Posle pokušaja atentata, Donald Tramp je otputovao u Milvoki gde će ga republikanci ove nedelje zvanično predložiti za svog predsedničkog kandidata. Ali napad na njega otvorio je velike implikacije po politiku i nacionalnu bezbednost, piše Politico, a prenosi N1 Hrvatska.
I dok FBI pokušava da utvrdi motive napadača, Politico je izdvojio šest ključnih pitanja o ovom incidentu na koja još uvek nemamo odgovore.
1. Zašto je napadač ciljao Trampa?
Snajperista je ubio osumnjičenog napadača, 20-godišnjeg Tomasa Metjua Kruksa, ubrzo nakon što je ispalio hitac. On je živeo u Betel parku u Pensilvaniji, predgrađu više srednje klase, oko sat vremena vožnje od mesta gde je održan Trampov miting.
FBI još uvek istražuje Kruksov profil i šta ga je motivisalo da izvrši napad. Da bi to uradili, intervjuisaće prijatelje i porodicu i pregledati njegovu internet istoriju i slično.
Zvaničnik organa za sprovođenje zakona rekao je da istražitelji pregledaju Kruksove objave na Discord-u, popularnoj aplikaciji za razmenu poruka i društvenih mreža.
On je bio registrovan kao republikanac, ali je jednom prilikom donirao 15 dolara projektu Progressive Turnout Project, demokratskoj organizaciji izlaznosti, pokazuju javno dostupni zapisi.
U nedelju je predsednik Džozef Bajden pozvao Amerikance da ne spekulišu o motivima napada. Pustite FBI da radi svoj posao“, rekao je on.
2. Kako se napad dogodio dok je Tramp pod zaštitom tajne službe?
Tramp ima 24/7 zaštitu Tajne službe jer je bivši predsednik. Iako njegovi skupovi često privlače desetine hiljada posetilaca, svaka osoba podleže intenzivnim bezbednosnim proverama, mora da pokaže torbe i prođe kroz detektore metala da bi ušla.
Naoružani napadač je pucao na Trampa sa oko 150 metara udaljenosti, sa krova koji se nalazio u blizini mitinga, ali izvan mesta održavanja. Nejasno je zašto tajna služba nije obezbedila to područje i zašto je oficirima trebalo toliko vremena da reaguju.
Metak je okrznuo Trampovo uvo, a nakon što je bivši predsednik pao na zemlju, telohranitelji su pohrlili da ga zaštite. Dok su ustajali, Tramp je podigao pesnicu u vazduh i pozvao svoje sledbenike da se „bore” pre nego što on i njegovi telohranitelji napuste binu.
Ostaje pitanje da li je do incidenta došlo zbog problema sa protokolom ili zbog neadekvatnog finansiranja.
3. Šta je još napadač imao na umu?
Policajci su kod napadača pronašli pušku u stilu AR, a prema informacijama koje su AP-u podelila dva neimenovana izvora, oružje je pripadalo ocu napadača.
Vlasti su saopštile da je u autu napadača pronađen i eksploziv, uključujući improvizovanu eksplozivnu napravu. Pored toga, materijal za pravljenje bombi pronađen je u njegovoj kući.
4. Da li će republikanci verovati FBI-ju u istrazi?
Republikanci i konzervativne medijske ličnosti već postavljaju pitanja da li treba verovati FBI-ju da istražuje pokušaj ubistva.
5. Kako će pokušaj atentata uticati na Republikansku nacionalnu konvenciju?
Zvaničnici su u nedelju rekli da ne prave nikakve operativne promene kada je u pitanju bezbednost na Republičkoj nacionalnoj konvenciji (RNC), s obzirom da su već bili uključeni u opsežno planiranje u poslednjih godinu i po dana.
Ne postoje „poznate artikulisane pretnje“ protiv RNC-a ili bilo koga ko prisustvuje RNC-u, rekao je glavni agent FBI-ja Majkl Hensl.
Guverner Viskonsina Toni Evers pozvao je u nedelju da se oružje zabrani i pozvao druge zvaničnike da preduzmu dodatne korake da zaštite učesnike.
6. Kako će pucnjava promeniti izbornu kampanju?
Bajdenova administracija je zaustavila predsednikovu kampanju i planove zvaničnih putovanja. Potpredsednica Kamala Haris odložila je put u Vest Palm Bič na Floridi, gde je trebalo da razgovara o pravima na abortus u blizini Trampove matične baze.
Istovremeno, Bajden je takođe odložio planirani put u Teksas i umesto toga će dati intervju za NBC iz Bele kuće i nastaviti sa kampanjom u Las Vegasu u utorak.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.