Policija je potvrdila da je Dalibor Jauković oko ponoći između srede i četvrtka bacio bombu na ambasadu Sjedinjenih Američkih Država u Podgorici, a potom izvršio samoubistvo, javila je Televizija Crne Gore (TVCG).
Portal Analitika, međutim, navodi da procene istražitelja i bezbednosnih službi govore da Jauković nije izvršio samoubistvo već se ubio slučajno, tako što se sapleo kada je hteo da aktivira drugu bombu.
Predstavnici Crnogorskog državnog tužilaštva i policije su na današnjoj konferenciji za medije potvrdili da je crnogorski državljanin Dalibor Jauković (43) bacio noćas bombu u dvorište ambasade SAD i nakon toga izvršio samoubistvo aktivoranjem eksplozivne naprave, na tridesetak metara od ambasade.
Tužiteljka Lepa Medenica je saopštila da nadležni na osnovu dosadašnjih provera “nisu našli da se može govoriti o terorizmu“.
Nadležni, međutim nisu mogli da saopšte motiv napada i više detalja „u interesu istrage“.
Pomoćnik direktora uprave policije Enis Baković kazao je da policija, u saradnji sa FBI, proverava naloge koje je na društvenim mrežama koristio Jauković, te da preduzima mere kako bi utvrdila da li je delovao sam ili je imao saučesnike.
„NJegova identifikacija izvršena je na osnovu DNK analize, kao i prepoznavanjem od strane bliskog srodnika,“ kazao je Baković.
Na licu mesta su, kako je dodao, pronađeni materijalni tragovi eksplozivnog sredstva koje je koristio i oni će biti predmet daljeg veštačenja, kako bi se dobili precizniji podaci o kojem sredstvu se radi.
Na Tviter nalogu ambasade SAD u Podgorici objavljeno je da je nakon interne kontrole utvrđeno da je osoblje ambasade, nakon incidenta, bezbedno. Niko od osoblja nije povređen, ambasada nije oštećena, a bomba je najverovatnije eksplodirala u vazduhu.
– Ovako nešto po prvi put se desilo u Crnoj Gori, ali kada je reč o manjim incidentima, toga je bilo 1999, dok je trajalo NATO bombardovanje – ispred Američkog kulturnog centra u Podgorici organizovan je protest na kom je zapaljena zastava SAD. U oktobru 2015. za vreme jednog mitinga opozicije, takođe u glavnom gradu Crne Gore, razbijeno je staklo na ambasadi Albanije i napadač nikada nije otkriven, kaže za naš list Veseljko Koprivica, urednik u crnogorskom nedeljniku Monitor. Prema njegovim rečima, nezvanične informacije govore da je Jauković, koji je napao ambasadu SAD, devedesetih godina bio na ratištu i da je verovatno patio od posttraumatskog sindroma.
– Istraga je u toku pa je nezahvalno izvoditi zaključke zasnovane na pretpostavkama, ali događaj je svakako izazvao veliku pažnju i vest je obišla svet – kaže Koprivica. Vest su, između ostalih, prenele agencije Rojters, AP, Sinhua, Raša tudej, NJujork tajms, Vašington post, Si-En-En, Tajm…
Kako prenose crnogorski mediji, identitet Jaukovića je potvrdio njegov brat, a obdukcija je završena. Jauković je živeo u Podgorici, a rođen je u Kraljevu. Na njegovom profilu na Fejsbuku se vidi da je nagrađen ordenom za zasluge u oblasti odbrane i bezbednosti Savezne Republike Jugoslavije 1999. godine. Nagrađen je za „izuzetno zalaganje u obavljanju dužnosti i izvršavanju zadataka u odbrani i bezbednosti otadžbine“, a odlikovao ga je tadašnji predsednik SRJ Slobodan Milošević. Na profilu je objavio i Povelju o odlikovanju sa potpisom Miloševića. Portal Analitika prenosi da policijski izvori navode da je Jauković, nakon dolaska iz Kraljeva u Podgoricu, počeo da koristi psihoaktivne supstance. Sudeći po objavama na Fejsbuku, bio je protivnik ulaska Crne Gore u NATO, a Veseljko Koprivica smatra da je verovatno da se napad može dovesti u vezu sa snažno izraženim antinatovskim raspoloženjem koje vlada u Crnoj Gori.
– Veliki broj ljudi koji su bili po ratištima izazvali su razne incidente, od samoubistava, do napada na nedužne ljude i na objekte – dodao je Koprivica.
Otpravnica poslova ambasade SAD DŽudi Kuo primila je ujutro crnogorskog ministra unutrašnjih poslova Mevludina Nuhodžića i direktora Uprave policije Slavka Stojanovića, nakon čega su se na Tviter nalogu ambasade pojavile reči zahvalnosti. „Hvala vam svima što ste nam poslali podršku… Zahvalni smo našem partneru i savezniku, Vladi Crne Gore, na bliskoj saradnji i zahvaljujemo policiji za profesionalnu podršku u istrazi incidenta“, navodi se u tvitu ambasade, koja zbog ovog incidenta do daljnjeg neće izdavati vize. Osim toga, ambasada je na sajtu izdala je upozorenje građanima SAD da izbegavaju područje zgrade ambasade, velike skupove, da prate lokalne medije i uputstva vlasti. Podsekretar Stejt departmenta Stiv Goldstin rekao je da su pripadnici snaga bezbednosti nakon napada prečešljali teren oko ambasade, ali nisu pronašli druge eksplozivne naprave.
Vlada Crne Gore najoštrije je osudila incident. „U kontaktima crnogorskih zvaničnika sa predstavnicima SAD izraženo je žaljenje povodom napada i solidarnost sa SAD i istaknut je naš čvrsti stav da ovaj događaj neće i ne može pogoršati visoki stepen bezbednosti i sigurnosti diplomatskih predstavništava i ukupnu bezbednosnu situaciju u Crnoj Gori“, navodi se u saopštenju. Nadležni organi, kako se dodaje, ulažu sve napore u rasvetljavanje ovog slučaja. Žaljenje zbog napada i stradanja osobe koja je izvršila taj čin izrazio je i predsednik Skupštine Ivan Brajović.
Međutim, Koprivica smatra da je bezbednosna situacija veoma loša i zabrinjavajuća. „Premijer Crne Gore nedavno je rekao da je bezbedonosna situacija u zemlji odlična, ali skoro svaki dan ga nešto demantuje. Na primer, pre nekoliko dana opljačkana je pošta u Podgorici, u naselju Zagorič, sticajem okolnosti u zgradi u kojoj ja stanujem. Takođe pre nekoliko dana, policija je brutalno prebila četvoricu mladića koji su zatim poslati u zatvor, a svi su izgledi da je istraga pokazala da su bili nedužni. Osim toga, skoro svake nedelje nečiji automobil bude dignut u vazduh“, kaže Koprivica.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.