Vlasti sve većeg broja evropskih zemalja ozbiljno shvataju opasnost od ruskog napada i preduzimaju preventivne mere, piše The Moscow Times.
Gradonačelnik Varšave najavio je u sredu izdvajanje 117 miliona zlota (27 miliona evra) za izgradnju skloništa za bombe i druge bezbednosne mere.
Očekuje se da će one biti sprovedene u naredne 2- 3 godine. Poslednjih meseci evropski političari, obaveštajci i vojska upozoravaju na moguće ruske napade na zemlje NATO-a za 3-5-8 godina.
Izgradnja skloništa za bombe deo je strategije Varšave da narednih godina napravi značajne investicije, „što će nam omogućiti da se pripremimo za svaku eventualnost“, rekao je Rafal Tršaskovski, gradonačelnik poljske prestonice.
U okviru programa „Varšava štiti“, takođe je planirano da se bolnice pripreme za rad u vanrednim situacijama i da se sprovedu upozorenja za obuku stanovništva.
Vlasti Varšave nedavno su izvršile inspekciju postojećih skloništa za bombe; Ispostavilo se da će samo četiri odsto građana moći da se sakrije od bombardovanja, piše Politiko.
Podzemna parkirališta i metro stanice takođe bi trebalo da se koriste kao skloništa, ali za to je potrebno dodatno opremiti, uključujući vodu i rezervnu električnu energiju. Ukupno, prostorije površine sedam miliona kvadratnih metara mogu delimično da se prenamene, rekao je Tršaskovski.
Vlasti Kijeva i Karkova takođe aktivno koriste metro da spasu građane od ruskog bombardovanja.
Ako ukrajini bude dozvoljeno da izgubi rat protiv Rusije, Vladimir Putin će napasti druge zemlje, izjavio je poljski predsednik Andrzej Duda u intervjuu za Blumberg posle sastanka sa američkim predsednikom Džoom Bajdenom u utorak.
Istovremeno, Putin je u intervjuu propagandisti Dmitriju Kiseljovu rekao da je Rusija tehnički spremna za nuklearni rat i da će upotrebiti nuklearno oružje ako vidi pretnju svom suverenitetu.
Poljska nije prva zemlja koja je počela da priprema svoje civilno stanovništvo za mogući vojni okršaj sa Rusijom.
Rumunija je počela da gradi skloništa za bombe u blizini granice sa Ukrajinom nakon što su na njenoj teritoriji pronađene olupine borbenih bespilotnih letelica.
Pre nekoliko dana Asocijacija nemačkih gradova i opština pozvala je na usvajanje federalnog projekta popravke bunkera vrednih više milijardi evra kako bi se stanovništvo zaštitilo od mogućeg rata.
Baltičke države su u februaru odlučile da izgrade više od 1.000 betonskih bunkera na granicama sa Rusijom i Belorusijom, pre svega da zaklone vojnike u slučaju invazije.
Prema brojnim zapadnim vojskama, zemlje NATO-a treba da se pripreme za mogući ruski napad u naredne tri godine.
Moglo bi da počne sajber napadima i raketnim napadima na zadnje vojne i civilne ciljeve u Evropi, kao što su fabrike oružja i municije, komandni i štabni centri, kao i elektrane, mostovi i železnice.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.