Predsedniku Južne Koreje, Jun Suk Jeol, zabranjeno je da napusti zemlju, pošto su opozicioni političari optužili njegovu stranku da je organizovala „drugi državni udar“ odbijanjem da ga opozove zbog njegovog proglašenja vanrednog stanja prošle nedelje, prenosi Gardijan.
Bae Sang-up, komesar za imigracionu službu u Ministarstvu pravde, potvrdio je tokom parlamentarnog saslušanja u ponedeljak da je Junu zabranjeno putovanja.
Junov pokušaj da okonča civilnu vlast prošlog utorka trajao je samo šest sati nakon što su se poslanici posvađali sa vojnicima u zgradi parlamenta pre nego što su izglasali naredbu o ukidanju vanrednog stanja.
„Ovo je nezakonit, neustavan čin druge pobune i drugog državnog udara“, rekao je Park Čan-dae, lider opozicione Demokratske stranke, misleći na bojkot glasanja o opozivu od strane vladajuće Partije moći naroda (PPP) i njenog očajničkog pokušaja da zadrži Juna na funkciji.
Prema ustavu Južne Koreje, predsednik ostaje šef vlade i glavnokomandujući vojske osim ako nije nesposoban ili podnese ostavku.
Visoki političari PPP-a su tvrdili da Jun može da nastavi da obavlja funkciju predsednika dok svoja ovlašćenja delegira premijeru – aranžman koji je Park opisao kao „očigledno kršenje Ustava bez pravnog osnova“. Opozicione stranke obećale su da će ove nedelje podneti još jedan zahtev za opoziv.
Jun se u subotu izvinio zbog svog kratkotrajnog pokušaja da uvede vanredno stanje i obećao da će se suočiti sa svim pravnim ili političkim posledicama, nekoliko sati pre nego što je parlament trebalo da glasa o njegovom opozivu.
Jun je rekao da mu je „veoma žao“ zbog odluke, za koju je rekao da je nastala iz očaja, i obećao da neće pokušavati da uvede vanredno stanje drugi put.
Tri opozicione stranke podnele su tužbu protiv Juna, njegovog bivšeg ministra odbrane Kim Jong Hjuna i komandanta vojnog stanja Park An-sua, optužujući ih za pobunu. Zločin vođenja ustanka je kažnjiv smrću ili doživotnim zatvorom.
Kim, koji je u sredu ponudio ostavku, viđen je kao centralna ličnost u kratkoj objavi o uvođenju vanrednog stanja prošlog utorka.
Sabotiranje glasanja u subotu uveče u nacionalnoj skupštini dovela je do političkog zastoja i neizvesnosti oko toga ko ima svakodnevnu kontrolu nad Južnom Korejom, četvrtoj po veličini ekonomiji Azije i ključnim saveznikom SAD.
Lider PPP-a, Han Dong-Hun, rekao je tokom vikenda da Jun neće biti uključen u spoljne i druge državne poslove, s tim da će se kontrola administracije preneti na premijera Han Duk Su.
Han je rekao da je Junovo televizijsko izvinjenje zapravo obećanje da će prevremeno napustiti funkciju.
Ali Vu Von Šik, predsednik Narodne skupštine i poslanik Demokratske stranke, rekao je da je delegiranje predsedničkih ovlašćenja premijeru i vladajućoj stranci bez prethodnog opoziva Juna neustavno.
Han Duk-Su je rekao da će vlada dati sve od sebe da „održi poverenje sa našim saveznicima“ – misleći na SAD i Japan – dok su stručnjaci upozorili da bi nastavak neizvesnosti mogao da ugrozi regionalnu stabilnost.
„Lideri u Rusiji, Kini, a posebno Severnoj Koreji, verovatno sa radošću posmatraju politička previranja u Južnoj Koreji, osećajući geopolitičku prednost“, rekao je Lejf-Erik Izli, profesor na Univerzitetu Eva u Seulu. „Severna Koreja će verovatno sačekati i videti ovim događajima, ali se ne može isključiti da će Pjongjang pokušati da iskoristi podele u Seulu“.
U pokušaju da umire javnost, više vojnih lidera, uključujući vršioca dužnosti ministra odbrane, reklo je da će prkositi bilo kakvom naređenju za uvođenje još jedne runde vanrednog stanja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.