Poljaci žele da i dalje pomažu Ukrajini, ali... 1foto: Shutterstock/Tomasz Bidermann

Sve više Poljaka smatra da iako je nužno pomagati Ukrajini i ratnim izbeglicama ta pomoć treba ubuduće da bude daleko manja, kako se izjasnilo 85 odsto ispitanika u novoj anketi Varšavskog univerziteta.

Oko 60 odsto smatra da ratne izbeglice ne treba da dobijaju socijalnu pomoć, a polovina anketiranih je protiv toga da imaju besplatan smeštaj.

Sve više je Poljaka koji smatraju da Ukrajinci svakako moraju da se vrate u domovinu kada se završi rat, u januaru ove godine tako je mislilo 53 odsto ispitanika, sada ih je već 70 odsto.

Raspoloženje Poljaka menja se i sa kampanjom vladajuće stranke Pravo i Pravda pred jesenje parlamentarne izbore kada konzervativci Jaroslava Kačinjskog povodom novog predloga reforme azila u Evropskoj uniji koju odbijaju Poljska i Madjarska počinju sve jače da igraju na antiizbegličku kartu kakva im je donela pobedu na izborima 2015. godine.

„Sori, prijatelji komesari, mi ne pristajemo na takvo diktiranje. Stojimo na straži bezbednosti i kulturnog zajedništva našeg naroda. Nećemo dopustiti da se u Poljskoj dešava to što se dešava danas na ulicama mnogih gradova u Evropi gde se redovno pale automobilske gume i automobili, a uveče se ljudi boje da izadju na ulicu“, kazao je ovog vikenda poljski premijer Mateuš Moravjecki.

Poljska vlada kao što i dalje govori o dva miliona izbeglica u Poljskoj, iako ih je najmanje pola miliona otišlo, a stotine hiljada koje su ostale su našle posao i nisu na teretu poljskih poreskih obveznika, isto tako ne objavlje koliko tačno novca dobija od Evropske unije za ukrajinske izbeglice, a ni da se pomoć u oružju koju šalje Ukrajini refundira iz fondova NATO.

„Evropska unija ima dupli aršin. Za pomoć koju smo mi dali plaća tako da se i mačka rasplače, 50 ili 60 evra a od nas traži 20.000 evra za jednog izbeglicu kojeg nismo primili“, napisao je sinoć na Fejsbuku poljski premijer Mateuš Moravjecki.

O četiri puta većoj sumi koju Poljskoj daje EU, u proseku 200 evra za jednog ukrajinskog izbeglicu, govori medjutim zamenik ministra unutrašnjih poslova i administracije Bartoš Grodecki.

On je predstavljao Poljsku na sastanku ministara unutrašnjih poslova članica EU kada je u četvrtak usvojen predlog i princip obavezne solidarnosti, dakle materijalne pomoći, ili finansijske ako zemlja ne želi da primi izbeglice.

Prema tom predlogu koji Poljska pokušava da prenese na Evropski savet gde predsednici vlada ili država EU odlučuju konsenzusom a ne kvalifikovanom većinom, te bi Moravjecki mogao da stavi veto, Poljskoj bi pripalo eventualno 1.900 izbeglica od ukupno 30.000 izbeglica koje bi prema reformi politike azila EU mogla da prima godišnje.

„Nikad nećemo prihvatiti relokaciju izbeglica. Tu je u pitanju da Poljaci sami odlučuju o tome kako treba da izgleda njihova zemlja, kako njihova bezbednosti. Kakav treba da bude njihov život i kakve žele da imaju običaje itd. To je pitanje suvereniteta i taj suverenitet ćemo braniti“, kazao je krajem maja lider vladajuće stranke Jaroslav Kačinjski.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari