Zvaničnici i lideri političkih partija iz Republike Srpske ocenili su da je odluka Ustavnog suda BiH, prema kojoj 9. januar ne može biti obeležavan kao Dan RS, politički motivisana, ističući da će RS nastaviti da proslavlja 9. januar kao Dan republike.
Predsedavajući Predsedništva BiH Milorad i lider Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik rekao je da je „besmisleno ponovo komentarisati politički motivisane odluke Ustavnog suda BiH, koje se odnose na obeležavanje Dana Repubilke Srpske“.
„Srpska će nastaviti da obeležava Dan Republike 9. januara“, rekao je Dodik agenciji SRNA.
Predsednica RS Željka Cvijanović ocenila je da je Ustavni sud BiH „još jednom dokazao da se pri odlučivanju rukovodi političkim, a ne pravnim kriterijumima, te da je u potpunosti preuzeo ulogu koju je u prošlosti imao OHR“.
„Nažalost, ova odluka Ustavnog suda BiH dodatno će narušiti, ionako krhko poverenje gradjana RS u ovu instituciju kojoj, očigledno, dnevni red u najvećoj meri diktira političko Sarajevo“, saopšteno je iz kabineta predsednice RS.
Cvijanovićeva je istakla da je nesporna istorijska činjenica da je Republika Srpska nastala 9. januara 1992. godine, te da je za institucije RS obavezujući sud gradjana, koji su na referendumu ubedljivom većinom odlučili da će Dan Republike i ubuduće biti obeležavan 9. januara.
Premijer RS Radovan Višković rekao je da će RS naći načina da ispoštuje odluku Ustavnog Suda BiH o ukidanju Dana RS, ali da će nastaviti da proslavlja 9. januar.
Višković je ocenio da je odluka nemerno objavljena sada, kako bi se „poremetile odluke i poslovi u interesu gradjana BiH“, jer će se svi, umesto toga, narednih meseci baviti ovom temom.
„Ustavni sud se u ovoj odluci poziva na članove Ustava o diskriminaciji i slobodi izbora, a kad se pokrene apelacija za 1. mart onda je to legalan datum. Kakva je razlika između 1. marta i 9. januara. Da li su svi u RS bili za 1. mart? Mi ne priznajemo taj datum, ali ne osporavamo drugima da ga slave“, rekao je Višković.
U Federaciji BiH se 1. mart slavi kao Dan nezavisnosti BiH.
Predsednik Narodne skupštine RS Nedeljko Čubrilović izjavio je da Ustavni sud BiH donoseći ovakve odluke obesmišljava svoj rad, jer „daje sebi za pravo da ocenjuje istorijske činjenice“, što, kako je naveo, 9. januar jeste.
On je rekao da će parlament RS, kada dobije odluku, uputiti svoj odgovor Ustavnom sudu BiH, koji će „biti adekvatan“.
Odluka Ustavnog suda BiH pokazuje da je taj sud u svojoj suštini antiustavan, jer negira konstitutivnost srpskog naroda, ruši temelje Ustava BiH i razgradjuje državnu zajednicu BiH, saopšteno je iz SDS-a.
„Ustavni sud BiH petvorio se u ustavotvorca i instituciju koja nasilno menja ustavni poredak, majorizujući volju, identitet i konstitutivnost srpskog naroda i Srpske“, ocenili su u SDS-u.
Iz ove stranke pozvali su sve republičke institucije i političke partije da zaštite Ustav Republike Srpske, Dan Republike Srpske i osnovna demokratska prava Republike i njenih gradjana.
Predsednik PDP-a Branislav Borenović izjavio je da će odluka Ustavnog suda samo dodatno zakomplikovati odnose u BiH.
„Mi ćemo naći odgovor i parlamentarni i svaki drugi kako da prevazidjemo ovakvu situaciju na legalni i legitimni i institucionalni način. Najvažnije je da ćemo mi nastaviti da slavimo Dan Republike“, kazao je Borenović.
Ustavni sud Bosne i Hercegovine osporio je danas Zakon o Danu Republike Srpske, odnosno 9. januar kao Dan Republike Srpske.
Na sajtu Ustavnog suda BiH objavljeno je da je usvojen zahtev devet delegata Veća naroda RS za ocenu ustavnosti člana 2 stav 1 Zakona o Danu Republike Srpske koji glasi: „Na osnovu potvrdjene volje gradjana Republike Srpske, 9. januar se utvrdjuje kao Dan Republike“.
Prema odluci suda, taj član nije u skladu sa pojedinim odredbama Ustava BiH, Medjunarodne konvencije o ukidanju svih oblika rasne diskriminacije i pojedinim članovima Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.
Ustavni sud je saopštio da se ovom odlukom ne dovodi u pitanje postojanje praznika Dan RS niti se ograničava nadležnost Narodne skupštine Republike Srpske da raspiše referendum o tome kojeg datuma će se proslavljati Dan Republike Srpske.
Ustavni sud BiH je 2015. godine doneo odluku prema kojoj je proslava Dana RS 9. januara neustavna, jer je diskriminišuća po pripadnike gradjana koji nisu Srbi i pravoslavci, jer se tada obeležavala i krsna slava RS – Sveti arhidjakon Stefan.
U RS je potom održan referendum na kome su gradjani podržali da se 9. januar i dalje slavi kao Dan RS.
Potom je RS ukinula odredbe Zakona o praznicima RS koje su se odnosile na 9. januar, a Narodna skupština RS je usvojila novi Zakon o Danu RS, prema kojem se taj dan i dalje obeležava 9. januara, ali kao sekulаrni i neobavezujući praznik.
U hotelu Holidej in u Sarajevu 9. januara 1992. godine tadašnji srpski poslanici u parlamentu Socijalističke republike BiH usvojili su Deklaraciju u proglašenju Republike srpskog naroda u BiH i od tada se 9. januar obeležava kao dan RS.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.