Poljska izvezla meso bolesnih krava u deset zemalja EU 1Foto: Pixabay/ Free photos

Slovačka ministarka poljoprivrede Gabrijela Matečna je danas pozvala poljskog ambasadora u Bratislavi Krištofa Stržalku, zbog skandala vezanog za izvoz mesa bolesnih krava u 10 članica Evropske unije.

Meso je izvezeno u Finsku, Mađarsku, Estoniju, Rumuniju, Švedsku, Francusku, Španiju, Litvaniju, Portugaliju i Slovačku, saopštile su poljske vlasti. Oko 300 kilograma mesa je prodato u Slovačkoj, gde je deo stigao u škole i restorane, navodi AP.

Gabrijela Matečna je izjavila da je sa Stržalkom razgovarala o merama koje će Poljska preduzeti da bi se sprečilo da se problem ponovi.

Uprava za bezbednost hrane ministarstva poljoprivrede Slovenije najpe je objavila da Slovenija nije među deset zemalja EU u kojima je završilo nepregledano meso iz Poljske, ali POP-TV je saopštila da je o meso iz Poljske klanice, koje je preko Nemačke došlo u Sloveniju, pripremljeno za kebab, što je zatim i zvanično potvrđeno.

Direktorka inspekcije za sigurnost hrane i veterinarstvo Andreja Bizjak potvrdila je da su dobili proizvod koji sadrži sporno meso iz Poljske i da je reč o „jednoj seriji kebaba“ koja je u Sloveniju stigla preko Nemačke, piše agencija STA.

O slučaju ih je, kako navodi Bizjak, obavestio slovenački distributer mesa koji je pošiljku dobio iz Nemačke, a čeka se i službena potvrda nemačkih veterinara da se doista radi o mesu iz poljske klanice, a zatim će se uvesti mera zabrane stavljanja tog proizvoda na tržište.

Kako prenosi HRT, oko sedam odsto mesa Slovenija uvozi iz Poljske i uvoz se poslednjih godina povećava, ali proverom distribucionog lista iz klanice koja je varala s mesom bolesnih krava utvrđeno je da direktnog izvoza u Sloveniju iz nje nije bilo.

Udruženje domaćih proizvođača mesa objavilo je u vezi s aferom da je najveći deo domaće govedine uključen u šemu „Slovenački kvalitet“, što garantuje dodatan nadzor kvaliteta i prevoza životinja do klanice, što je kod sve većeg uvoza isključeno, jer se veliki dobavljači najviše upravljaju prema što nižoj cijeni, pa takvo meso iz uvoza često završava u kuhinjama škola, vrtića i domova za starije.

Ono što je zabeleženo u Poljskoj u slovenačkim klanicama se ne može dogoditi, istakli su slovenački proizvođači mesa i pozvali da se što veći naglasak stavi na lokalno proizvedenu hranu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari