Kolonija voćnih šišmiša u Australiji gotovo je istrebljena zbog nezapamćenog toplotnog talasa koji je samo za vikend usmrtio 3.000 ovih životinja uprkos očajničkim pokušajima aktivista da ih spasu.
Kampanja “Pomozite spasiti divlje životinje i šikaru u Kempbeltaunu, u severoistočnoj regiji Kvinlend objavila je seriju fotografija na Fejsbuku koje pokazuju mrtve životinja koje leže na tlu, očito uginulih od vrućine i dehidracije.
Aktivisti su pronašli leševe od oko 3.000 šišmiša, poznatih i kao leteće lisice, od kojih je veliki broj mladih.
Broj uginulih šišmiša daleko je veci, procen juje Kraljevsko društvo za sprečavanje okrutnosti prema životinjama i navodi da je oko 100 hiljada životinja iz 25 razlicitih kolonija u Australiji uginulo preko vikenda, prenosi Tajm.
Pregrejani šišmiši napuštaju svoje mlade u potrazi za vodom, ali mnogi od njih padnu na tlo i uginu.
“Živi se skuvaju. To utiče na njihov mozak. Mozak im se jednostavno sprži i postanu nekoherentni” objasnila je aktiviskinja Kejt Rajan.
Šišmiši teško održavaju normalnu telesnu temperaturu kad spoljna pređe 40 stepeni, a gubitak prirodnog staništa ih odvodi sve dalje od reka i jezera koji im mogu spasiti život.
Dok je u nedelju temperatura u Sodneju dosegla 47.3 stupnja Celzijevih, a asfalt se topio, volonteri u Kvinslendu pokušavali da poje šišmiše i odnosili ih u hladpbinu.
“Bilo je neverovatno. Videla sam mnogo mrtvih šišmiša na tlu i drugi su bili blizu zemlje i umirali. Nikad nisam videla ništa poput toga”, dodala je Rajan.
Ova ekološka inicijativa naglašava da je spasavanje šišmiša bitno zbog dobrobiti okoline.
Ove jedinstvene životinje pomažu regeneraciji šuma i očuvanju ekosistema oprašivanjem i raznošenjem semena.
Leteće lisice su šumari koji drže ekosistem na okupu. Ako želimo da sačuvamo ostatke naših šuma zdravima, potrebme su leteće lisice, ističu aktivisti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.