rusi gruzijaFoto: EPA-EFE/OLGA IUNASHEVA

Kao zemlja na koju je Rusija izvršila invaziju 2008, Gruzija bi mogla da ima dobar razlog da bude neprijateljski nastrojena prema svom mnogo većem, imperijalističkom susedu.

Gruzija, poput Ukrajine, ima zaseban jezik i kulturu i naginje ka zapadu, izrazivši želju da se pridruži NATO-u.

Rusija je to osujetila okupiravši 20 odsto njene teritorije.

Ali, uprkos tim tenzijama, u Tbilisiju, glavnom gradu, građani Gruzije i dalje pozdravljaju većinu ruskih stvari i sa dobrodošlicom dočekuju Ruse, piše u autorskom tekstu za Politiko Peter Elcov, vanredni profesor na Visokoj školi za međunarodne bezbednosne poslove Univerziteta nacionalne odbrane u Vašingtonu.

Gruzija je već prihvatila preko 100.000 ruskih izgnanika, više nego bilo koja druga zemlja, u odnosu na njenu malu populaciju od 3,7 miliona.

Većina izgnanika su legitimne antiratne izbeglice koje se protive invaziji njihove zemlje na Ukrajinu i duboko su zahvalni gruzijskom narodu i državi što su im pružili utočište.

Unutar Rusije, propaganda Kremlja širi laži da su Rusi u drugim zemljama loše tretirani i da se ruska kultura uništava.

Sasvim je suprotno.

Zemlje od Nemačke do Kazahstana, pa čak i Mongolije, su prihvatile na hiljade ruskih antiratnih izbeglica.

Plemenito je od međunarodne zajednice – naročito od zemalja poput Gruzije koje su u različitim periodima bile pod okupacijom Rusije – što prihvata ove ruske izgnanike.

Zaista, ovi mladi Rusi zaslužuju i divljenje i pomoć pošto bi, što je važno, mogli da postanu saveznici zapada u komunikaciji sa običnim Rusima u Rusiji.

Oni bi takođe mogli da odigraju ključnu ulogu u remodelovanju Rusije nakon što politički režim koji je izgradio Vladimir Putin prestane da postoji.

Ipak, bez obzira na ovu obećavajuću misiju, ruski izgnanici predstavljaju i veliki bezbednosni rizik za zemlje u koje dolaze.

Glavni razlog tome je što Kremlj već dugo iskorišćava rusku dijasporu kao deo svojih iregularnih ratnih operacija.

S obzirom na veličinu i rasprostranjenost nove ruske dijaspore, nema sumnje da stratezi u FSB koriste priliku da pletu opasne operacije.

Gruzija je jedna od nekoliko zemalja u koje Rusi mogu da putuju bez viza ili bilo kakve ozbiljne provere, i mogu da ostanu tamo tokom dužih vremenskih perioda – što je sjajan način da se pobegne od vojnog roka.

Ali to je takođe i sjajan način za Kremlj da zasadi svoje lojaliste, špijune i operativce na tlo Gruzije – čega su Gruzijci veoma dobro svesni.

gruzija zastava i parlament u tbilisiju
Foto: EPA-EFE/ZURAB KURTSIKIDZE

A nije daleko od zamislivog da će Kremlj odatle proširiti svoje agente i na druga mesta; jedan nedavni izveštaj ukazuje da je već preko deset agenata FSB-a uhvaćeno dok su pokušavali da uđu u Sjedinjene Države preko američko-meksičke granice, pretvarajući se da su političke izbeglice koje su suočene sa progonom u Rusiji zbog nezavisnog novinarstva ili rada za nevladine organizacije.

U novoj ruskoj dijaspori postoji prilika za zapad. Ali i opasnost.

Cilj Rusije u zemlji kao što je Gruzija je da izazove društvene nemire, nestabilnost i haos.

A Gruzija je već u plamenu.

Proteklih sedmica, zemlja preživljava političku krizu koja uključuje pesničenje u parlamentu i nasilne sukobe demonstranta i policije na ulicama Tbilisija.

Istovremeno, sve više gruzijskih političara širi antizapadna osećanja, te su čak i optužili američkog ambasadora Kelija Degnana da navodno primorava Gruziju da uđe u rat sa Rusijom.

