Dok se suočavaju sa najvećim ekonomskim padom od Velike depresije, lideri 27 zemalja članica Evropske unije (EU) razgovaraće danas na video samitu o budućem dugoročnom budžetu i planu oporavka nakon korona virusa.
Portparol predsednika Evropskog saveta Šarla Mišela je na Tviteru objavio da je konferencija počela.
Današnji video sastanak je samo prvi korak ka intenzivnim razgovorima koji bi mogli da rezultiraju sporazumom u julu, ukoliko države članice prevaziđu međusobne razlike.
Zvaničnici i diplomate EU izjavili su da je cilj samita veoma ograničen i da bi se zajednička deklaracija dobre volje već videla kao uspeh.
Plan obrazovanja fonda za oporavak od 750 milijardi evra, koji je predložila Evropska komisija kako bi se zemljama članicama pomoglo u oporavku ekonomije i ublažile posledice korona virusa, nisu sve zemlje članice dočekale s oduševljenjem.
Plan oporavka koji uključuje odlaganje isplate dugova, grantove i zajmove naišao je na neodobravanje od strane Holandije, Danske, Austrije i Švedske.
Druga tema samita je način raspodele novca. Evropska komisija je predložila kriterijume na osnovu broja stanovnika, BDP po glavi stanovnika i nezaposlenosti.
Osnivanje fonda za oporavak podržavaju Francuska i Nemačka. One će pokušati da ubede ostale članice da će plan doneti prednost celom bloku.
Da bi finansirala plan, Komisija je predložila pozajmljivanje novca na finansijskim tržištima jer sa trostrukim A kreditnim rejtingom ima povoljne uslove zajma.
Poslednji put kada su države članice razgovarale o budžetu za period 2021-2027, nisu mogle da pronadju kompromis nakon 28 sati razgovora.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen je sada predložila revidirani dugoročni budžet od 1.100 milijardi evra, zajedno sa 750 milijardi evra za borbu protiv virusa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.