Viktor Orban ponovo okuplja najstariji evropski bend, piše Politico.
Tvrdokorni fanovi zovu davno raspuštenu grupu „k. u. k.“, ali je šire poznato kao Habzburška monarhija.
Usred bujice naslova o mahinacijama mađarskog lidera poslednjih dana, ono što najviše otkriva kada je u pitanju Orbanov odnos prema vlasti bilo je saopštenje u Beču od 30. juna o formiranju pokreta „Patriote za Evropu“, tvrdo desničarsku političku grupu u Evropski parlament.
Osim toga, Orbanovo hvalisanje nije bilo potpuno prazno. Francuski Nacionalni skup u ponedeljak je potpisao ugovor sa Patriotama, kao i italijanska Lega, pridruživši se rastućoj listi istaknutih partija tvrdog desnice od Španije do Holandije.
Dok će Francuzi imati najveću delegaciju u Patriotima sa 30 poslanika u Evropskom parlamentu, Orban i njegovi habzburški saveznici mogli bi na kraju da dominiraju grupom ako uspeju da namame populističke partije iz Slovenije i Slovačke, što se čini verovatnim.
S obzirom na to da je upravo vrsta nacionalizma koju Patriote propovedaju dovela do uništenja Habzburškog carstva 1918. njihov sve dublji savez je nešto iznenađujuće.
Do sada je jedino što je ujedinjavalo političare Patriota bilo međusobno nepoverenje. Slobodarska partija Austrije, na primer, provela je decenije tražeći od Čeha reparacije za Austrijance koji su posle Drugog svetskog rata bili prognani i proterani iz bivše Čehoslovačke.
U međuvremenu, jedno od retkih pitanja oko kojih su se Česi, Slovaci, Mađari i Slovenci mogli složiti bilo je koliko su Austrijanci bili nadmoćni.
Pa zašto su odjednom svezali ruke? Jednom rečju: Orban.
Iako ispod površine još uvek postoji mnogo nepoverenja, populisti u regionu znaju pobedničku formulu.
Šta god neko mislio o lukavom mađarskom lideru i njegovoj šatl diplomatiji tokom protekle nedelje, koja ga je odvela od Kijeva do Moskve i Pekinga, ne može se poreći da je udario iznad svoje težine.
U desničarskim krugovima širom Centralne Evrope, Orban se smatra uzorom.
Neverovatni prijatelji u krevetu
Čuvši za Orbanov put u Moskvu u petak, slovački populistički premijer Robert Fico, koji je nedavno preživeo pokušaj atentata, bio je pun hvale.
„Želim da čestitam mađarskom premijeru i da izrazim svoje divljenje zbog njegove odluke da poseti Kijev i Moskvu bez ikakvog oklevanja“, rekao je Fico. „Da mi je zdravlje to dozvoljavalo, rado bih mu se pridružio“.
Orban i Fico su malo verovatni prijatelji u krevetu. Trajne tenzije između njihovih zemalja zbog 800-godišnje dominacije Mađarske nad slovačkom etničkom nacijom, koja je okončana 1918, dugo su komplikovale odnose.
Par takođe dolazi sa suprotnih strana političkog spektra. Dok Orban, nekadašnji disident koji se protivio sovjetskoj kontroli, potiče sa desnice, Fico je bivši komunista koji je postao socijaldemokrata nakon pada Berlinskog zida.
Njihova rastuća ljubaznost u velikoj meri objašnjava privlačnost Orbanovih patriota u centralnoj i istočnoj Evropi.
Pored frustracije zbog onoga što smatraju teškom rukom Brisela, Patrioti dele izrazito naklono mišljenje o ruskom predsedniku Vladimiru Putinu i njegovom ratu protiv Ukrajine.
Sa izuzetkom Austrije, stranke krajnje desnice koje su se do sada pridružile Patriotima dolaze iz zemalja članica NATO-a.
Čak i tako, većina ne krije svoje poštovanje prema ruskom lideru, u rasponu od nevoljnog divljenja do iskrenog poštovanja.
„Putin ne može da izgubi“, rekao je Orban u intervjuu u nedelju.
„Pojam da Rusija može biti poražen je veoma teško shvatiti“.
Osim nepoverenja u EU i entuzijazma za Rusiju, Orbanovu habzburšku koaliciju ujedinjuje zajednički otpor migracijama iz muslimanskog sveta, koji Patrioti smatraju civilizacijskom borbom.
„Verujemo u Evropu rešenu da zaštiti svoje granice, da zaustavi ilegalnu migraciju i da sačuva svoj kulturni identitet, prateći volju velike većine evropskih građana“, napisala je grupa u svom osnivačkom manifestu.
Panevropska platforma za Orbana
S obzirom na to da su podružnice Patriota već na vlasti u Mađarskoj i vodeći u anketama u Češkoj i Austriji uoči septembarskih izbora, Orbanova alijansa bi uskoro mogla da postane politički velikan, kako u regionu, tako i širom EU.
To bi mu dalo onu panevropsku platformu koju je tražio otkako je njegova stranka Fides napustila Evropsku narodnu partiju desnog centra, najveću grupu u parlamentu.
Ako stvari krenu Orbanovim putem, pravi uticaj Patriota će se osetiti bliže kući.
Nakon što je bila druga rupa na svirali tokom gotovo svih šest i više vekova postojanja Habzburške monarhije, Mađarska bi mogla da bude najbolji pas.
Ako je potrebno, Orban čak ima i dobronamernog Habzburga koga može da ubaci u mešavinu: Eduarda Habzburg-Lotringena, pra-praunuka cara Franca Jozefa I. Eduard trenutno služi kao izaslanik Budimpešte pri Svetoj stolici.
„Ako nam ikada bude potrebno, tu smo“, rekao je nedavno u jednom intervjuu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.