Politiko: "Ponovo se zahuhtava između Srbije i Kosova, Zapad izgubio strpljenje sa Kurtijem" 1Foto: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Gotovo 25 godina nakon rata na Balkanu koji je okončan NATO bombardovanjem Srbije, na Kosovu je ponovo izbio etnički sukob, piše Politico.

Najnovije tenzije usledile su nakon aprilskih izbora u četiri opštine na severu Kosova – gde se više od 90 odsto ljudi izjašnjavaju kao Srbi.

Srpska zajednica je praktično bojkotovala izbore, što je rezultiralo da su četiri pobednička kandidata bila, što nije iznenađenje, iz zajednice etničkih Albanaca.

Odluka Kosova da postavi gradonačelnike, uz pomoć policije, izazvala je nasilje, uključujući ružne scene prošlog meseca u kojima su srpski demonstranti napali trupe NATO-a – visceralni podsetnik na etničke tenzije koje i dalje postoje u ovom uglu zapadnog Balkana.

Ove nedelje, trojicu kosovskih policajaca kidnapovali su ppripadnici Vojska Srbije.

Međunarodna zajednica brzo gubi strpljenje.

„Sjedinjene Države i EU su bile veoma jasne u vezi sa očekivanjima od obe strane“, rekao je zamenik pomoćnika državnog sekretara SAD Gabriel Eskobar za NatSec Daily, napominjući razgovore koje su vodili sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i kosovskim premijerom Aljbinom Kurtijem.

„Dijalog uz posredovanje EU ostaje jedini put napred i sve strane treba da preduzmu hitne korake kako bi podržale obaveze za sprovođenje svog sporazuma o normalizaciji odnosa“, rekao je on, takođe pozivajući na bezuslovno oslobađanje trojice pritvorenih kosovskih policajaca.

Senatorka Džin Šahin, koja vodi panel za Evropu Senatskog komiteta za spoljne poslove i razgovarala je sa Vučićem ove nedelje, rekla je da je „na Srbiji i na Kosovu da preuzmu odgovornost i konkretne korake za deeskalaciju tenzija ili rizikuju da kompromituju važne bilateralne odnose sa Sjedinjenim Državama“.

SAD i Evropa su bile neuobičajeno oštre prema Kosovu tokom višenedeljnih iskušenja. Iako su istorija i politika bivše Jugoslavije složeni, Srbija se obično prikazuje kao loš momak.

Srbija ne priznaje nezavisnost Kosova, stav koji deli još pet zemalja EU.

Ali ovoga puta Zapad je izgubio strpljenje sa Kurtijem.

SAD su prošlog meseca otkazale učešće Kosova u vežbi NATO-a. EU je takođe kaznila Prištinu odbijanjem sastanaka na visokom nivou i pretnjom da će uskratiti preko potrebna sredstva.

„Nema sumnje da su ministarstva spoljnih poslova širom Evrope — uključujući Nemačku — frustrirana Kurtijem“, kaže Milan Nič, ekspert za Balkan u Nemačkom savetu za spoljne odnose.

„Postoji percepcija da on ne prepoznaje krhkost situacije i da doliva još ulja na vatru“.

Poslanica Evropskog parlamenta Viola Von Kramon Taubadel rekla je za NatSec Daily da je Kosovo na kraju dugogodišnji partner EU.

„Ova situacija je složena, ali igra okrivljavanja je jednostrana. Vučić nije konstruktivan igrač“, rekla je ona.

Napomenula je da je Vučić odbio da potpiše Ohridski sporazum, poslednji suštinski sporazum između dvojice lidera kojem je posredovao visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj još u martu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari