Dok su oklopna vozila u sredu naletala na kapije Palate Vlade Bolicije, predsednik Luis Ars je rekao da je u toku pokušaj državnog udara, tvrdio da je on čvrst i pozvao narod da se mobiliše i suprotstavi.
Na snimku Arsa okruženog ministrima u Palati, on je rekao: „Zemlja se suočava s pokušajem državnog udara. Evo nas, čvrsto u Kasa Grande, da se suprotstavimo svakom pokušaju državnog udara. Potreban nam je narod Bolivije da se organizuje“.
Na snimku na bolivijskoj televiziji prikazano je kako se Ars u hodniku Palate suočio sa komandantom armije Huanom Hoseom Zunjigom koji je izgledao kao da predvodi pobunu: „Ja sam vaš vrhovni komandant i naređujem vam da povučete svoje vojnike i neću dozvoliti ovu neposlušnost!“, rekao je Ars.
Pre no što je ušao u zgradu Vlade, Zunjiga je rekao novinarima na trgu: „Sigurno će uskoro biti novi kabinet ministara; naša zemlja, naša država ne može ovako dalje“. Zunjiga je rekao da „za sada“ priznaje Arsa kao vrhovnog komandanta.
Zunjiga nije eksplicitno rekao da predvodi državni udar, ali je u Palati, uz udaranje koje se čulo, rekao da vojska pokušava da „vrati demokratiju i oslobodi naše političke zatvorenike“.
U poruci na platformi X Ars je pozvao na „poštovanje demokratije“ kada je bolivijska televizija prikazala dva tenka i nekoliko ljudi u vojnim uniformama ispred Palate.
„Ne možemo dozvoliti da još jednom pokušaj državnog udara oduzme živote Bolivijaca“, rekao je on iz unutrašnjosti Palate, okružen vladinim zvaničnicima, u video-poruci poslatoj novinskim kućama.
Bivši predsednik Evo Morales, takođe u poruci na platformi X, osudio je kretanje vojske na trgu Muriljo ispred Palate, nazivajući to državnim udarom „u nastajanju“.
Marija Nela Prada, ministarka predsedništva i visoka bolivijska zvaničnica, nazvala je to „pokušajem državnog udara“ i rekla na televiziji da je „narod u pripravnosti da brani demokratiju“.
Incident je izazvao talas gneva drugih lidera u regionu, uključujući Organizaciju američkih država, kao i Gabrijela Borića, predsednika susednog Čilea, zatim rukovdstva Hondurasa i bivših bolivijskih lidera.
Bolivija, zemlja s 12 miliona ljudi, poslednjih meseci je poprište sve većih protesta zbog naglog pada privrede od jedne od najbrže rastućih na kontinentu pre dve decenije, na jednu od najteže pogođenih krizama.
Ta zemlja je takođe doživela raskol visokog profila na najvišim nivoima vladajuće stranke. Ars i njegov nekadašnji saveznik, levičarska ikona i bivši predsednik Morales, bore se uoči izbora 2025. godine za budućnost vladajućeg Pokreta za socijalizam (MAS).
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.