Pomoćnik državnog sekretara SAD za energetiku: Projekat "Jadar" prilika Srbiji da doprinese zelenoj tranziciji 1foto (BETAPHOTO/MILAN TIMOTIĆ/DS)

Pomoćnik državnog sekretara Sjedinjenih Američkih Država (SAD) za energetiku Džefri Pajat (Geoffrey Pyatt) izjavio je da litijumski projekat „Jadar“ predstavlja priliku da Srbija doprinese svojoj zelenoj tranziciji, ali i u inostranstvu.

„To bi povećalo ekonomiju Srbije i učinilo je liderom u evropskom sektoru obnovljivih izvora energije“, napisao je Pajat na društvenoj mreži X.


Međunarodna kompanija Rio Tinto planira otvaranje rudnika litijuma u dolini reke Jadar na zapadu zemlje.

Pomoćnik državnog sekretara SAD smatra da se iskopavanje litijuma može obavljati na način koji ispunjava najviše ekološke standarde koji će zaštititi prirodne resurse Srbije.

Zbog bojazni dela građana da bi projekat „Jadar“ mogao imati negativne posledice po životnu sredinu širom Srbije nedeljama se održavaju protesti protiv iskopavanja litijuma i otvaranja rudnika, podseća RSE.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je 11. avgusta, dan nakon demonstracija u Beogradu kojim su prisustvovale hiljade građana, optužio zapad i zemlje regiona za podršku protestima.

Serija protesta protiv iskopavanja litijuma počela je nakon odluka vlasti kojima se projekat kompanije Rio Tinto, vredan 2,4 milijarde dolara, „vraća u život“ – dve godine nakon što ga je Vlada, pritiskom ekoloških protesta, stopirala 2022. godine.

Srbija je 19. juna sa Evropskom unijom potpisala Memorandum koji predviđa ceo proizvodni lanac – od kopanja litijuma u Rio Tintovom rudniku u Jadru, do proizvodnje baterija za električna vozila.

Prema poslednjim najavama vlasti, predvođenih Srpskom naprednom strankom, Rio Tintov rudnik litijuma bi mogao da počne sa radom 2028. ako kompanija ispuni ekološke propise i dobije neophodne dozvole.

Rio Tinto je ranije u odgovoru za RSE naveo da su „domaći i međunarodni stručnjaci potvrdili da se projekat ‘Jadar’ može realizovati bezbedno i u skladu sa najvišim standardima zaštite životne sredine“.

Međutim, deo stručnjaka iz zemlje i inostranstva ukazuje da u procesu eksploatacije litijuma neizbežno dolazi do ekoloških posledica, pre svega do zagađenja rečnog sliva i zemljišta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari