla na funkciji guvernera jedne savezne države u SAD, nakon što je prvi put na tu funkciju došao njen partijski kolega republikanac, Bobi Džindal.

Sa Majklom, oficirom Nacionalne garde Južne Karoline ima kćerku Renu i sina Nalina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari