Ruski mediji brišu spiskove ruskih vojnika poginulih u ratu Rusije protiv Ukrajine nakon sudske presude u kojoj se navodi da takve informacije predstavljaju “državnu tajnu“, navodi se na sajtu Organizacije za ljudska prava u Harkovu.
Presuda je potvrda, kako se tumači, da se ruski lider Vladimir Putin nije jednostavno krio iza eufemizama kada je najavio, ne agresorski rat protiv Ukrajine, već takozvanu “specijalnu vojnu operaciju“.
Putin je ukazom od 28. maja 2015. prvi put klasifikovao kao tajne informacije o ruskim vojnim gubicima tokom “specijalnih operacija u mirnodopskim uslovima“.
To je omogućilo prikrivanje vojnih gubitaka ruskog Ministarstva odbrane u tokom specijalnih operacija. Nikada nije data definicija šta se podrazumeva pod „specijalnom operacijom“, niti je iz uredbe bilo jasno koje stvarne informacije treba smatrati državnom tajnom.
Do februara 2022. Rusija je dosledno pokušavala da negira umešanost ruskih snaga u Ukrajini i koristila je snažan pritisak na porodice poginulih ruskih vojnika da ćute. Advokati i aktivisti za ljudska prava, uključujući i neke koji su se suočili sa napadima ili progonom zbog razotkrivanja ruske agresije na Ukrajinu, pokušali su da ospore dekret, ali ga je na kraju podržao Vrhovni sud Rusije.
Ako je Rusija ranije pokušala da sakrije svoje direktno vojno angažovanje i kontrolu nad sukobom u Donbasu, to se promenilo 24. februara 2022. ali se invazija punog obima, bombardovanje, ubijanje i sravnjivanje sa zemljom čitavih gradova i dalje nazivaju “specijalna vojna operacija”.
Još u aprilu je bilo jasno da rusko ministarstvo odbrane želi da sakrije informacije o poginulima u Ukrajini i njihovim porodicama. Postojala je i ogromna tajna oko potonuća bojnog broda “Moskva” 13. aprila i broja poginulih mornara, od kojih su mnogi bili regruti. Dmitrij Škrebec, čiji je sin regrut Jegor bio u „Moskvi“, insistirao je da progovori i od tada je prijavio da se suočio sa ispitivanjem FSB-a, navodno zbog sumnje da je “poslao pretnju bombom”.
Rusko ministarstvo odbrane je 7. juna sve stradale na krstarici “Moskva” uvrstilo među “učesnike specijalne vojne operacije“.
Odluka Opštinskog suda u Kalinjingradskoj oblasti predstavlja odgovor na zahtev ruskog vojnog tužioca da se spisak ruskih vojnika koji su ubijeni u Ukrajini na veb-sajtu 60.ru proglasi “zabranjenim za objavu u Ruskoj Federaciji”. Prisutni predstavnik efektivnog ruskog cenzora, Roskomnadzora, podržao je predlog.
Sud je zaključio da su vojni gubici “u toku rata, i u mirnodopskim uslovima tokom izvođenja specijalnih operacija “državna tajna čije bi otkrivanje moglo dovesti do krivične odgovornosti.“ Kako se navodi, ruski mediji žurno brišu sve takve liste i blokiraju opcije komentara koje bi mogle dovesti do „razotkrivanja“ informacija.
Ukrajina procenjuje da je više od 31 hiljada ruskih vojnika ubijeno od početka ruske invazije na Ukrajinu 24.februara. Ta brojka, međutim, ne uključuje ogroman broj Ukrajinaca iz okupiranog Donbasa koji su nasilno mobilisani i poslati da se bore protiv drugih Ukrajinaca. Smatra se da se prema ovim muškarcima postupa kao prema “topovskom mesu“ i da se šalju na posebno vruće tačke bez ikakve odgovarajuće obuke.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.