Pobunjenici iz etiopskog severnog regiona Tigrej preuzeli su kontrolu nad gradom Lalibela, koji je deo svetske baštine UNESCO-a, u susednoj regiji Amhara.
Osim što se grad nalazi na spisku svetske baštine Organizacije Ujedinjenih nacija za obrazovanje, kulturu i nauku (UNESKO) zbog poznatih crkava iz 13. veka isklesanih u stenama, Lalibela je i sveto mesto za milione pravoslavnih hrišćana.
Kako prenose mediji, lokalni zvaničnici i stanovnici su bežali kada su pobunjeničke snage iz Tigreja zauzele grad.
Sejfu, jedan stanovnik Lalibele koji je sa agencijom Rojters razgovarao telefonom, kaže da su snage iz regije Amhara, saveznici centralne etiopske vlade, pobegle zajedno sa lokalnim zvaničnicima.
“Mi smo ih pitali da ostanu ili da nam bar daju svoje kalašnjikove, ali oni su odbili i pobegli uzevši pet ambulantnih vozila, nekoliko kamiona i automobila. Dok su bežali pucali su i ubili mog prijatelja koji ih je preklinjao da ostanu i zaštite civile”, rekao je on.
Još jedan lokalni stanovnik, po imenu Daniel, rekao je za Rojters da je video stotine vojnika kako ulaze u grad oko podneva i da nije bilo borbi u Lalibeli kada su snage iz Tigreja ušle.
On kaže da je pobegao u obližnje planine i da su samo žene i deca ostale u gradu.
Zamenik gradonačelnika Lalibele Mandefro Tadese je za Bi-Bi-Si potvrdio da je grad pod kontrolom pobunjenika iz Tigreja.
On takođe kaže da nije bilo sukoba vatrenim oružjem i da su stanovnici bežali iz grada, ističući da je zabrinut zbog bezbednosti istorijskih crkava.
“To je deo svetske baštine i moramo da sarađujemo kako bi smo osigurali da ovo blago bude sačuvano”, rekao je Mandefro.
U Lalibeli postoji 11 srednjovekovnih monolitnih pećinskih crkava isklesanih u stenama koje datiraju iz 12. i 13. veka.
Izgrađene su kao zamena za hodočašća u Svetu zemlju, koja je u to vreme bila nedostižna.
Crkve su proglašene svetskom baštinom UNESCO-a 1978. godine. O njima brinu sveštenici etiopske pravoslavne crkve Tevahedo.
Američki Stejt department pozvao je pobunjenike iz Tigreja da poštuju Lalibelu kao mesto svetske baštine, dok u Vašingtonu vlada sve veća zabrinutost zbog konflikta.
“Takođe pozivamo sve strane u sukobu da prekinu nasilje i počnu razgovore o prekidu vatre”, izjavio je portparol američkog ministarstva spoljnih poslova Ned Prajs, ističući da je “Lalibela deo veoma bogatog, raznovrsnog i jedinstvenog kulturnog nasleđa Etiopije”.
Viši zvaničnici UN i SAD koji su ove sedmice posetili Etiopiju upozorili su na rizik od proširenja rata u Tigreju na ostale delove severne Etiopije.
Hiljade ljudi su poginule od kada je rat izbio u novembru prošle godine, a milioni su raseljeni.
Borbe se sada šire u Amharu i Afar, još jednu regiju koja se graniči sa Tigrejem.
I pobunjeničke snage iz Tigreja i etiopska vojska sa svojim saveznicima optuženi su za kršenje ljudskih prava i ratne zločine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.