Pomen žrtvama uprkos zabrani 1Foto: EPA-EFE/ JEROME FAVRE

Napetosti u Hongkongu su juče bile na vrhuncu imajući u vidu da je parlament usvojio zakon o himni prema kojem se nepoštovanje kineske himne smatra prestupom.

Zakon zabranjuje svako ponašanje koja „vređa“ ili zloupotrebljava kinesku himnu, „javno i namerno“ menjanje teksta ili partitura i sviranje ili pevanje na „iskrivljen i ismevajući način“.

Predviđene su novčane kazne u iznosu od 50.000 honkoških dolara (5750 evra) i tri godine zatvora.

Takođe se smatra da himna treba da bude uključena u školsko obrazovanje kako bi se đaci učili „istoriji i duhu državne himne“.

Zakon je usvojen sa 41 glasom „za“ i jednim „protiv“ pošto je iz sale izbačeno više poslanika zbog bučnog negodovanja. Oni koji su ostali da glasaju uglavnom su bili iz prokineskog tabora.

Istovremeno, napetosti je bilo na ulicama gde su demonstranti i aktivisti iznalazili načina da, uprkos zabrani okupljanja, obeleže 31 godinu od krvavih demonstracija na Trgu Tjenanmen u Pekingu.

Mnogi su uvereni, piše Gardijan, da bi ovogodišnja komemoracija mogla biti i poslednja u Hongkongu imajući u vidu da zvanični Peking nameće donošenje zakona o nacionalnoj bezbednosti koji bi sprečavao i kažnjavao sva „dela i aktivnosti“ koji su pretnja po nacionalnu bezbednost.

Policija je lokalnim medijima najavila da će rasporediti tri hiljade pripadnika interventnih jedinica kako bi sprečile okupljanja.

Deo prodemokratskih aktivista obeležio je u sredu uveče godišnjicu nereda na Tjenanmenu ispred hongkonškog zatvora.

Hongkonški savez, organizator godišnje komemoracije, pozvao je stanovnike da u 20 sati po lokalnom vremenu upale sveće, nakon čega je usledio minut ćutanja, pesme i, prema planu, „uzvikivanje slogana“.

Kako je najavljeno, išlo se u manjim grupama od osmoro na skup u park Viktorija, uz pridržavanje mera socijalnog distanciranja. U Hongkongu je dopušteno okupljanje do osam osoba u sklopu mera protiv pandemije.

Izvor iz policije je u izjavi za South China Morning Post kazao, da će biti uklonjene različite grupe, ako se okupe zbog „zajedničkog cilja“.

Kineski parlament je prošle nedelje odobrio nastavak procedure donošenja zakona o nacionalnoj bezbednosti koji bi, kako strahuju demokratski aktivisti i diplomate, mogao da naruši autonomiju Hongkonga i njegov status finansijskog središta Azije.

Prema tom zakonu zabranjene bi bile aktivnosti čiji je cilj rušenje kineskog suvereniteta nad Hongkongom. Zakon predviđa i raspoređivanje bezbednosnih službi Pekinga u Hongkongu.

Kineska vojska i tenkovi tačno pre 31 godinu otvorili su vatru na demonstrante na Tjenanmenu u centru Pekinga, kada je, prema procenama, ubijeno između nekoliko stotina i nekoliko hiljada ljudi.

Kina nikada nije objavila tačan podatak o broju stradalih.

To su najveće političke demonstracije u istoriji komunističke Kine. Trajale su šest nedelja, a na njima je učestvovalo čak milion ljudi.

Na ovaj dan obično se okupi više hiljada ljudi u Hongkongu, ali je ove godine obeležavanje znatno skromnije zbog pandemije.

Autonomne oblasti Hongkong i Makao jedine u zemlji smeju da obeležavaju događaje na Tjenanmenu dok je u ostatku Kine zabranjeno i njegovo spominjanje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari