Politico o Putinovim ljudima u MOK-u: Isinbajeva marširala u uniformi, Tarpisčev za to da se sportisti bore u Ukrajini 1Foto: EPA-EFE/MICHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK

Međunarodni olimpijski komitet (MOK) ima veliki problem, piše Politico u velikoj analizi.

U vreme kada svet sporta zabranjuje ruske sportiste zbog invazije Rusije na Ukrajinu, jedan od članova MOK-a ima čin majora ruske vojske.

Jelena Isinbaeva – major i bivša svetska rekorderka u skoku motkom – jedna je od dve ruske članice MOK-a. Drugi, teniski trener Šamil Tarpisčev, aktivno je podržao mobilizaciju ruskih sportista da se bore protiv Ukrajine.

Isinbajeva je, pisao je ruski Insajder, još 2012. postala ovlašćeni predstavnik Vladimira Putina na predsedničkim izborima u Rusiji. U novembru 2017. pridružila se pokretu „Putinov tim“.

U januaru 2020. Isinbajeva je uključena u radnu grupu za ustavne amandmane Rusije. „Novi“ Ustav, usvojen 1. jula 2020, „poništio je“ Putinove prethodne mandate kao predsednika Rusije i omogućio mu da ostane na vlasti do 2036.

U februaru 2023, usred ruske invazije na Ukrajinu, Isinbajeva je uvrštena na ukrajinsku listu sankcija protiv „predstavnika ruske sfere sporta koji pokušavaju da sport stave u službu agresije“.

Isinbajeva ima vojni čin majora u Oružanim snagama Rusije, nakon duge karijere u moskovskom CSKA – Centralnom sportskom armijskom klubu.

Samo nekoliko nedelja pre početka Olimpijskih igara u Parizu 2024., MOK – čijih 105 elitnih članova uključuje svetske svetske ličnosti kao što su princ Albert od Monaka, emir Katara i svetski fudbalski bos Đani Infantino – suočava se sa odgovorom jer se ne bavi problematičnim Rusima u svojim redovima.

Iako je Isinbaeva insistirala da je njen vojni čin „nominalni“, to nije utisak koji je ostavila kada joj je status dodelio tadašnji ministar odbrane Sergej Šojgu 2015, ukazuje Politico, ili kada je ponosno marširala u vojnoj uniformi u Sočiju 2015. i sedela pored predsednika Vladimira Putina na paradi povodom Dana pobede u Rusiji 2017.

Sa svoje strane, u oktobru 2022, Tarpisčev je u odgovoru o slanju sportista da se bore za Rusiju u Ukrajini rekao: „Stvaranje dobrovoljačkih jedinica među profesionalnim sportistima je dobra ideja“ .

Pravila MOK-a preporučuju da se sportistima i sportskim zvaničnicima povezanim sa ruskom vojskom ne dozvoli učešće na Olimpijskim igrama u Parizu 2024.

Članovi MOK-a „predstavljaju i promovišu interese MOK-a i Olimpijskog pokreta“.

Visoki ukrajinski zvaničnici su besni zbog članstva Isinbaeve u MOK-u. „Napisali smo pismo MOK-u tražeći od njih da zabrane sve predstavnike Rusije iz organizacije“, rekao je Vadim Hucajt, predsednik Nacionalnog olimpijskog komiteta Ukrajine.

„Rečeno nam je da je Isinbaeva napustila Rusiju i da sada živi u Evropi, tako da MOK ne vidi nikakav problem sa njom“.

Veteranski posmatrači ruskog sporta i društva nisu ubeđeni da je rang bio „nominalni“ ili da se promenio.

„Javnosti nisu predstavljeni nikakvi dokazi koji bi to potkrepili“, rekao je Dmitrij Navoša, beloruski disident i sportski novinar koji je suosnivač Tribuna.com i ruskog sportskog izdanja sports.ru.

„Posle višegodišnje podrške Putinu, samo nepodržavanje rata je očigledno nedovoljno za održavanje pozicije u MOK“, dodao je Navoša.

„I dalje je potreban neki oblik javne osude ovog rata i osude Putina kao agresora“.

Tokom godina, Isinbaeva je odlikovana brojnim državnim odlikovanjima, uključujući Orden za zasluge za otadžbinu (II i IV stepen), Orden časti, Počasno građanstvo Donjecka i Volgograda i Zaslužni majstor sporta Rusije.

Nasleđe sovjetskih vremena, takve nagrade obično uključuju male finansijske bonuse. Iako su sume o kojima je reč verovatno zanemarljiva komponenta prihoda Isinbaeve, oni bi svedočili o njenim stalnim vezama sa ruskom državom.

Politico o Putinovim ljudima u MOK-u: Isinbajeva marširala u uniformi, Tarpisčev za to da se sportisti bore u Ukrajini 2
Foto: EPA/SEBASTIEN NOGIER

Politico je za ovaj tekst tražio izjavu od Isinbaeve ali ona nije odgovorila na nekoliko zahteva.

Rusko ministarstvo odbrane nije takođe odgovorilo na zahtev za komentar da li Isinbajeva zadržava svoj čin u vojsci i da li prima nagradu od vojske.

Na pitanje da li je Isinbaeva dostavila bilo kakve dokumente koji potvrđuju ukidanje njenog vojnog čina, portparol MOK-a je u izjavi rekao: „Kao i za sportiste, situacija dotičnih članova MOK-a je procenjena od trenutka invazije 24. februara 2022. i naknadno“.

„Shvatanje Etičke komisije MOK-a je da tokom ovog perioda ni Isinbajeva ni  Tarpisčev nisu imali nikakve ugovorne veze sa ruskim vojnim ili bezbednosnim agencijama niti su izrazili podršku invaziji ili ratu u Ukrajini“, dodao je portparol.

Promovisanje Putina

Isinbajeva – dvostruka olimpijska šampionka i višestruka svetska rekorderka u skoku s motkom, koja je član Komisije sportista MOK-a od 2016. – držala se prikriveno od Putinove invazije na Ukrajinu.

Nije se pojavljivala u vojnoj uniformi, nije aktivno podržavala rat i skoro je nestala sa društvenih mreža. Pre rata, međutim, bila je navijačica Putinovih stavova i politika, pomažući u popularizaciji i emitovanju njegove politike.

Isinbajeva je plakala pred Putinom i priznala mu ljubav dok mu je zahvaljivala što je branio ruske sportiste optužene za doping; marširala je u vojnoj uniformi kao major ruske vojske; i davala je homofobične opaske uoči svetskog prvenstva u atletici u Moskvi 2013.

Takođe je aktivno vodila kampanju za Putina na više predsedničkih izbora.

Na ceremoniji 2015.  na kojoj je Isinbaevoj dodeljen vojni čin, Šojgu joj je dodelio status vojnog instruktora za atletiku u Centralnom sportskom klubu Armije (CSKA).

Isinbaevoj je takođe dodeljena misija da opravda ruski državni sistem dopinga optužujući sportiste iz drugih zemalja za „sistematski doping“ i „nepravedan“ tretman od strane međunarodnih sportskih tela.

Isinbaeva se naselila na Tenerifima, gde je kupila skupu nekretninu, uključujući dvospratni penthaus sa bazenom i pogledom na okean, saopštio je istražni tim pokojnog ruskog opozicionog lidera Alekseja Navaljnog.

Kada je Putin izvršio invaziju na Ukrajinu 2022. godine, Isinbaeva – koja je do tog trenutka dobila dozvolu boravka od vlasti Španije kupovinom imovine – blago je kritikovala rat.

Odgovarajući na tadašnje kritike, Isinbajeva je u poruci na društvenim mrežama rekla: „Ja sam svetska žena, uvek sam bila i to ću i ostati!

Titule o kojima se danas priča su nominalne, budući da nisam i nikada nisam bio u službi oružanih snaga Ruske Federacije. Kao što nikada nisam bio poslanica Državne dume ili član bilo koje partije“.

U Rusiji je ova njena poruka naišla na buru.

Zvaničnici, sportisti i navijači bili su ogorčeni njenim stavom, nazivajući je sramotom i izdajnicom.

Brzo je uklonjena sa liste Putinovih članova Jedinstvene Rusije.

Stadionu u Mahačkali nazvanom po njoj brzo je vraćen prvobitni naziv, Trud.

Poznati bokser i bivši poslanik ruske Državne dume Nikolaj Valuev nazvao je „laži“ da Isinbajeva nema veze sa vojskom.

Ruski poslanik Roman Terjuškov je čak zahtevao od glavnog državnog tužioca da Isinbajevoj skine vojni čin, nazivajući njene izjave uvredom za uniformu.

Ali nijedan slučaj nikada nije podnet.

Tenis na Krimu

Dok je Isinbaeva pokušala da se potanko odmakne od Putina, kolega član MOK-a Tarpisčev nije.

Politico o Putinovim ljudima u MOK-u: Isinbajeva marširala u uniformi, Tarpisčev za to da se sportisti bore u Ukrajini 3
Foto: EPA/Šamil Tarpisčev (prvi levo)

Osim što je podržao ideju da se sportisti bore u Ukrajini, Tarpisčev – predsednik Ruske teniske federacije od 1999. i član MOK-a od 1994. – je više puta posetio okupirani Krim, gde je čak postao i suvlasnik preduzeća 2015. nakon što je Putin poslao ruske male zelene čovečuljke da ilegalno pripoje poluostrvo.

Kao član MOK-a, Tarpisčev je deo komisije Olimpism365, koja ima zadatak da promoviše olimpijske vrednosti među zainteresovanim stranama, uključujući političare koji žele da podrže sport.

Od potpune invazije februara 2022, Tarpisčev se na sportskim događajima sastajao sa ruskim državnim zvaničnicima koji su članovi Putinovog režima, koji su sankcionisani, učestvuju u ratnoj propagandi ili lično podržavaju oružane snage i posećuju okupirane teritorije.

Ruski teniski savez, koji vodi Tarpisčev, održava takmičenja na Krimu. Njen regionalni ogranak organizuje turnire „u čast graditelja Krimskog mosta“ i „u čast ponovnog ujedinjenja sa Rusijom“.

Takođe direktno podržava rusku vojsku kroz dobrovoljne akcije.

Tarpisčev je čak rekao da mu ne smeta održavanje takmičenja u takozvanoj Donjeckoj Narodnoj Republici pod kontrolom Rusije u istočnoj Ukrajini – ali samo „ako ATP dozvoli“.

Takođe je zabranio teniserima da govore o ratu. „Zabranio sam našim dečacima i devojčicama da odgovaraju na bilo kakva provokativna pitanja. Treba samo da kažu: ‘Sport i politika se ne mešaju, ostavite me na miru’“, rekao je Tarpisčev.

Teniski savez Rusije nije odgovorio na zahtev Politico za komentar.

„Selektivni moral“ MOK-a

Nakon pritiska Ukrajine, etička komisija MOK-a istražila je status Tarpisčeva i Isinbaeve, ali telo nije našlo dokaze za prekid veze sa ruskim sportskim ličnostima.

Predsednik MOK-a Tomas Bah rekao je da nijedan zvaničnik „nije imao ugovorne veze sa ruskim vojnim ili bezbednosnim agencijama niti je podržavao rat u Ukrajini“.

„Oni nisu predstavnici Rusije u MOK-u“, dodao je Bah. „Oni su predstavnici MOK-a u Rusiji.
Visoki Ukrajinci i dugogodišnji kritičari MOK-a nisu bili iznenađeni odlukom.

„Kao predsednik Nacionalnog olimpijskog komiteta Ukrajine, želim da ponovim da sve dok je rat u toku, nijedan Rus ne bi smeo da bude nigde, ni u jednoj sportskoj organizaciji. Ili neka izađu aktivno, otvoreno govoreći da su protiv rata“, rekao je Vadim Hutzait.

„Međunarodni olimpijski komitet vodi Olimpijske igre na osnovu brojnih fikcija“, smatra Džuls Bojkof, međunarodni stručnjak za sportsku politiku sa Pacifičkog univerziteta u Oregonu. „Jedan od njih je da članovi MOK-a ne predstavljaju svoju zemlju, već predstavljaju MOK.“

Istina je, kaže Bojkof, da „MOK rutinski radi sa izuzetno selektivnim moralom“.

„Slučaj Isinbaeve i Tarpisčeva je odličan primer kako je MOK spreman da se sagne kako bi udovoljio članovima svog selektivnog kluba, a ne da se zalaže za principe koje organizacija tvrdi da sledi.

Štaviše, „to dovodi u sumnju proces kojim se sportisti iz Rusije i Belorusije proveravaju za učešće na Olimpijskim igrama u Parizu 2024.“, rekao je on.

„Ako MOK zanemaruje veze svojih članova sa ratnim naporima, šta drugo oni biraju da ignorišu?“, naveo je.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari