Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen rekla je na konferenciji za novinare posle trilateralnog sastanka sa predsednikom Kine Si Đinpingom i Francuske Emanuelom Makronom da „Kina, kao stalna članica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, ima veliku odgovornost da iskoristi svoj uticaj u prijateljstvu sa Rusijom koje se gradilo decenijama“.
„Na dnevnom redu bili su i trgovina i investicije. Kina i EU su se dogovorile da nastave ne samo ekonomski i trgovinski dijalog, već i digitalni na visokom nivou, rekla je gospođa Fon der Lajen, a prenosi agencija Nikke.
U suštini, smanjenje rizika diplomatskim putem“, rekla je šefica EK. Dodajući da je za nju bilo važno da razgovara sa predsednikom Sijem, a naravno i sa premijerom Lijem [Ciangom], da mislimo da je važno smanjenje rizika, a ne razdvajanje.
Ovo su suštinske poruke gospođe Fon der Lajen, koja je posetila Narodnu Republiku Kinu nedelju dana nakon što je u svom govoru postavila nove parametre za odnose sa Pekingom („Verujem da to nije održivo – niti je u interesu Evrope – da se odvojimo od Kine. Naši odnosi nisu crni ili beli – a naš odgovor ne može biti ni jedan. Zbog toga se moramo fokusirati na smanjenje rizika – ne na razdvajanje“, rekla je tada.
U analizi posete Fon der Lajen i Makrona, Politico.eu se fokusira na protokolarne razlike u prijemu dvojice zvaničnika. Pišu da je Makrona dočekao crveni tepih, vojne počasti i svečana večera, dok je predsednicu Evropske komisije na aerodromu dočekao nižerangirani ministar ekologije. Pokušali su da iskoriste simboliku da potkrepe napore Kine da unese razdor u odnose između velike članice i EK. Nije im uspelo, prenosi Jutarnji.hr.
Makron je došao u Peking u zvaničnu posetu koja sledi definisani protokol. Gospođa Fon der Lajen je kasnije bila uključena u posetu. Ona nije predsednica suverene države i stoga ne može imati protokolarni tretman kao nosilac izvršne vlasti. Zato nije bila ni na zvaničnoj večeri, Makron je imao odvojen sastanak sa Sijem pre trojke, ali to se sve unapred znalo. Kako se očekivalo, francuski predsednik je ostao dan duže u NR Kini. Ovo nije prvi put da Politico.eu iskače sa zaključcima koji su u koliziji sa činjenicama.
Nema sumnje da NR Kina intenzivno radi na odnosima sa evropskim prestonicama: u poslednjih pet meseci nemački kancelar Olaf Šolc, španski premijer Pedro Sančez, a sada i Makron (koji je pozvao Ursulu fon der Lajen da sa njim poseti Peking) je posetio.
Sve tri zemlje nisu sklone da prihvate američku politiku zaoštravanja odnosa sa NR Kinom, dok Brisel usvaja, na primer, „uredbu o zaštiti Unije i njenih država članica od ekonomske prinude koju primenjuju treće zemlje (instrument za borbu protiv prinude)“ koja se pre svega odnosi na NR Kinu i njenu politiku prema Litvaniji.
Sijev cilj je da pokuša, privlačenjem Francuske na svoju stranu, da oteža donošenje zajedničkih odluka EU i G7 koje štete Narodnoj Republici Kini. Njegova politika podseća na Donalda Trampa, koji je tokom posete Parizu kao predsednik Makronu ponudio da sa njim sklapa unosne sporazume, bilateralno, ne poštujući EU i standarde. Francuski predsednik se nije složio.
Si je takođe igrao na tome i u tom pravcu je važan vektor zaključivanje ekonomskih sporazuma, među kojima Mond ističe prodaju 150 Erbas aviona i, pre svega, uspostavljanje druge montažne linije u objektima koji se nalaze u Tjenđinu. Makron bi bio sklon da se pozicionira kao „prvi među jednakima“ u EU kada je u pitanju pristup Pekingu i zbog unutrašnjepolitičkih problema, ali je odabrao oprezniji pristup i zbog svesti o posledicama posete među ostali članovi.
Endrju Smol iz Nemačkog Maršalovog fonda tumači za Evropski savet za spoljne odnose (ECFR) da je odluka da Makron i Ursula fon der Lajen zajedno odu u Peking veoma dobra, zaštitila je francuskog predsednika od kritika kakve je Šolc izložen, da je išao solo u odnose sa Sijem.
„Fon der Lajen je pokazala Si da ne može očekivati da će kolateralno pregovarati o sporazumima sa Parizom i Berlinom zaobilazeći EU. Članovi koji su skeptični u pogledu Makronovog postupanja sa Vladimirom Putinom i Sijem biće umireni prisustvom Fon der Lajen. Administracija američkog predsednika Džoa Bajdena, sa kojim je [Ursula fon der Lajen] uspostavila odnos poverenja, takođe će biti sigurnija da je jedinstvo G7 o važnim pitanjima očuvano, umesto da se plaši bilo kakvih posledica odlaska Makrona u solo”, piše Small.
Lako se složiti sa Filipom Fasulom iz Istituto per gli Studi di Politica Internazionale (ISPI) da poseta nije bila veliki uspeh: „U javnoj komunikaciji, Si je zadržao prorusku neutralnost, a najavljeni ekonomski sporazumi nisu promeni ravnotežu u globalnom geoekonomskom sporu. Fon der Lajen je ponovila čvrste stavove o ratu, trgovinskim neravnotežama i investicionim sporazumima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.