Poljska ponudila vizu beloruskoj atletičarki 1foto EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Beloruska sportiskinja Kristina Cimanovskaja (24), koja tvrdi da su je zvaničnici njenog tima protiv njene volje odveli na aerodrom u Tokiju, pod zaštitom je policije, a u njen slučaj je uključena i Komisija UN za ljudska prava, potvrdio je Međunarodni olimpijski komitet, piše Gardijan.

Cimanovskaja, koja je trebalo da se takmiči u trci na 200 metara, tražila je u nedelju na aerodromu Haneda zaštitu od japanske policije da ne bi morala da se ukrca na let i vrati se u Belorusiju nakon što je kritikovala svoje trenere.

Ona je noć provela u hotelu na tokijskom aerodromu gde je, kako tvrdi, dovedena silom.

Belorusija je saopštila da je ona uklonjena iz svog tima zbog njenog „emotivnog stanja“.

Kako je izvestio Rojters, beloruska sportistkinja je ušla u poljsku ambasadu u Tokiju.

Kako se navodi, član lokalne beloruske zajednice koji je s njom u kontaktu je rekao da će ona tražiti azil u Poljskoj.

Zvaničnik poljskog ministarstva spoljnih poslova Marćin Pžidač, piše agencija, ranije je napisao na Tviteru da je Cimanovskajoj „ponuđena humanitarna viza i da je slobodna da nastavi svoju sportsku karijeru u Poljskoj ako tako odluči“.

On je rekao, preneo je Bi bi si, da je Cimanovskaja u direktnom kontaktu s poljskim diplomatama u Tokiju i da će Poljska „uraditi sve što je neophodno da joj pomogne da nastavi sportsku karijeru“.

Njen suprug je otputovao u Kijev i rekao za AFP da se nada da će se „u bližoj budućnosti“ pridružiti svojoj supruzi u Poljskoj.

Prethodno je, prema pisanju Gardijana, Beloruska fondacija za sportsku solidarnost saopštila da Cimanvskaja planira da traži azil u Nemačkoj ili Austriji.

U međuvremenu joj je azil pored Poljske ponudila i Češka.
Portparol Međunarodnog olimpijskog komiteta Mark Adams je rekao da su MOK i Tokio 2020 razgovarali sa Cimanovskajom direktno i da je ona noć provela na aerodromu u hotelu.

„Bili smo s njom u kontaktu sinoć i jutros i oseća se bezbedno. Naša prvenstvena obaveza jeste njena bezbednost i to je ono što i radimo. Tokom noći je sa nekim iz Tokija 2020 otišla u policijsku stanicu. Kako sam shvatio, uključena je i Agencija UN za izbeglice i policija je još uvek angažovana na ovom pitanju“, rekao je Adams.

Upitan da prokomentariše navode o „otmici“, Adams je rekao:“Razgovarala je s policijom na aerodromu. Ako ima krivične odgovornosti, potrebno je da se to istraži, ali to je stvar policije. Prošlo je 12 sati od tog događaja i potrebno nam je više detalja.“

On je dodao da su zahtevali od beloruskog Nacionalnog olimpijskog komiteta (NOC) potpuni izveštaj.

Govoreći za Rojters preko kanala Telegram u nedelju, beloruska sportiskinja je rekla da su je uklonili iz tima „zato što sam na svom Instagram profilu govorila o nemaru naših trenera“.

Takođe je tražila da se umeša i MOK, rekavši da je u opasnosti da je izbace iz Japana.

„Tražim od MOK-a pomoć“, rekla je u video-klipu objavljenom na kanalu Telegram Beloruske fondacije za sportsku solidarnost, grupacije za podršku sportistima koji su u zatvoru ili su marginalizovani zbog svojih političkih stavova.

„Na mene se vrši pritisak. Pokušavaju da me odvedu iz zemlje bez moje dozvole.“

Anatol Kotau, član grupacije, rekao je u nedelju za Bbi si da se Cimanovskaja „boji od represije nad njenom porodicom u Belorusiji. To je trenutno njena glavna briga.“
Beloruska sportiskinja je rekla da su treneri u nedelju došli kod nje u sobu i rekli joj da se spakuje.

Onda su je navodno odveli na aerodrom tako da ne može da se takmiči u trci na 200 metara i u štafeti na 400 metara u četvrtak.

Prethodno se žalila da je ušla u trku za štafetu 4x400m nakon što je utvrđeno da su neki članovi tima nepodesni da se takmiče na Olimpijadi jer se nisu podvrgli doping testiranju, što je preduslov.

„Neke od naših devojaka nisu doputovale ovde da se takmiče u štafeti 4x400m jer nisu uradile dovoljno doping testova“, rekla je Cimanovskaja za Rojters na aerodromu.

„I trener me je bez mog znanja dodao na spisak za štafetu. O tome sam govorila javno. Glavni trener je došao kod mene i rekao da je stiglo naređenje odozgo da me isključe (iz takmičenja).“

Ona je dodala da je stajala pored japanske policije na aerodromu i kontaktirala izvesni broj ljudi iz beloruske dijaspore u Japanu da bi došli po nju na aerodrom.

U saopštenju beloruskog Olimpijskog komiteta se navodi da su treneri odlučili da povuku Cimanovskaju iz Igara po savetu lekara u vezi s njenim „emotivnim, psihičkim stanjem“. Kako piše Gardijan, nije odmah odgovorio na zahtev za komentar.

Suočen s masovnim demonstracijama prošle godine zbog, kako tvrde njegovi protivnici, nameštenih izbora, što on negira, beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko je naredio nasilno suzbijanje protesta.

Protestima su se, međutim pridružili i neki beloruski sportisti, što je, kako piše Gardijan, neuobičajeno za zemlju u kojoj se sportisti često uzdaju u finansije Vlade.

Kako podseća britanski list, nekoliko ih je uhapšeno, uključujući belorusku košarkašicu Jelenu Levčanku.

Nekima su uskraćene državne finansije, a neki su izbačeni iz nacionalnih timova zbog podrške opoziciji.

Za vreme Hladnog rata izvesni broj sportista i aktera iz kulturološkog života je prebeglo iz Sovjetskog Saveza i njegovih satelitskih država tokom takmičenja i tura po inostranstvu.

Međutim, potreba za tim je gotovo potpuno nestala s padom Sovjetskog Saveza 1991. i slobodom putovanja koja je usledila.

Poslednja evropska sportiskinja koja je prebegla iz svoje zemlje je rumunska gimnastičarka Nađa Komaneči koja je Rumuniju napustila 1989, nekoliko nedelja pre Rumunske revolucije u kojoj je zbačen s vlasti komunistički diktator Nikolaje Čaušesku.

Prva gimnastičarka koja je za nastup na Olimpijskim igrama dobila čistu desetku, petostruka olimpijska šampionka, dvostruka svetska i devetostruka evropska prvakinja danas ima državljanstvo SAD.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari