Poljaci traže da predsednik Duda ne potpiše zakon o informisanju 1foto EPA-EFE/ART SERVICE 2 POLAND OUT

Poljaci su održali proteste širom zemlje, uključujući one ispred predsedničke palate u Varšavi na kojima su se okupile hiljade ljudi, zahtevajući da poljski predsednik Andržej Duda stavi veto na zakon za koji oni tvrde da ograničava slobodu medija u najvećoj zemlji na istoku Evropske unije.

Zakonom koji je neočekivano usvojen u petak u Parlamentu su pooštrena pravila koja se tiču toga da mediji budu u vlasništvu stranih kompanija, što naročito pogađa poslovanje televizije TVN24 čiji je vlasnik američka medijska kompanija Diskaveri. Zbog zakona bi Diskaveri bio prisiljen da proda svoj udeo u vlasništvu najveća televizijske mreže u zemlji.

Juronjuz podseća da je donji dom parlamenta glasao letos u korist zakona, ali je na njega stavio veto Senat. Parlament je bez ikakve najave ponovo aktuelizovao zakon i donji dom je oborio veto Senata. Stupanje zakona na snagu sada zavisi od potpisa Dude.

Zbog predloga zakona su zategnuti odnosi između Poljske, članice NATO, i Sjedinjenih Država u vreme kada su inače povećane tenzije u istočnoj Evropi usred, kako pojedine zemlje ocenjuju, sve veće „nasrtljivosti Rusije“.

Takođe se produbljuju strahovi u vezi s napadima na slobodu medija koji su inače intenzivni od kada je državna naftna kompanija PKN Orlen prošle godine saopštila da preuzima nemačkog izdavača regionalnih novina.

„Ovo se ne tiče samo jednog televizijskog kanala. U jednom trenutku će doći do cenzure interneta, ali mi nećemo dozvoliti da se to dogodi“, rekao je gradonačelnik Varšave i bivši predsednički kandidat iz redova opozicije Rafal Tržaškovski, preneo je Gardijan.

Emilija Zlotinska (38) je na protestima ispred predsedničke palate rekla za agenciju Frans pres: „Potrebna nam je sloboda govora. Volela bih da predsednik ne stavi potpis na zakon.“

TVN24 je emitovala snimke na kojima se vidi kako učesnici protesta u Varšavi mašu poljskim zastavama i zastavama EU i uzvikuju „sloboda medija“. „Moramo da budemo ovde jer je sloboda medija stub demokratije“, rekao je Beata Lačiak, profesor sociologije koji je učestvovao na protestima.

Prema pisanju Juronjuza, među demonstrantima je bilo i starijih Poljaka koji su pre nekoliko decenija pružali otpor komunističkom režimu zemlje i koji strahuju da je demokratija za koju su se borili sada izgubljena.

Mnogi Poljaci smatraju da populistička desničarska vlada udaljava zemlju od Zapada i da usvaja autoritaran model vlasti koji je blizak onima u Turskoj i Rusiji, pokušavajući da nametne političku kontrolu nad sudovima i ućutka kritički orijentisane medije.

Lider glavne opozicione partije Donald Tusk je apelovao na Poljake da pokažu solidarnost i promene rukovodstvo.

„Smenimo vlast!“ rekao je Tusk, bivši poljski premijer i bivši predsednik Evropskog saveta, obraćajući se okupljenima u Varšavi.

Demonstracije su održane širom zemlje. Na fotografijama iz Krakova se vide demonstranti koji mašu transparentima na kojima, između ostalog, piše:“Dalje ruke od TVN“ i „Slobodna Poljska, slobodan narod, slobodni mediji“.

U 8.20 po lokalnom vremenu je više od 1,5 miliona ljudi potpisalo peticiju u znak odbrane TVN24, saopštila je televizija.

Vladajuća stranka Pravo i pravda (PiS) već dugo tvrdi da strane medijske grupacije imaju preveliku moć u zemlji i da je zbog njih izopačena javna debata. Lideri vlade su rekli da je za nacionalnu bezbednost važno da nijedna kompanija izvan Evrope ne kontroliše kompanije koje pomažu formiranje javnog mnjenja.

Duda koji je saveznik vladajuće stranke je letos nagovestio da neće podržati zakon, ali je u petak rekao da tek treba da ga analizira.

Kritičari tvrde da su inicijative protiv stranih medijskih grupacija deo sve autoritarnije agende koja je dovela do zategnutih odnosa Varšave i Brisela zbog prava LGBT populacije i reformi pravosuđa.

Američki Stejt department je prošle nedelje apelovao na Dudu da štiti slobodu govora, slobodu angažovanja u ekonomskim aktivnostima, pravo svojine i ravnopravnost.

„Sjedinjene Države su veoma zabrinute zbog današnjeg usvajanja zakona koji će potkopati slobodu izražavanja, oslabiti medijske slobode i osujetiti poverenje stranih investitora u njihova prava svojine i nepovredivost ugovora u Poljskoj“, navodi se u saopštenju portparola Stejt departmenta Neda Prajsa.

Evropska komisija je saopštila da se novim zakonom šalje još jedan negativan signal o poštovanju vladavine prava i demokratskih vrednosti u Poljskoj.

„Čim ovaj predlog zakona postane zakon, Komisija neće oklevati da preduzme mere u slučaju nepoštovanja zakona EU“, navodi se u saopštenju potpredsednice Evropske komisije Vere Jurove.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari