Italiji su bile potrebne četiri godine da razmotri raskid svojih specijalnih odnosa sa kineskim predsednikom Si Đinpingom.
Italija je 2019. postala prva zemlja G7 koja se pridružila kineskom globalnom instrastrukturnom programu Inicijativi pojas i put na iznenađenje saveznika na Zapadu. Sada je italijanska desničarska premijerka Đorđa Meloni spremna da kaže svojim kolegama iz G7 da je spremna da prekine veze sa Sijevim spoljnompolitičkim projektom, kazao je jedan visoki diplomata, prenosi Politico.
Sada je italijanska desničraksa premijerka Đorđa Meloni spremna da kaže svojim kolegama iz G7 da je spremna da prekine veze sa Sijevim spoljnompolitičkim projektom, kazao je jedan visoki diplomata, prenosi Politico.
Ako usledi ovakav potez predstavljao bi dramatičan preokret u odnosima Italije i Kine čime bi se i Melonijeva svrstala uz Bajdena u tabor država skeptičnih prema Kini. Takođe, to bi bio udarac Sijevoj politici što bi potencijalno podstaklo i druge države da slede ovaj primer.
Iako još postoje podele oko toga koliko daleko Evropa treba da ide u pridruživanju američkoj podršci odbrane Tajvana raste transatlantski konsenzus oko potrebe da se odupre kineskim igrama ekonomske moći.
Pristalice kineske inicijative u Italiji smatraju da bi raskid sa Kinom oštetio italijanski biznis. „Odnos sa SAD je zaista ono na šta se Meloni kladila kako bi utvrdila svoje međunarodne akreditive“, smatra Natali Toči, direktorka Instituta Affari internazionali iz Rima.
Pre četiri godine Italija je postala prva zemlja EU koja se priključila Incijativi pojas i put, Sijevoj širokoj strategiji razvoja instrastrukture za investiranje u 150 zemalja i međunardonih subjekata. U okviru programa Kina finansira izgradnju luka, mostova, železničkih pruga, nebodera… širom sveta.
Kada je Si posetio Rim 2019. dočekan je kao kralj, piše Politico, i počašćen koncertom poznatog tenora Andrea Bočelija u predsedničkoj palati.
Kineski lider rekao je tadašnjem premijeru Đuzepe Kontiju da je slično „prirodnim principima univerzuma“ da se njihove dve zemlje, nekad dva kraja starog Puta svile, ponovo ujedine.
Meloni je prošle nedelje nagovestila da je „otvorena debata“ o raskidu sa Kinom. Očekuje se da će u Hirošimi gde je počeo samit G7 pokrenuti ovo pitanje.
Sporazum između Rima i Pekinga automatski se obnavlja marta 2024. ako se do tada nijedna strana ne povuče. Podsekretar za spoljne poslove Italije Đorđo Sili rekao je da je u toku „pažljivo razmatranje“ napomenuvši da će odluka biti doneta imajući u vidu kinesku politiku prema NATO, G7 i EU.
Sporazum između dve zemlje do sada nije uspeo da smanji barijere za italijanske firme a više vlada u Rimu su zauzimali sve oštriju liniju prema administraciji Sija.
EU je, takođe, uspostavila sopstvenu konkurentsku inicijativu Global Gateway kako bi se suprostavila kineskoj Inicijativi.
Predsednica Evrospke komisije Ursula fon der Lajen sastaće sa Džozefom Bajdenom i japanskim premijerom Fumiom Kišidijem namarginama skupa u Hirošimi.
Kineski izvoz u Italiju porastao je za 51 odsto od 2019. do 2022. dok je njen uvoz iz ove zemlej EU porastao za samo polovinu (26 odsto) u istom periodu, pokazuju podaci italijanske Trgovinske agencije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.