Da li je to bio uveli starac ili ljudski dinamo? Da li je to bio političar sklon gafovima ili inspirativni vođa? Da li je to bio gerijatrijski Džo ili Dark Brandon?
U prvih nekoliko minuta govora o stanju Unije u četvrtak u Vašingtonu, milioni Amerikanaca su dobili odgovor. Džo Bajden (81) je odlučan da se bori.
Američki predsednik je bio žestok i više od 68 minuta vikao je za Ameriku, drao se na Donalda Trampa i pronalazio vešte načine da reši zabrinutost zbog njegovih godina.
Što su ga republikanci više zezali i vikali „Lažov!“, on se više hranio njihovom energijom i okrenuo je protiv njih, ocenjuje Dejvid Smit u analizi za Gardijan.
Zaista, drugu godinu zaredom, Bajdenovo obraćanje o stanju u Uniji postalo je sličnije britanskom Donjem domu – borbeno, električno, buntovno.
Bivši američki predsednici mogli su da se izvuku čitanjem sa telepromptera. Bajden, navodno star i pospan, učinio je događaj interaktivnim i ispostavilo se da je brži na nogama od bilo koga od njih.
Retko kada se obraćanje o stanju u Uniji tako istaklo kao medicinski pregled pred globalnom publikom, više o izdržljivosti nego o statistici, više o poletu u korak nego o politici.
Bajden je krenuo sa temama koje će verovatno biti centralne za novembarske izbore. On je optužio Trampa i republikance da pokušavaju da prekrajaju istoriju o pobuni od 6. januara.
„Moj prethodnik i neki od vas ovde traže da zakopaju istinu o 6. januaru. Ja to neću učiniti. Ne možete voleti svoju zemlju samo kada pobedite“.
Tada je presedavajući Predstavničkog doma republikanac Majk Džonson odmahnuo glavom i zakolutao očima.
Bajden je kritikovao Trampa i zbog njegovih poziva ruskom predsedniku Vladimiru Putinu da izvrši invaziju na zemlje NATO-a ako ne potroše više na odbranu.
„Moj prethodnik, bivši republikanski predsednik, kaže Putinu, citiram: ‘Radi šta god hoćeš’. To je citat. Bivši predsednik je to zapravo rekao – poklonio se ruskom lideru. Mislim da je to nečuveno, opasno i neprihvatljivo“.
Bajden se pozabavio reproduktivnim pravima, obećavši da će „ponovo vratiti Roe protiv Vejda kao zakon zemlje“ ako demokrate povrate kontrolu nad Kongresom.
Bajden je dodao da svako ko se „hvalio poništavanjem Roe protiv Vejda nije imao pojma o moći žena, ali su otkrili da je reproduktivna sloboda na glasačkom listiću. Pobedili smo 2020. i 2022. i ponovo ćemo pobediti 2024.
Kasnije su se neki republikanci podsmehivali kada je Bajden rekao da bi dvopartijski zakon o granici uključivao „najteži set reformi granične sigurnosti koje smo ikada videli“.
Uživao je u izazovu, uzvraćajući: „Oh, ne sviđa ti se, a? Da su se konzervativci okupili i rekli da je to dobro? Prokletstvo… Kažete ne. Pogledajte činjenice. Znam da znate da čitate.”
Povlačeći još jednu suprotnost sa Trampom, Bajden je takođe prokomentarisao: „Neću demonizovati imigrante govoreći da su otrov u krvi naše zemlje.
Ipak, usred zezanja i euforije, postojala je Gaza. Bajdenova kolona je krenula drugim putem od Bele kuće do američkog Kapitola nakon što su demonstranti blokirali deo Avenije Pensilvanija.
U sali Predstavničkog doma, neki članovi su nosili kefije – crno-bele karirane šalove koji su simbolizovali solidarnost sa Palestincima.
Rašida Tlaib i Kori Buš držali su znake pozivajući na prekid vatre.
Bajden je najavio da će američka vojska izgraditi privremenu luku na obali Sredozemnog mora u Gazi u cilju dostavljanja humanitarne pomoći morskim putem. Pozvao je Izraelce da učine više da ublaže patnje čak i dok pokušavaju da eliminišu Hamas. „Izraelu kažem da ova humanitarna pomoć ne može biti sekundarno razmatranje ili moneta za pregovaranje“.
Sa saosećanjem je govorio o teškom položaju Palestinaca, ali nije pozvao na promenu politike „trajnog prekida vatre“ za kojom žude demonstranti te ta pretnja njegovom reizboru ostaje.
U publici u četvrtak bili su Džordž Santos, izbačen iz Kongresa, i čovek koji je nosio Trampov snimak na svojoj košulji. Kongresmenka Mardžori Tejlor Grin nosila je crvenu kapu „Učinite Ameriku ponovo velikom” i košulju „Reci njeno ime” koja se odnosila na Lejken Rajli, studenta kojeg je prošlog meseca ubio, navodno, imigrant bez dokumenata.
Bio je to daleko od Trampovog sumornog, prigušenog pobedničkog govora u Mar-a-Lagu u Super utorak. Kada se sve završilo, turobni republikanci su pritrčali vratima, dok su demokrate spopadale Bajdena kao da je upravo osvojio Superboul.
„Niko te sada neće zvati kognitivno oštećenim“, rekao mu je kongresmen Džeri Nadler. Bajden se šalio: „Nekako bih voleo da sam ponekad kognitivno oštećen“. Drugi kongresmen je rekao: „Večeras ste imali irsku vatru!“ Ali hoćemo li te voleti sutra?
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.