Kome je potreban "irelevantni" mirovni plan EU za Gazu i zašto lideri Unije "gledaju u pupak"? 1Foto: EPA-EFE/MOHAMMED SABER

Kada mirovni plan za Bliski istok nije mirovni plan za Bliski istok? Kada je to zaista plan za smirivanje zavađenih Evropljana.

Prošle nedelje, 27 lidera EU pozvali su na „međunarodnu mirovnu konferenciju“, pored diplomatskih i bezbednosnih inicijativa za rešavanje izraelsko-palestinskog sukoba. Bio je to najnoviji pokušaj bloka da utiče na događaje na Bliskom istoku nakon niza otvorenih neslaganja oko toga kako se nositi sa krizom među najvišim zvaničnicima, piše Politiko (Politico).

Ali nedelju dana nakon što je poziv upućen na skupu lidera u Briselu, ključna pitanja o tome ko će biti domaćin samita, ko će prisustvovati i koji će biti njegovi ciljevi ostaju bez odgovora.

Portparol izraelske misije pri EU rekao je da oni „nisu u poziciji da kažu da li bi prisustvovali ili ne jer još ne znamo šta bi to zapravo značilo“, dodajući da do sada nijedan evropski zvaničnik nije kontaktirao na inicijativu. Palestinska misija pri EU nije odmah odgovorila na zahtev za komentar.

Različite evropske zemlje se bore iza kulisa za domaćina takvog skupa, rekao je jedan diplomata EU, koji je želeo da ostane anoniman. „Ali sve dok nije jasno da li je to nešto što region želi, cela diskusija o lokaciji je glupa i nebitna“, rekao je za Politico.

Konfuzija koja je u toku pokazuje kako se EU bori da dokaže da je relevantna i ujedinjena u vezi sa bliskoistočnim sukobom. Evropski lideri su se satima mučili da li da pozovu na jednu humanitarnu „pauzu“ ili više „pauza“ u borbama tokom prošlonedeljnog samita.

Diplomate koje govore privatno, jer je tema toliko osetljiva, rekle su za Politico da ovo lutanje u potrazi za razumnim stvarima za reći pokazuje kako lideri EU jednostavno „gledaju u pupak“ i igraju se umesto da ozbiljno pokušavaju da doprinesu miru.

Španski premijer Pedro Sančez bio je među onima koji su se najviše zalagali za ambiciozniji jezik na mirovnoj konferenciji tokom samita lidera EU. Tvrdio je da bi to moglo da pruži rešenje za višedecenijski sukob.

Nakon samita u Briselu, španski socijalista je izrazio nadu da bi ovakav događaj mogao da pruži „političko i diplomatsko rešenje za sukob koji predugo traje“ i da obezbedi miran suživot između Izraela i okupiranih palestinskih teritorija u dve države. Španija je bila domaćin konferencije u Madridu 1991. kojom su pokrenuti pregovori iz Osla za region.

Za predsednika Evropskog saveta Šarla Mišela, dogovor o podsticanju mirovne konferencije „jasno signalizira našu političku volju, pokazujući jednoglasnost, pokazujući da smo ujedinjeni i spremni da igramo snažnu ulogu sa drugim partnerima“.

Klasična oholost

Ali druge zemlje EU su kritičnije. Dvojica diplomata EU su tvrdili da je Sančez apelovao na domaću publiku da učvrsti podršku levičarskih propalestinskih partija dok nastoji da izgradi novu vladajuću koaliciju u narednim mesecima nakon neuspešnih izbora.

„Ovo je tipična diskusija unutar EU koja nema nikakve veze sa realnošću na terenu“, rekao je jedan zvaničnik EU o mirovnom samitu. „Razumemo da Sančez želi da održi međunarodnu konferenciju za štampu iz domaćih razloga. Ali budimo realni: SAD imaju uticaj, a neke zemlje Zaliva imaju, ali mi ne – čak i kada bismo svi bili na istoj strani, što nismo. Klasična je oholost EU da misli da mi ovde moramo da odigramo ulogu.”

Zaista, dok su lideri EU proveli pet sati raspravljajući o formulaciji svoje izjave prošle nedelje, Hamas je ispalio rakete na Izrael, a izraelski vazdušni udari su nastavljeni širom Gaze, dok su izraelski tenkovi započeli svoju kopnenu operaciju u Gazi, pri čemu su izraelski lideri obećali da će okončati Hamas i povratiti više od 200 taoci.

Uprkos činjenici da je 27 lidera EU, koji predstavljaju najveći svetski trgovinski blok, svi podržali poziv na mirovnu konferenciju, čak ni Harec, levičarski izraelski list, nije pominjao izjavu lidera EU tokom vikenda.

Pokazujući tračak skepticizma, nemački kancelar Olaf Šolc je u petak mirovnu konferenciju nazvao „dobrim signalom“, ali je dodao da „takva inicijativa može da funkcioniše samo ako učestvuju svi drugi koji su takođe važni, tako da to postane stvarnost“.

Drugim rečima: bez učešća Izraela, Palestinske vlasti i drugih relevantnih aktera, svaka mirovna konferencija će biti propast.

„Sačekajmo i vidimo šta ovo podrazumeva“, rekao je portparol izraelske misije, naglašavajući da se Izrael sada fokusira na „eliminaciju“ Hamasa. „Naš glavni fokus sada je vojna organizacija. Želimo da uništimo Hamas, želimo da oslobodimo sve taoce, ovde su u ovom trenutku svi naši resursi i prostor.

Pokušaj mirovne konferencije u Kairu ranije ovog meseca, kojoj Izrael nije prisustvovao i na kojoj je Sjedinjene Države predstavljao njihov lokalni ambasador, nije imao vidljiv uticaj na situaciju.

Lideri EU moraju da izbegavaju isključivo evropsku inicijativu, rekao je Pjer Vimon, bivši specijalni izaslanik ranije francuske inicijative o mirovnoj inicijativi na Bliskom istoku.

„To bi trebalo da bude regionalna inicijativa kojoj bi Evropa dala punu podršku… Evropa može da donese kreativne ideje i pokaže sopstvenu diplomatsku agilnost u podršci arapskim zemljama. Ali regionalni akteri treba da budu ti koji će sazvati samit.”

Prvobitni cilj je bio da se konferencija održi „u narednih šest meseci“, rekao je španski zvaničnik u Madridu, tvrdeći da trenutna dinamika, sa Izraelom koji intenzivira svoje napade u Gazi, nije pravi trenutak za takvu inicijativu. Ali i taj cilj je sada bio nejasan.

Ideju je sada preuzeo visoki predstavnik EU za spoljne poslove Žozep Borelj, dodao je zvaničnik.

Upitan za više detalja, portparol Evropske komisije rekao je da nemaju više informacija o planu i ponovio da EU „podržava održavanje međunarodne mirovne konferencije uskoro“.

Nakon otvorenog razdora između predsednice Komisije Ursule fon der Lajen, šefa Evropskog saveta Mišela i visokog diplomate EU, Borela, u vezi sa sukobom, konfuzija oko poziva EU na mirovnu konferenciju dodaje osećaj da je blok impotentan kada dolazi do rata Izrael-Hamas.

„EU kao entitet neće moći da održi ovakvu konferenciju zbog unutrašnjih nesuglasica, ali i zato što joj nedostaje kredibilitet“, rekao je Ervin van Ven iz holandskog Klingendael instituta.

„SAD nemaju nikakav kredibilitet zbog svoje nepokolebljive podrške Izraelu. Rešenje bi se moglo naći u koaliciji država članica EU koje imaju više istorijske svesti o ovom pitanju, kao što su Francuska, Španija i Irska, u kombinaciji sa Turskom i Saudijskom Arabijom kao regionalnim silama“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari