Poljski Institut za vojne gubitke priprema izveštaj o štetama koje je pretrpela Poljska do pada komunističkog režima 1989. godine, dok je bila satelit Sovjetskog Saveza, poput onog koji je već izradila za Drugi svetski rat i nemačku okupaciju, saopštio je zamenik ministra spoljnih poslova Arkadijuš Mularčik.
Poljski premijer Mateuš Moravjecki jučerašnje pretnje šefa Dume ruskog parlamenta Vjačeslava Volodina da bi Moskva trebalo da zahteva od Varšave više od 750 milijardi dolara za navodna sovjetska ulaganja u Poljsku nakon Drugog svetskog rata označio je danas za klasičnu rusku propagandnu igru.
„Sovjetski Savez, prethodnik Rusije, odgovoran je za ogromne materijalne gubitke u Poljskoj. To je tipična ruska propagandna igra“, kazao je premijer Moravjecki u luci Gdinja i upozorio da će Rusija morati da plaća ogromnu odštetu i za zločine i razaranja u Ukrajini.
„Poljska mora da bude kažnjena za izdaju istorijskog pamćenja. Poljska postoji samo zahvaljujući Rusiji“, poručio je predsednik donjeg doma ruskog parlamenta Volodin na mreži Telegram, a dodao je da Poljska mora da vrati teritorije koje je posle rata dobila, kako je naglasio samo zahvljujući Rusiji, preneli su poljski mediji.
Novi poljski izveštaj predstavljao bi inače osnov za zahtev za odštetu od Rusije kao naslednice SSSR-a za, kako je kazao Mularčik, okupaciju dugu nekoliko decenija posle Drugog svetskog rata, isto onako kako Poljska traži na osnovu specijalnog izveštaja o gubicima sada ratne reparacije od Nemačke.
„Institut priprema takav izveštaj. To mora da bude solidno izradjeni materijal koji pokazuje kako sve aspekte okupacije tako i demontiranje fabrika na zapadu Poljske, kasniju eksploataciju poljske države, nepovoljne ugovore o uglju. Radimo na tome“, kazao je danas Mularčik poljskoj državnoj televiziji TVP.info.
Posle rata odlukom velikih sila Poljska je cela pomerena na zapad i umesto teritorija na zapadu današnje Ukrajine i Belorusije dobila je deo istočnih teritorija Nemačke i na severu stare pruske teritorije, a granica je postavljena na reci Odri.
Poljska je inače ratne reparacije od Nemačke dobijala preko SSSR-a i po nalogu Moskve ih se pedesetih godina odrekla, a odricanje od reparacija potvrdili su i kasniji bilateralni ugovori izmedju Nemačke i Poljske, za šta sadašnja Vlada poljske stranke Pravo i Pravda tvrdi da je učinjeno pod pritiskom Kremlja i da, iako je pitanje prema oceni Nemačke pravno zatvoreno, to za Varšavu nije pravno obavezujuće.
U Poljskoj ni vlast ni opozicija ne spore da je tokom oslobadjanja njihove zemlje poginulo oko 660.000 vojnika Crvene armije, Rusa, Ukrajinaca i drugih naroda Sovjetskog Saveza ali podsećaju na ulogu poljskog pokreta otpora u oslobadjanju, a na prelazak Poljske u sferu uticaja Moskve, slično kao Česi i Slovaci, gledaju kao na okupaciju zemlje iz koje je SSSR izvlačio decenijama znatne ekonomske koristi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.