Muškarac koji je bio na samrti u japanskoj bolnici rekao je policiji da je jedan od najtraženijih begunaca u zemlji i da je bio u bekstvu skoro 50 godina jer je bio deo radikalne grupe koja je vršila bombaške napade 1970-ih, saopštila je policija, piše Gardijan.
Nakon što je dobila dojavu, policija je prošle nedelje otišla u bolnicu u blizini Tokija da ispita 70-godišnjeg muškarca.
Rekao im je da je u terjminalnoj fazi raka i da želi da umre pod svojim pravim imenom, Satoši Kirišima, i otkrio ranije nepoznate detalje o bombaškim napadima, saopštila je policija.
U ponedeljak, četiri dana nakon ispitivanja, muškarac je preminuo, a da policija nije potvrdila njegov identitet.
DNK testovi koji su obavljeni na njemu i rođacima pokazali su da su kompatibilni, izvestio je Kjodo njuz u petak. Policija nije potvrdila tu prijavu.
„Verujemo da je čovek koji je preminuo u bolnici nakon što je tvrdio da je Satoši Kirišima zapravo bio osumnjičeni“, rekao je u četvrtak šef Nacionalne policijske agencije Jasuhiro Cujuki.
Rođen 1954. godine, Kirišima je bio student univerziteta u Tokiju kada se uključio u ekstremizam i pridružio se Istočnoazijskom antijapanskom oružanom frontu, militantnoj grupi koja je izvela seriju bombaških napada na velike japanske kompanije 1970-ih.
Osam ljudi je poginulo, a više od 160 je povređeno u bombaškom napadu na zgradu Mitsubishi Heavi Industries 1975. godine, za šta je okrivljena grupa.
Kirišima je navodno bio umešan u niz bombaških napada. Tražili su ga pod optužbom da je aktivirao tempiranu bombu u zgradi u luksuznoj četvrti Ginza u Tokiju u aprilu 1975. u kojoj niko nije povređen.
Iako nije ključni član grupe, za njega se govorilo da je jedini od 10 članova koji nikada nije uhvaćen.
Dok je bio u bekstvu, Kirišima nije imao mobilni telefon ili zdravstveno osiguranje i a platu je dobijao na ruke kako bi izbegao otkrivanje, navodi javna televizija NHK.
U petak su policijski istražitelji izvršili raciju u građevinskoj kompaniji u kojoj je radio pod pseudonimom Hiroši Učida oko 40 godina, objavili su NHK i drugi mediji.
Fotografija na posteru za Kirišiminu poternicu prikazuje ga nasmejanog, sa dugom kosom i naočarima.
Dva člana grupe osuđena su na smrt, uključujući njenog osnivača Masašija Daidodžija, koji je umro na smrtnoj kazni 2017.
Dvojica od osam članova grupe koji su optuženi još su na slobodi nakon što su pušteni 1977. godine u sklopu sporazuma o kojem je pregovarala druga radikalna grupa, Japanska Crvena armija, kada je otela avion Japan Airlinesa u Bangladešu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.