Broj terorističkih napada u Francuskoj je sada već zabrinjavajuć. Prošle godine desilo se ukupno šest napada, a tokom ove već četiri.
Sve to daje primere za teroriste kako treba da se ponašaju i inspririše ih za nove napade, ocenjuje za Danas Predrag Petrović, izvršni direktor Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.
On dodaje da je parlamentarna komisija u Francuskoj pre desetak dana zavšrila istragu o napadima na Šarli Ebdo i napadu u Parizu krajem prošle godine i da je zaključeno da je bilo mnogo propusta među brojnim francuskim službama bezbednosti i policiji. Kako dodaje, bilo je dosta preklapanja nadležnosti.
– Primera radi, jedan od napadača na Šarli Ebdo bio je pod nadzorom pariske policije i čim je izašao iz Pariza on je nestao sa “radara”. Komisija je nakon istrage predložila da se nadležnosti centralizuju i formira nacionalni antiteroristički centar kako bi se sve informacije slivale na jedno mesto. Moguće je da će događaj u Nici ubrzati sporovođenje zaključaka te komisije, iako oni nisu obavezujući – objašnjava Petrović.
Što se tiče događaja u Nici, on dodaje da je teško reći u ovom trenutku da li je bilo propusta francuske policije, kao i da je inače teško predvideti moguće napade.
– U Francuskoj je prošlo Evropsko prvenstvo u fudbal kada su bezbednosne mere bile na visokom nivou. Verovatno je nakon toga sve olabavilo, pažnja je malo popustila i uhvatili su ih iznenađene – kaže Petrović.
Povodom poslednjeg napada, sagovornik Danasa napominje i da je otežavajuća činjenica to što Francuska ni nakon prethodnih terorističkih napada nije mnogo uradila deradikalizaciji u širem smislu, odnosno da otkloni uzroke diskrminacije muslimana, što je dovelo do toga da se bvroj radikalnih ektremista u Francuskoj dvostruko povećao.
– Najnovija istraživanja pokazuju da muslimani u Francuskoj sa istim kvalifikacijama u istim profesijama imaju tri puta manje šanse pri zaposlenje od Francuza. Francuska, ali i druge zemlje, treba da pojačaju komunikaciju sa građanima koji se osećaju diskriminisano i koji su u lošoj ekonomskoj situaciji. Tu je ključni problem, koji uzrokuje porast radikalnog ektremizma – napominje Petrović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.