Posle višemesečnog ukrajinskog lobiranja, SAD su pre pet dana dale zeleno svetlo za obuku ukrajinskih pilota na borbenim avionima četvrte generacije, što je povećalo očekivanja da će flota F-16 uskoro biti na putu, ali te avione ipak ne bi trebalo brzo očekivati na ukrajinskom nebu, piše Politiko.
Neki od vodećih kandidata da doniraju avione koje je razvila Amerika, uključujući Holandiju, Belgiju i Dansku, samo su se obavezali da će pomoći u obuci ukrajinskih pilota, ali su izbegli da daju dalja obećanja.
„Hajde da se postaramo da sada maksimalno iskoristimo aktivnosti obuke, a šta nam onda budućnost nosi, ostaje da se vidi“, rekao je holandski ministar spoljnih poslova Vopke Hoekstra novinarima u Briselu.
Neki drugi, na primer Belgija, direktno su rekli da nemaju višakove aviona F-16.
Obrazac je, međutim, onaj koji se ponavlja iznova i iznova dok zapadni saveznici postepeno šalju sve modernije oružje u Ukrajinu. U početku postoji oklevanje, a onda jedna od najvećih sila, često SAD, napravi prvi korak, a to zatim sledi koalicija evropskih nacija.
„Ovo na neki način ukazuje kako su SAD pružale pomoć na svakom koraku rata u Ukrajini“, rekao je direktor Međunarodnog bezbednosnog programa u Centru za strateške i međunarodne studije (CSIS) Set Džons.
Za sada niko nije spreman da pošalje prvi avion, ali to bi se to vremenom lako moglo promeniti.
„Isporuka F-16 će zaista napraviti razliku – mesecima od sada“, rekao je bivši komandant američke vojske u Evropi Ben Hodžis.
Sporo donošenje odluka povezano je i sa političkim i sa tehničkim razmatranjima. Nekoliko zemalja ima višak F-16, ali ti moderni avioni zahtevaju značajnu obuku i logistiku, a uz to SAD moraju dozvoliti drugim zemljama da ih izvezu.
Savetnik ukrajinskog ministra odbrane Jurij Sak rekao je da je „Holandija u poziciji da bude prva zemlja koja će pokloniti borbene avione, na šta je portparol holandskog Ministarstva odbrane naveo da Holandija trenutno ima u upotrebi 24 aviona F-16 koji su „operativni i ostaće u upotrebi do sredine 2024“, a nakon toga će biti dostupni za prodaju.
SAD imaju ogromnu flotu F-16, ali upitan u ponedeljak da li postoji bilo kakva šansa da Amerika pošalje Ukrajini svoje avione, sekretar američkog vazduhoplovstva Frenk Kendal rekao je novinarima: „Ne znam, ali smatram, mislim, da postoji niz mogućnosti“.
Velika Britanija je bila agresivan zagovornik stvaranja zapadne „koalicije za avione“, ali kaže da nema nijedan F-16 za doniranje.
Nekoliko drugih zemalja je takođe signaliziralo da su voljne da idu samo do obuke. Pored Belgije, poljski predsednik Andžej Duda rekao je da Varšava neće dati svoje modernije avione, a ima flotu od 48 F-16, jer je već donirala avione MiG-29.
Vašington je nagovestio da podržava da Ukrajina dobije pristup avionima F-16, ali ističe da je odluka osmišljena da pomogne Kijevu na duži rok i da neće imati neposredan uticaj na bojno polje.
„U najboljem slučaju biće im potrebno nekoliko meseci da se osposobe i postoji mnogo detalja koji će morati da se reše. Ukrajinci će dobiti mogućnosti koje sada nemaju, ali to neće doneti dramatičnu promenu u ratu“, rekao je Kendal.
Portparol nemačkog kancelara Olafa Šolca, čija zemlja uopšte nema avione F-16, rekao je da su Berlin i Vašington u „bliskoj koordinaciji“ oko planova, ali je naglasio da program „traje nekoliko meseci ili čak godina, u zavisnosti od prethodnog iskustvo pilota”.
Iako su ranije postojali strahovi da bi obezbeđivanje naprednih zapadnih borbenih aviona moglo dovesti do eskalacije, čini se da su zvaničnici sada odbacili tu zabrinutost, kao što su to učinili ranije po pitanju slanja savremenih tenkova.
Diplomata jedne evropske zemlje koja ima avione F-16 rekao je da bi Ukrajina mogla da ih koristi na različite načine, ali se obavezala da neće pokretati nikakve kampanje bombardovanja ruske teritorije.
Američki predsednik Džo Bajden rekao je tokom vikenda da je od ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog dobio „čvrsto uveravanje“ da se avioni neće koristiti na teritoriji Rusije.
Zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Aleksandar Gruško upozorio je da će zapadne zemlje koje šalju F-16 u Ukrajinu imati „kolosalne rizike za sebe“, ali to je poruka koju je Moskva slala prilikom svake nove faze zapadne podrške i Kremlju ponestaje načina da dalje eskalira, ukazuje Politiko
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.