Članovi Kongresa Sjedinjenih Država, republikanci i demokrate, u sredu uveče su se stalno iznova dizali na noge, obasipajući ovacijama ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog.
Bilo je to izvanredno veče, koje je zaključilo izuzetan dan u istoriji.
Poruka Zelenskog je glasno odjeknula među svima: Od trenutka kada je sleteo u SAD, obučen u svoju prepoznatljivu maslinasto zelenu odeću, do srdačne dobrodošlice koju je dobio u Beloj kući od predsednika Džo Bajdena, do zanosnog prijema u Kongresu, mesto gde malo stranih lidera ima čast da govori na zajedničkom sastanku dve komore.
Poseta je imala za cilj da ubedi Amerikance da nastave da podržavaju Ukrajinu, da pokaže Ukrajincima da ima razloga za nadu i otpor i da dokaže Putinu da Ukrajina neće odustati, prenosi CNN.
Ukrajinski predsednik je elokventan govornik, ali slike govore više od reči. Bajdenova ruka na ramenu Zelenskog. Toplina koju je odisalo toliko članova Kongresa dok su ga pozdravljali. A onda su bile reči. Zamislite da ste Putin, koji je pre nekoliko dana posetio jednog od svojih retkih saveznika, predsednika Belorusije Aleksandra Lukašenka, i da vidite kako su se politički polarizovane SAD okupile da prigrle Zelenskog.
Zamislite da Putin čuje Bajdena kako kaže, kao što je to uradio na konferenciji za novinare u Beloj kući nakon što je više od dva sata razgovarao sa Zelenskim: „I bilo je veoma važno za njega i sve ostale da vide da smo predsednik Zelenski i ja ujedinjeni, dve zemlje zajedno, kako bi bili sigurni da neće uspeti… „Važno je da Putin zna da ćemo učiniti sve što je u našoj moći – sve što je u našoj moći da Zelenski uspe“
Ukrajinski predsednik je konačno imao posetu Beloj kući koju je pre mnogo godina tražio od predsednika Trampa, nadajući se da će ta slika odvratiti Putinovu agresiju. Poseta je sačekala drugog američkog predsednika – prekasno da se spreči Putinov napad.
Zelenski je napravio svoje istorijsko putovanje u ključnom trenutku u onome što buduće generacije mogu smatrati jednim od odlučujućih sukoba našeg vremena: bitka između demokratije i autokratije, u kojoj je Ukrajina danas krvlju natopljena, drhtava linija fronta.
Došao je da kaže Amerikancima „hvala“. I govorio je to iznova i iznova. „Nadam se da će moje reči poštovanja i zahvalnosti odjeknuti u svakom američkom srcu“.
Zelenski je došao da objasni zašto ovo nije samo borba Ukrajine.
„Vaš novac nije u dobrotvorne svrhe“, uveravao je Kongres koji će još raspravljati o dodatnim sredstvima podrške i u vojnom i u ekonomskom pogledu, gde će skeptični republikanci uskoro imati veći uticaj.
„To je ulaganje u globalnu bezbednost i demokratiju, sa kojom postupamo na najodgovorniji način“, rekaje je u Kongesu.
Da bi nastavio ono što je bila uspešna odbrana protiv Rusije, uprkos užasnoj ljudskoj patnji, Zelenski je morao da ubedi Amerikance da je borba Ukrajine borba za vrednosti slobodnog sveta.
Dok je molio za kontinuiranu i sve veću podršku, treba da znamo istinu: Zelenski možda kaže hvala, ali slobodni svet treba da se zahvali Ukrajini. Ukrajinci vode bitku za slobodu, demokratiju i sam pojam nacionalnog suvereniteta.
Pobeda Ukrajine govori diktatorima svuda da se stari dani, kada je jaka zemlja mogla da napadne i proguta svoje susede, ne vraćaju.
Gubitak Ukrajine bi promenio svačiji svet. Ovo očigledno nije samo njihov rat.
„Zaista se borimo za našu zajedničku pobedu protiv ove tiranije“, rekao je Zelenski na konferenciji za novinare u Beloj kući – „i pobedićemo“.
Zelenski je stigao u Vašington 300 dana nakon početka ničim izazvane invazije Rusije. To je bilo njegovo prvo međunarodno putovanje od početka rata u februaru.
Dok zima pada i Putinove snage koriste iranske bespilotne letelice i drugu artiljeriju za bombardovanje ključne infrastrukture, namerno gađajući civilne objekte i ostavljajući milione Ukrajinaca u hladnoći i mraku, „pokušavajući da iskoriste zimu kao oružje“, po rečima predsednika Džozefa Bajdena , „smrzavanje ljudi, izgladnelih, patnja ukrajinskih muškaraca, žena i dece se pogoršava“.
Putin nastoji da slomi ono što je bila nesalomiva volja za otporom. U isto vreme, neki republikanci, kao što je Kevin Makarti, verovatno novi predsednik Predstavničkog doma, izrazili su izvesnu nevoljnost da nastave sa velikom podrškom Kijevu.
Mekarti je rekao da neće automatski podržati zahteve Bajdenove administracije za većom pomoći. I to se dešava upravo u trenutku kada se veruje da Putin planira ponovnu ofanzivu.
Putin, koji vlada mnogo većom, bogatijom zemljom, očigledno i dalje veruje da može da pobedi.
Ako se Amerikanci umore da podržavaju Ukrajinu, ako slušaju ružne glasove koji omalovažavaju Zelenskog, Rusija bi na kraju mogla da pobedi, a svet kakav poznajemo bi se promenio.
To bi bila pobeda za autokratiju i težak gubitak za demokratiju.
Ako je Zelenski to mogao jasno da kaže, njegova istorijska poseta je bila trijumf.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.