U ovakvom stanju političkog haosa, Gruzija pruža plodno tlo za psihološke operacije Rusije.

Na primer, dezinformacija koja sugeriše da SAD rade na tome da uvuku Gruziju u rusko-ukrajinski rat mogla bi da dovede i do eskalacije konflikta među elitama i do nasilja na ulicama.

A ovo je samo jedna od hipotetičkih linija dezinformacija. Moglo bi da ih bude mnogo.

Postoji još toga što bi FSB mogao da uradi da unese nemir u region.

FSB može da ucenjuje izbeglice tako što će pretiti bezbednosti njihovih rođaka u Rusiji; postoje dokazi da lider Čečenije Ramzan Kadirov, Putinov saveznik, radi to već godinama u čečenskoj dijaspori u Evropi i Kanadi.

Kadirovljeve metode su brutalne, uključuju uzimanje rođaka izbeglica za taoce, pretnje mučenjem Čečenima koji ne sarađuju, plaćanje onima koji sarađuju, regrutovanje Čečena kroz klubove borilačkih veština i fabrikovanje krivičnih optužbi protiv izbeglica.

FSB može i da planira diverzantske operacije čija je svrha stvaranje tenzija između izbeglica i njihovih domaćina.

Rusi su već radili nešto slično u Nemačkoj 2016, kada su ruski mediji jedan slučaj 13-godišnje ruske devojčice koju su navodno kidnapovale i silovale izbeglice sa Bliskog istoka u Berlinu iskoristili za to da bi optužili Nemačku da je poustljiva prema zloupotrebi dece i navodnom kriminalnom ponašanju muslimanskih migranata.

Iako se posle istrage pokazalo da je slučaj bio lažan, on je izazvao niz protesta ruskih zagovornika u nemačkim gradovima.

Cilj ove operacije je bio da se podstaknu antiimigrantski osećaji i podrška desničarskim političkim strankama.

Što je poslednje i najviše uznemirujuće, FSB bi mogao da podstiče antizapadne stavove među samim izbeglicama.

Nacionalizam nije stran ruskoj dijaspori.

Rusi mogu da glasaju iz inostranstva sve dok imaju rusko državljanstvo, a mnogi to i rade uprkos tome što za stalno žive u drugim zemljama.

Mnogi od onih koji su otišli iz SSSR ili Rusije 1980-tih, 1990-tih i početkom 2000-tih – naročito u SAD i Ujedinjenom Kraljevstvu – su u početku glasali protiv Putina ali su promenili svoje stavove pošto je Rusija izvršila invaziju na Krim i aneksirala ga 2014.

Putin je 2018. dobio zapanjujući 81 procenat glasova ruskih građana u Nemačkoj, 72 procenta u Izraelu, 63 odsto u Francuskoj i u SAD, kao i 52 odsto u Ujedinjenom Kraljevstvu – zemlji koja je dom mnogih antiputinovskih aktivista.

Pripadnici ruske dijaspore takođe imaju tendenciju da podržavaju najkonzervativnije stranke u zemljama u kojima žive: „Alternativa za Nemačku“ (AfD) i „Patriotski Evropljani protiv islamizacije zapadnog sveta“ (PEGIDA) u Nemačkoj, „Likud“ i „Izrael naš dom“ u Izraelu.

Očigledno, Rusi koji su pobegli od Putinovog režima nisu naklonjeni Putinu i ratu.

Ali vizija Rusije o sebi kao velikoj sili sa svetskom misijom je moćna i ima dugu istoriju, to je misija koja je, prema rečima Fjodora Dostojevskog, panevropska i univerzalna, usmerena ka „konačnom bratskom zajedništvu svih naroda”.

Teško je predvideti kakve će političke preferencije imati ruske antiratne izbeglice imati ako ostanu u zemlji poput Gruzije mnogo godina, ili koju stranu će odabrati u slučaju novog vrućeg rata između Rusije i Gruzije.

To su bezbednosne opasnosti za Gruziju i druge postsovjetske zemlje koje trenutno prihvataju ruske izbeglice, opasnosti koje te zemlje moraju ozbiljno da shvate, te da pojačaju i obaveštajne operacije i napore za integraciju.

U suprotnom, ovi izgnanici bi mogli da predstavljaju opasnost jednako koliko i obećanje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari