Danas se navršilo tačno 50 godina od istorijskog gesta kancelara Zapadne Nemačke Villija Branda koji je 7. decembra 1970. godine, kleknuo pred Spomenikom junacima Varšavskog geta i zatražio oproštaj za zločine počinjene za vreme nacističke vlasti.
Tim činom je otvorio novo poglavlje pomirenja između naroda Nemačke i Poljske. Istovremeno je otvorio i novo poglavlje nemačke budućnosti, podseća klix.ba.
„Istorijski gest kancelara Branta nas podseća koliko je značajno priznavanje zločina i odavanje počasti svim žrtvama ukoliko jedno društvo želi da zaleči rane i krene napred. Da bi pomirenje bilo uspešno, žrtve zaslužuju najviši stepen poštovanja, a počinioci odgovarajući sudski proces“, kazao je tim povodom visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Valentin Incko.
Lideri koji žele da budu prepoznati kao osobe koje poštuju i prihvataju evropske vrednosti moraju staviti istinu, pravdu i pomirenje na prvo mesto, te ni u kakvim okolnostima ne smeju sebi dozvoliti da se nađu na pogrešnoj strani istorije tako što će negirati zločine ili glorifikovati zločince, naglašava Incko.
„To je posebno značajno za zemlju poput Bosne i Hercegovine čiji je cilj da ostavi posledice stravičnog rata iza sebe i okrene se evropskoj budućnosti. S tim u vezi, želim podsetiti i na nedavnu izjavu nemačkog ministra spoljnih poslova Hajka Masa, koji je, negujući ostavštinu Vilija Branta, rekao da, ako zemlja želi da se pridruži EU, nema mesta za negiranje ratnih zločina ili glorifikovanje ratnih zločinaca“, izjavio je Valentin Incko.
Zaključio je da svet treba da bude zahvalan Viliju Brantu i Nemačkoj „što su nam pokazali da postoje alternative i bolji načini da se i pojedinci i države kreću napred“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.