Policija je pokrenula postupak protiv više od 24.000 izbeglica koji su za vikend ilegalno ušli u Mađarsku, a ministar spoljnih poslova Peter Sijarto rekao je da bi ponovno uvođenje kontrola na granicama unutar šengenske zone kao odgovor na izbegličku krizu zemlju koštalo milijarde evra. Mađarska policija objavila je da je 23.991 osoba uhvaćena na mađarsko-hrvatskoj granici, a 636 na granici sa Srbijom. Pet osoba je pritvoreno zbog falsifikovanih dokumenata, objavio je Dejli njuz Hangari, preneo je FoNet.

Tokom vikenda tužilaštvo je predalo sudu 64 slučaja protiv izbeglica zbog ilegalnog ulaska u zemlju, rekao je portparol okružnog državnog tužioca u Segedinu. Sijarto je istovremeno upozorio da bi granične kontrole uticale na multinacionalne firme koje doprinose ekonomskoj proizvodnji Mađarske svojim velikim udelom u izvozu.

Turski premijer Ahmet Davutoglu je juče odbacio ideju da se otvori prihvatni centar za više hiljada, uglavnom, sirijskih migranata koji pokušavaju da s turske teritorije uđu u Evropu. On je umesto toga apelovao da se oni smeste u „bezbednu zonu“ na teritoriji Sirije. „Rekli smo Evropi da neće biti prihvatnog centra u Turskoj“, rekao je Davutoglu, odgovarajući na zahteve država-članica EU da se za zahteve za azil pobrinu zemlje iz kojih su se migranti uputili ka Evropi.

Lideri EU su prošle nedelje postigli dogovor da intenziviraju inicijative za dodelu humanitarne pomoći za Tursku i druge zemlje u susedstvu Sirije, u koje je pohrlilo četiri miliona ljudi, bežeći od građanskog rata i ekstremista Islamske države. Oni su takođe obećali da će ojačati spoljne granice EU i otvoriti sporne centre u državama poput Grčke i Italije, gde će moći brže da odvoje izbeglice od ekonomskih migranata.

Davutoglu je, međutim, rekao da su takvi centri „neprihvatljivi“ i „nehumani“, te je ponovio apel Turske da se formira bezbedna zona unutar Sirije, koja bi se prostirala od Azaza do Jarablusa na severu. „Ako na relaciji Azaz-Jarablus nema ekstremista Islamske države, možemo tamo da osnujemo tri grada, pri čemu bi u svakom od njih bilo smešteno 100.000 ljudi“, rekao je turski premijer i dodao da bi „Evropa na sebe preuzela finansijske troškove, a mi ćemo ih izgraditi“.

Turska i Nemačka će se pridružiti snagama koje su se uhvatile ukoštac sa izbegličkom krizom, rekao je Davutoglu. „Odlučili smo da Turska i Nemačka osnuju radnu grupu. Prvo ćemo uspostaviti bilateralni mehanizam, a kasnije ćemo uključiti i Grčku ako bude bilo potrebno“, rekao je Davutoglu, koji se tokom vikenda sastao u NJujorku s nemačkom kancelarkom Angelom Merkel, uoči zasedanja Generalne skupštine UN.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari