Potraga Kineza za priobalnim resursima u delovima Južnog kineskog mora potpuno je nezakonita, izjavio je američki državni sekretar Majk Pompeo.
On je osudio „kampanju zastrašivanja“ koju navodno vodi Peking u spornim vodama koje su bogate energetskim resursima. U svojoj Izjavi, Pompeo je osudio kineska potraživanja nad spornim ostrvima Spratli u Južnom kineskom moru kada je kazao da „Peking nema pravne osnove da jednostrano nameće svoju volju regionu“. Kazao je i da „svet neće dozvoliti da Peking tretira Južno kinesko more kao svoje pomorsko carstvo“.
Kineska ambasada u Vašingtonu reagovala je objavom na Tviteru u kojoj stoji da „Stejt department namerno iskrivljuje činjenice i međunarodno pravo, uključujući i Konvenciju UN o pomorskom pravu“. U tvitu piše i da Amerika preuveličava situaciju u regionu i pokušava da unese razdor između Kine i drugih pomorskih zemalja.
„Optužbe su potpuno neosnovane. Kineska strana se tome čvrsto protivi“.
Komentari Pompea slede u trenutku ionako poljuljanih odnosa između Kine i još nekoliko zemalja i ne mogu se sa sigurnošću predvideti dalja dešavanja, piše Bi-Bi-Si.
Bruneji, Malezija, Filipini, Tajvan i Vijetnam osporavaju kinesko prisvajanje gotovo celog Južnog kineskog mora oko kojeg se decenijama vodila borba, a napetosti su u stalnom porastu u poslednjih nekoliko godina. Peking prisvaja sebi oblast poznatu kao „linija od devet crtica“, gradi ostrva i platforme u tom delu, širi vojno prisustvo iako insisitira da su namere mirnodopske. Iako su uglavnom nenaseljeni, dva ostrvska lanca u tom delu možda sadrže dragocene prirodne resurse.
U svom godišnjem izveštaju u domenu odbrane Japan je naveo da su kineske mornaričke aktivnosti postale ozbiljna briga i optužili Peking da menja status kvo u Istočnom i Južnom kineskom moru.
Stručnjaci ukazuju da se do sada SAD nisu mešale, niti bavile teritorijalnim sporovima u Južnom kineskom moru. Četiri godine pošto je međunarodni sud u Hagu presudio da kineska prisvajanja u regionu nemaju pravni osnov, SAD su prvi put zvanično zauzele svoj stav. Prošle nedelje SAD i Kina su istovremeno održale pomorske vežbe u toj oblasti što ukazuje na porast napetosti.
U širem kontekstu, administracija Donalda Trampa obećala je da će preinačiti, kako kažu, 40 godina politike neuspeha prema Kini. Nedavno je Vašington kritikovao Peking ne samo zbog pandemije virusa korona već i položaja ljudskih prava muslimanske manjine u Sinđangu i načina na koji se Peking ophodio prema demonstracijama u Hongkongu.
Ulozi u regionu su neverovatno visoki, upućuje Bi-Bi-Si, ukazujući da u ovim naizgled beznačajnim ostrvskim lancima i grebenima sve više raste rizik od vojnih sukoba dve najmoćnije sile sveta. Pompeo kaže da SAD stoje uz južnoazijske saveznike i partnere u zaštiti njihovih suverenih prava na ofšor resurse, što je, navodi, u skladu sa njihovim pravima i obavezama prema međunarodnom zakonu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.