Invazijom na Ukrajinu ruskom predsedniku Vladimiru Putinu i njegovim pristalicama preti suđenje za ratne zločine i oni su toga svesni.
Kako piše Politiko u tekstu pod naslovom “Hej Putine, gde ćeš da pobegneš”, u nedavnim govorima, konferencijama i medijskim obraćanjima ruskih stručnjaka i političara može se čuti prikrivena bojazan da će oni završiti na Sudu pravde – kao što je završio bivši srpski lider Slobodan Milošević.
Dok ratni napori Kremlja posustaju pred žestokim kontranapadima Ukrajine, a izgledi za pobedu blede, Putin i kompanija moraju da razmatraju izlazne strategije, prenosi Politiko.
Politiko je razgovarao sa Kristin Van den Vingert, bivšom sudijom Međunarodnog krivičnog suda pravde (MKS) u Hagu, jednog od sudova koji istražuju osumnjičene za zločine u Ukrajini.
Van den Vingart, koji je sada specijalni branilac tužioca MKS-a Karima Kana, rekao je da bi svako potencijalno suđenje za ratne zločine bilo predugo i prezahtevno, prenosi Jutarnji list.
Ona je dodala da bi samo učešće u zločinima u Buči, gde su nakon ruskog povlačenja otkrivene masovne grobnice i leševi, verovatno bilo dovoljno za doživotnu kaznu ako MKS uhvati počinioce.
Putin sanja o tome da njegov simpatični naslednik jednostavno prekine posao sa njim i pusti ga da živi u njegovoj palati, ili barem u udobnoj dači.
Tako je Putin odmah po dolasku na vlast dodelio imunitet bivšem ruskom predsedniku Borisu Jeljcinu i njegovoj porodici.
Ali problemi za Putina nastaju ako situacija u Rusiji postane zaista mračna.
Gde bi mogao da pobegne da bi izbegao suočavanje sa pravdom?
“Putinovi advokati bi mu verovatno savetovali da ode u zemlju koja nije potpisala statut MKS-a, posebno onu u kojoj bi moglo biti dosta oklevanja oko njegovog izručenja”, kaže Van den Vingert.
Evo nekih od mesta na koja bi Putin mogao da ode, uzimajući u obzir nivo prijateljstva sa tamošnjim liderima, kvalitet života i rizik od izručenja.
KINA
Za: Putin je Si Đinpinga nazvao svojim bliskim prijateljem, a kineski predsednik je svog ruskog kolegu opisao kao svog najboljeg prijatelja.
Dvojica autokrata su toliko bliski da su se čak okupili na sladoledu kako bi proslavili Sijev 66. rođendan.
S obzirom da je Si nedavno obezbedio svoj treći mandat na mestu lidera Kine, učvrstivši svoje predsedništvo doživotno, malo je verovatno da će Putin imati posla sa bilo kim osim sa svojim bliskim prijateljem.
Nedostaci: kinesko-ruski odnosi su opisani kao strateški, a ne kao istinski topli, a takođe postoji mogućnost da Peking ne želi da rizikuje trgovinu sa Zapadom tako što će davati utočište optuženiku za ratne zločine.
SIRIJA
Prednosti: Sirijski predsednik Bašar al-Asad tražio je Putinovu pomoć da uguši ustanak koji je počeo 2015. godine, pa šta je izgnanstvo za dva dugogodišnja najbolja prijatelja i zločince?
U stvari, internetom kruže glasine da se Putin sprema da preseli svoju pratnju u Alepo ako izgubi rat.
Nedostaci: Putin bi verovatno morao da pređe turski, a time i NATO vazdušni prostor, što bi ga ostavilo donekle izloženim.
Što je još važnije, bez ruske podrške i Vagnerovih plaćenika koji pomažu Asadu, Sirija možda neće dugo biti bezbedna za Putina.
Osim toga, Sirija nije baš mesto za žudnju za istrošenim diktatorom, kako ga je nazvao nemački stručnjak za međunarodno pravo Gerd Hankel.
Hankel je nedavno objavio knjigu o tome kako da se Putinu sudi i dodao da je Sirija poput velikog zatvora sa neimpresivnim životnim standardom čak i za finansijsku elitu.
IRAN
Za: Sa iranskim nuklearnim sporazumom koji poboljšava odnose sa Zapadom, Teheran nema šta da izgubi povlađivanjem Putinu.
Sankcije koje su poslednjih godina uvedene Rusiji i Iranu ojačale su odnose dve zemlje, a Teheran je postao omiljeni ruski dobavljač dronova.
Bonus: poznato je da Putin izbegava alkohol, tako da mu zabrana javnog opijanja neće smetati.
Nedostaci: Masovni protesti protiv autoritaraca na vlasti znače da bi dani režima mogli biti odbrojani – a sa njim i Putinovo utočište.
Prijatelji ajatolaha možda neće biti popularni u narednim mesecima i godinama.
Putin ne želi da doživi sudbinu ruskog diplomate i pesnika iz 19. veka Aleksandra Griboedova, koji je ubijen u Teheranu, a potom mu je glavu odrubio prodavac kebaba.
SEVERNA KOREJA
Prednosti: Severna Koreja je još jedan ruski snabdevač oružjem, ima mladog vrhovnog lidera koji ne pokazuje znake da će uskoro izgubiti vlast.
Dok veći deo nacije živi u siromaštvu, Kimovi žive raskošan način života lova na foke i vožnje super-jahti koji bi Putin sigurno voleo.
Iako Pjongjang nije baš popularno mesto za skrivanje, Putin bi mogao da započne unosnu filmsku karijeru poput Džejmsa Džozefa Dresnoka koji je prebegao u Severnu Koreju 1962. godine i potom glumio u propagandnim filmovima.
Putin bi mogao da pusti brkove i da igra Staljina u ratnom filmu.
Protiv: Pjongjang je čak čudniji od Holivuda, stroga pravila koja regulišu svakodnevni život znače da država kontroliše sve, od odeće koju nose do njihove frizure i upotrebe slenga.
Osim toga, uvek postoji rizik da Kim Džong Unovo “zveckanje” nuklearnim oružjem završi u suzama.
UJEDINJENI ARAPSKI EMIRATI
Za: Putin bi koračao utabanim putem ako traži utočište u UAE.
Avganistanski predsednik Ašraf Gani pobegao je iz zemlje nakon što su talibani preuzeli vlast prošle godine i navodno je proveo mesece na lečenju u hotelu sa pet zvezdica.
Bivši španski kralj Huan Karlos proveo je dve godine u zemlji nakon što je bio povezan sa istragom o korupciji.
Pored toga, UAE su ruske vazdušne napade u Siriji opisali kao napade na zajedničkog neprijatelja.
Nedostaci: Njegovi neprijatelji bi ovo videli kao mesto lako za napad.
Ujedinjeni Arapski Emirati su dobra opcija, ali verovatno nedovoljno moćna da obezbede Putinovu bezbednost, rekao je Hankel.
SAUDIJSKA ARABIJA
Prednosti: Odnosi saudijskog prestolonaslednika Mohameda bin Salmana sa Rusijom su se poboljšali tokom protekle godine, a veze su se produbile uprkos invaziji na Ukrajinu.
Dve supersile dele slične vrednosti upravljanja i odnosa sa novinarima koji ne poštuju pravila države.
Hankel je tvrdio da bi Saudijska Arabija bila Putinova najbolja opcija ako bi on napustio Rusiju, nazivajući je zemljom bez morala za ljudska prava i iskustvom u skrivanju masovnih ubica.
Saudijci su dali azil ugandskom diktatoru Idi Aminu i platili mu izdašnu subvenciju, omogućivši mu da dve decenije živi luksuznim životom u Džedi.
Nedostatak morala obrnuto je proporcionalan bogatstvu koje bi Putin mogao da uživa u Saudijskoj Arabiji, rekao je Hankel.
Nedostaci: Ako dođe do pritiska, SAD mogu zamoliti Rijad za uslugu.
Uz to, Putin je stao na stranu Asadovog režima u Siriji, koji ima podršku i Irana – najvećeg neprijatelja Saudijske Arabije. Tako da bi to moglo biti problematično.
TURSKA
Prednosti: Turska nije članica MKS-a, tako da ne postoji dosadan rizik od izručenja, a sa predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom koji deluje kao posrednik u pregovorima između Moskve i Kijeva, moguće je da Putin postigne sporazum o amnestiji u svojoj zemlji.
Postoji još jedna prednost izbora Turske: bivši nemački kancelar Gerhard Šreder, donedavni član odbora ruskih naftnih kompanija Rosnjeft i Gasprom i jedan od Putinovih najbližih prijatelja, iskoristio je svoju skromnu platu da kupi vilu za odmor u Turskoj.
Sigurno Šreder ima mesta na kauču za starog prijatelja?
Nedostaci: Očigledan problem ovog plana je što ne možete dobiti amnestiju za ratne zločine, odnosno zločine protiv čovečnosti, kaže Van den Vingaert.
Ona je podsetila na presedan u slučaju bivšeg liberijskog ratnog komandanta Čarlsa Tejlora, koji je amnestiran u Nigeriji.
Kada je osnovan specijalni sud za istragu Tejlorove uloge u ratnim zločinima, amnestija mu je ukinuta i osuđen je na pedeset godina zatvora.
NEMAČKA
Za: Od carista koji su pobegli od boljševika tokom revolucije do članova opozicije koji sada beže iz Putinove Rusije, Berlin je dugo bio magnet za rusku dijasporu.
Pošto je tržište nekretnina u Berlinu izuzetno zategnuto, Putin bi mogao razmisliti o tome da pozove još jednog bivšeg nemačkog kancelara.
Angela Merkel možda ima mesta za starog prijatelja u svom skromnom stanu.
Iako Merkelova ne može da se takmiči sa Šrederom u prijateljskim odnosima, ona je uvek podržavala Putinovu energetsku politiku i gasovode, a njih dvoje su mogli da razgovaraju na nemačkom ili ruskom.
Protiv: Nemačka je, zajedno sa Francuskom, Poljskom i drugima, otvorila sopstvenu istragu o navodnim ruskim ratnim zločinima i zločinima protiv čovečnosti u Ukrajini.
Osim toga, Merkelova je poznata po svom štedljivom načinu života, koji bi mogao da bude korak niže od Putinove zlatne palate.
MAĐARSKA
Prednosti: Unutar Evropske unije Mađarska je verovatno najbolja Putinova opcija.
Premijer Viktor Orban usprotivio se uvođenju sankcija Rusiji kao odgovor na rat protiv Ukrajine.
Odbio je da pošalje vojnu pomoć Kijevu i čak je potpisao gasni sporazum sa Kremljom nakon invazije.
Nedostaci: Ulazak u EU bi bila loša ideja za Putina, čak i ako je Mađarska jedno od prijateljskih mesta za ruskog predsednika.
Zemlja je potpisnica MKS-a i nalazi se u sistemu Evropskog naloga za hapšenje.
MARS
Prednosti: Čini se da Elon Mask misli da ima mirovni plan da okonča ruski rat protiv Ukrajine.
Možda bi osnivač Spejseksa mogao da uloži deo svog bogatstva i da Putinu pruži utočište na njegovoj koloniji na Marsu – daleko izvan nadležnosti Međunarodnog krivičnog suda.
Protiv: Sedišta na Spejseks raketama nisu jeftina, a svi znaju da Mask ništa ne daje besplatno.
Dakle, Putin će morati da kopa duboko da prikupi novac za plaćanje karte.
Karta za Međunarodnu svemirsku stanicu navodno košta 55 miliona dolara, što nije problem kada ste de fakto diktator jednog od najvećih svetskih izvoznika resursa, problem je kada neko drugi ima kontrolu nad tim računima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.