Otkako je počela pandemija kovida-19, u svetu je bilo više od 40 miliona slučajeva zaraženih i više od milion umrlih.
Virus je imao ogroman uticaj na globalnu politiku, ekonomiju, trgovinu i finansijske sisteme, a značajno je pogodio i svetske napore da se dostignu Ciljevi održivog razvoja Ujedinjenih nacija (SDG).
Zahvaljujući ujedinjenim naporima čitavog svog naroda, Tajvan je na pretnje uzrokovane ovom pandemijom odgovorio držeći se četiri principa, a to su: obazrivi postupci, hitar odgovor, pripreme unapred, kao i otvorenost i transparentnost.
Usvajajući strategije kao što su rad specijalizovanih komandnih sistema, primena pedantnih mera pogranične kontrole, proizvodnja i distribucija odgovarajućih medicinskih resursa i s njima povezana zdravstvena nega, primena IT sistema, objavljivanje transparentnih i otvorenih informacija i sprovođenje preciznog skeniranja i testiranja, uspeli smo biti dovoljno srećni da obuzdamo virus. Do 7. oktobra Tajvan je imao samo 523 zaraženih, i sedam smrtnih slučajeva; u međuvremenu, život i rad nastavili su se normalno za većinu ljudi.
Globalno izbijanje kovida-19 podsetilo je svet da zarazne bolesti ne poznaju granice i da ne prave diskriminaciju na osnovu politike, nacionalnosti, vere ili kulture. Države treba da rade zajedno kako bi se suprotstavile pretnji bolesti u nastanku.
Iz tog razloga, kada je Tajvan stabilizovao obuzdavanje virusa i obezbedio da ljudi imaju dovoljno medicinskih potrepština, počeli smo da delimo naše iskustvo i razmenjujemo informacije o obuzdavanju kovida-19 sa globalnim profesionalcima i stručnjacima iz oblasti javnog zdravlja preko odgovarajućih foruma, na samitu APEC o zdravlju i ekonomiji, kroz Globalni okvir saradnje u obuci i ostale virtualne bilateralne sastanke.
Do juna 2020, Tajvan je održao oko 80 konferencija, pokazujući svoj model stručnjacima iz vlada, bolnica, univerziteta i tink tenkova iz 32 zemlje.
Tajvan nastavlja da donira medicinsku opremu i antipandemijska sredstva zemljama kojima je to potrebno. Do juna smo poklonili 51 milion hirurških maski, 1.16 miliona maski N95, 600.000 odeće za izolaciju i 35.000 termometara za čelo, što je dobilo više od 80 zemalja.
Da bi osigurao pristup vakcinama, Tajvan se pridružio Globalnom institutu za pristup vakcinama za kovid-19 (COVAX) čiji je jedan od predvodnika GAVI, Savez za vakcine; Koaliciji za inoviranje epidemijske pripravnosti; Svetskoj zdravstvenoj organizaciji. Istovremeno, naša vlada aktivno pomaže domaćim proizvođačima u nadi da će se razvoj i proizvodnja uspešnih vakcina ubrzati, i da će na tržište dospeti što pre kako bi se ova pandemija zaustavila.
Da bi se pripremio za mogući naredni talas pandemije kao i nadolazeću sezonu gripa, Tajvan nastavlja sa svojim strategijama podsticanja građana da nose maske i drže socijalnu distancu, a takođe osnažuje pogranične karantinske mere, prevenciju u zajednicama i medicinsku pripravnost. Štaviše, aktivno sarađujemo sa domaćim i međunarodnim partnerima na pribavljanju vakcina i razvijanju optimalnih terapija i odgovarajuće dijagnostike, zajednički štiteći globalnu bezbednost javnog zdravlja.
Pandemija kovida-19 je dokazala da je Tajvan integralni deo globalne mreže javnog zdravlja i da Tajvanski model drugim zemljama može pomoći da se protiv pandemije bore. Radi boljeg oporavka, Svetskoj zdravstvenoj organizaciji je Tajvan potreban. Od SZO i odgovarajućih partnera tražimo da priznaju dugotrajne doprinose
Tajvana globalnom javnom zdravlju, prevenciji bolesti i ljudsko pravo na zdravlje, i da čvrsto podrže inkluziju Tajvana u SZO. Sveobuhvatno učešće Tajvana na sastancima, u mehanizmima i aktivnostima SZO omogućilo bi nam da sa ostatkom sveta radimo na ostvarenju osnovnog ljudskog prava na zdravlje, kako je to zacrtano u Statutu SZO i viziji da se niko ne ostavi po strani, što su Ciljevi održivog razvoja UN.
* Autor je ministar zdravlja i socijalnih pitanja Republike Kine (Tajvan)
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.