Poplava u kući 1Foto: FoNet-Ap

Simbol je nemoguće zaobići: atentat u Nici je počinjen na Dan republike.

U tradicionalnom prazničnom intervjuu, predsjednik Fransoa Oland je nekoliko sati ranije, kao da mu je laknulo, najavio ukidanje vanrednog stanja za 26. juli. Tačno je, Euro 2016 je bezbjedno prošao a Tur de Frans se odvija normalno, uz pojačane mjere bezbjednosti. Predsjednik je ipak podvukao da su prijetnje i rizik sveprisutni, ali i da je demokratska i pravna država Francuska u stanju da se odupre svakoj opasnosti bez posebnog arsenala primjerenih odluka i mjera.

Atentator se sigurno nije odlučio za svoje zlodjelo pošto je u podne čuo predsjednikov razgovor. Za to što je počinio i kako je to počinio taj Tunišanin (koji prema posljednjim informacijama ipak nije imao dvojno državljanstvo) trebao mu je dugotrajni predumišljaj. Upravo tu je opozicija našla prostor da prekine ono što je važilo kao prećutni republikanski pakt o nenapadanju, a što je bilo pravilo poslije upada u Šarli i atentata 13. novembra. Kako je moguće da je priprema atentata izmakla sigurnosnim i tajnim službama, kad se zna, a sad se zna, da je taj čovjek iznajmio najveći raspoloživi kamion već u ponedeljak i da ga je parkirao na svoju „polaznu stanicu“ u srijedu?

Tema džihadizma u Nici i okolini je upadljivo prisutna već nekoliko godina. Ustanovljeno je da cijelih deset odsto Francuza čija je veza osvjedočena sa nekim od vidova džihada, nastanjeno baš u srezu čiji je glavni grad Nica. Nica je i jedan od prvih francuskih gradova po opremljenosti kamerama i drugim sredstvima praćenja, pa je i to dopunski simbol u kontekstu ovoga što se desilo.

Ta oblast Francuske je i bastion Nacionalnog pokreta Marin le Pen, jer je u toj regiji izabrana kao poslanik njena sestričina Marion Le Pen, koja se sa svojim još desnijim stavovima najavljuje kao opasna suparnica. Inače, Nacionalni front ima samo dva poslanika, a njegovo biračko tijelo je od oko 30 odsto u opštim razmjerima. Tako široku podršku taj pokret je posebno „zaslužio“ svojim programskim odnosom prema strancima, došljacima i izbjeglicama. Sve druge političke opcije, osim krajnje ljevice, pod tim pritiskom popuštaju u svojim moralnim i humanističkim stavovima prema tom pitanju.

Ne treba zaboraviti šta je prošle godine Nikola Sarkozi rekao usred izbjegličke krize. Otprilike: to vam je kao kad vam pukne cijev, pa imate poplavu u kući.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari