Državni sekretar SAD Majk Pompeo saopštio je danas da SAD ublažavaju svoj stav o jevrejskim naseljima na Zapadnoj obali i ne smatraju više da su u suprotnosti sa međunarodnim pravom.
To je najnoviji u nizu poteza administracije američkog predsednika SAD Donalda Trampa da se oslabe palestinske težnje za državnošću.
Pompeo je rekao da Trampova administracija menja pristup ranijih vlada o jevrejskim naseljima i vraća se na verziju politike u vreme predsednika Ronalda Regana 1980-tih godina.
To će, po svoj prilici, izazvati gnev Palestinaca i suprotstaviti SAD drugim zemljama koje nastoje da doprinesu okončanju sukoba dva naroda.
Obraćajući se novinarima u Stejt departmentu u Vašingtonu državni sekretar SAD je takođe rekao da, iako administracija SAD menja stav da naselja nisu u „saglasnosti sa međunarodnom pravom“, ona ne zauzima stav o suverenitetu Izraela nad Zapadnom obalom.
Pompeo je naglasio da bi donošenje konačnog stava o tome, kao i o statusu istočnog Jerusalima, trebalo prepustiti direktnim izraelsko- palestinskim pregovorima.
Izrael je osvojio Zapadnu obali sa istočnim Jerusaliom u ratu 1967. godine, kada je osvojen i pojas Gaze.
Palestinci nameravaju da osnuju svoju nezavisnu državu na tim teritorijama.
Trampova administracija smatra stav iz 1978. godine, osnovu dugotrajnog protivljenja SAD širenju jevrejskih naselja, distrakcijom i veruje da bi na sva pravna pitanja o tome valjalo da odgovore izraelski sudovi, rekao je Pompeo.
On je najavio da SAD neće zauzimati stav o pravnom statusu ni jednog određenog naselja.
Izraelski sudski sistem prihvata žalbe na legalnost nekih naselja naspram drugih i zato je najbolje mesto da se odlučuje, rekao je Pompeo, dodavši da će „SAD poštovati odluke izraelskih sudova“.
On je ocenio da raniji američki stav da su naselja nelegalna nije doprineo miru.
„Označavanje osnivanja civilnih naselja nekonzistentim s međunarodnim pravom ne doprinosi cilju mira.Teška istina je da nikad neće biti sudskog rešenja sukoba i argumenti ko je u pravu i ko greši kao pitanje međunarodnog prava neće doneti mir“, rekao je Pompeo.
Odgovarajući na pitanja navinara on je insistirao da je promena stava rezultat pravne analize, odbacivši da je povezano sa unutrašnjom politikom bilo Izraela ili SAD, preneo je AP.
SAD su ranije priznale Jerusalim kao glavni grad Izraela, preselile svoju ambasadu iz Tel Aviva u taj grad i zatvorile palestinsko diplomatsko predstavništvo u Vašingtonu.
Iako je najnovija odluka bila mahom simbolična ona može dati podsticaja premijeru Izraela Benjaminu Netanjahauu koji se bori za političko preživaljavanje nakon što nije uspeo da obrazuje vadajuću koaliciju posle nedavnih izbra. Uz to može da stvori prepreke za mirovni plan koji je obećala administracija.
Netanjahu je pozdravio promenu stava SAD i u Izraelu je to označeno istorijskim potezom, a Palestinci su pozvali na međunarodnu osudu, preneli su izraelski mediji.
Na Zapadnoj obali i u istočnom Jerusalimu živi skoro 700.000 Izraelaca.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.