Poljska je danas zatražila od SAD da joj pomognu i nateraju Nemačku da isplati reparacije za zločine i štete tokom nemačke okupacije Poljske tokom Drugog svetskog rata, što Nemačka odbija s obrazloženjem da ih se sama Poljska odrekla 1950-tih godina i još to potvrdila u bilateralnim sporazumima.
„Obraćamo se danas Kongresu SAD. Smatramo da je SAD zemlja koja se brine o globalnom poretku, da je ključna kada je u pitanju poštovanje medjunarodnog poretka, ljudskih prava, pravne države, medjunarodne pravde“, kazao je danas na konferenciji za novinare u Varšavi državni sekretar za evropska pitanja Arkadijuš Mularčik.
Državni sekretar koji je inače predvodio tim koji je izradio procenu i opsežan izveštaj o žrtvama i štetama koje su Poljskoj i njenim gradjanima, uključujući tu i milionima poljskih Jevreja naneli nemački okupatori kazao je da je poljska diplomatija uputila danas pisma šefovima Helsinškog komiteta i šefovima Odbora za spoljne poslove američkog kongresa i Senata.
„Nema nikakve prepreke da Nemačka krene u dijalog (o reparacijama) sa poljskom državom. Pošto ga ne pokreće dosledno ćemo tražiti pravdu na medjunarodnom forumu. Poljska računa na to da će SAD intervenisati da se problem prouči i da će predložiti formulu dijaloga“, rekao je Mularčik, javlja poljska privatna televizija Polsat.
Pitanje isplate ratnih reparacija kojih se sama odrekla u vreme vlade komunista 1950-ih, a kasnije je bilateralnim i medjunarodnim ugovorima to pitanje pravno zatvoreno, Poljska je pokrenula tek sa dolaskom konzervativnih nacionalista iz stranke Pravo i Pravda Kačinjskog na vlast 2015. godine.
Posebna komisija sačinila je izveštaj o ratnim žrtvama i razaranjima tokom nemačke okupacije Poljske u Drugom svetskom ratu i ukupnu štetu procenila na 1,3 biliona dolara.
Zbog rata i pomeranja granica nakon njega po dogovoru velikih sila Poljska je izgubila za sedam godina 11,2 miliona stanovnika, dve trećine procenjene sume reparacija išlo bi za 5,2 miliona žrtava, od čega su najmanje polovina poljski Jevreji.
Materijalne štete procenjene su na preko 160 milijardi dolara, dok su gubici u baštini i delima kulture procenjeni na preko četiri milijarde dolara, kazao je početkom septembra kada je predstavljen izveštaj Arkadijuš Mularčik.
Mularčik je danas podsetio da Poljska nije direktno sa Nemačkom sklopila nikakav bilateralni sporazum na temu reparacija, a inače stav je sadašnje poljske vlade da odricanje iz sredine prošlog veka, iako ga ne spore, ne može da važi jer je usledilo zbog pritiska Sovjetskog saveza čiji je komunistička Poljska bila satelit.
„Nemci su isplaćivali odštete raznih vrsta u oko 70 zemalja. Čak i u onim koje nisu doživele od njihove ruke nikakve gubitke kao npr. Meksiko. Čak i oni su nešto dobili. Nas su tretirali kao goru sortu. U sličnoj situaciji su Grci i Srbi“, kazao je u jesen lider vladajuće stranke Pravo i Pravda Jaroslav Kačinjski.
U nastojanju da pitanje reparacija Poljskoj internacionalizuje vlada u Varšavi već se obratila Savetu Evrope i UNESKO-u.
Nemačka vlada odgovorila je na diplomatsku notu Poljske i zahtev da počnu pregovore o reparacijama tako što je ponovila dobro poznat stav da je to pitanje pravno zatvoreno, da se Poljska posle nekoliko godina sama odrekla reparacija koje je dobijala preko Sovjetskog Saveza, te da Nemačka ne namerava da se upušta ni u kakve pregovore o tom pitanju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.