U toku je naglo povećanje – „bum“ turizma u Evropi, ali „nije svima do smeškanja“, piše američki analitički portal vesti „Politiko“.
Ta tri grada su među deset evropskih koji su letos zajedničkim pismom izrazili zabrinutost zbog „eksplozivnog rasta“ iznajmljivanja stanova turistima preko internet-platforme „Airbnb“ i drugih.
Zabrinutost zbog „prekomernog turističkog rasta“ se povećava, ali stanovnici EU putuju više nego ikada ranije i na odmor i na vikend-putovanja: više od polovine građana EU svake godine putuje iz zadovoljstva.
Politiko je objavio niz tabela o evropskom turizmu koje, između ostalog, svedoče da, posle pada prouzrokovanog ekonomskom krizom, broj noćenja u turističkom smeštaju u EU neprestano raste: od 2009. do 2017. porastao je za 29,3 odsto.
Po tome je mala Letonija prva sa skokom od 189 odsto, ali je na drugom mestu Hrvatska s rastom broja noćenja od 130 procenata u tom razdoblju. Većina ostalih zemalja EU je na znatno manjim, ali takođe impresivnim procentima: između 30 i 50 odsto rasta.
Španija je i dalje „glavno žarište“ turizma u EU, piše „Politiko“, jer je 2017. imala više od 300 miliona registrovanih noćenja. Slede Velika Britanija (279 miliona), Italija (210 miliona) i Francuska (133 miliona), a iza nje su Grčka, Austrija, Nemačka i Hrvatska.
Među stanovnicima EU po svojoj zemlji najviše putuju Britanci (476 miliona noćenja domaćih gostiju), zatim Španci (471 milion) i Francuzi (433 miliona noćenja domaćih gostiju).
Ponovo gledano po broju noćenja, najpopularnija odredišta turista u EU su Kanarska ostrva (93 miliona noćenja), hrvatska obala Jadrana (77 miliona), Balearska ostrva Španije (64 miliona).
Najviše po inostranstvu putuju državljani teritorijalno malih zemalja EU, što zbog njihove veličine nije neobično: Luksemburga (92 odsto svih putovanja), Malte (80 odsto), Kipra (76 odsto), Slovenije (72 odsto).
Iz odnosa broja noćenja i broja stanovnika proizlazi da je najveće turističko opterećenje 2017. godine bilo na Malti: čak 20.000 noćenja na 1.000 stanovnika. Po tome je Hrvatska druga (19.300), Kipar je treći (18.600), a slede Austrija, Grčka i Španija.
Iz pravila „što je više domaćeg stanovništva, više je i turista“ iskaču Malta (devet miliona noćenja turista na 460.000 stanovnika) i Hrvatska (80 miliona noćenja turista a samo četiri miliona stanovnika), a po tome su na dnu Rumunija (26 miliona noćenja na 19 miliona stanovnika) i Poljska (83 miliona noćenja na 38 miliona stanovnika).
EU ukupno nudi čak 31 milion „turističkih kreveta“, od čega je trećina samo u Francuskoj i Italiji.
Ali, gledano na drugi način, po odnosu broja svojih „turističkih kreveta po stanovniku“, na čelu EU je Hrvatska s 255 „turističkih kreveta“ na 1.000 stanovnika. Slede je Grčka i Austrija.
Po broju stanova za dnevni najam, London je prvi u EU, jer ih je ove godine tamo za to registrovano čak 77.000, preko platforme „Airbnb“. Pariz je po tome drugi, a Rim treći.
Ono što domaćine najviše zanima je potrošnja turista. Šveđani (6.219 evra godišnje) i Danci (4.206 evra godišnje) 2017. godine bili su najveće trošadžije u EU. Šveđanin je kao turista trošio čak 17 puta više od prosečnog bugarskog turiste (364 evra) s dna liste, piše „Politiko“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.