U novoj rezoluciji Evropskog parlamenta poslanici su osudili nedostatak poštovanja vlada Evropske unije prema prema pravima istopolnih partnera prilikom njihovog kretanja između različitih evropskih zemalja.
Prema tekstu rezolucije, koju je podržalo 387 članova EP, brakovi i registrovana partnerstva koja su oformljena u jednoj zemlji članici EU trebalo bi da budu prepoznata u svim državama koje su deo bloka, te da se istopolni supružnici i partneri tretiraju jednako drugima.
Kako prenosi Gardijan, ova rezolucija je stavljena na glasanje u odgovor na zbunjujući deo politike koja se primenjuje na ljude u istopolnim brakovima i zbog nepoštovanja nekih zemalja članica prema nedavnim odlukama Evropskog suda pravde, arbitra zakona EU.
Zemlje članice EU zadržale su slobodu da ne autorizuju brak između osoba istog pola, kao što je slučaj u Bugarskoj, Letoniji, Litvaniji, Poljskoj, Rumuniji i Slovačkoj.
Ali nakon presude Evropskog suda pravde iz 2018, u slučaju koji su protiv rumunske vlade pokrenuli Adrijan Koman i njegov suprug Klejburn Robert Hamilton, vlade EU su obavezne da poštuju boravišna prava istopolnih supružnika koji su venčani u nekoj od drugih zemalja bloka.
Međutim, rezultati najnovije studije Evropskog parlamenta pokazali su da ova presuda nije dovela do promene politike rumunskih vlasti koje još uvek, tri godine nakon odluke suda, Hamiltonu nisu izdale boravišnu dozvolu.
Osim toga, utvrđeno je da je 12 zemalja članica odobrilo pravo na boravak istopolnim supružnicima ali im nije dodelilo ime “supružnik”.
Nedostatak prepoznavanja istopolnih brakova na širem nivou stvara probleme ljudima koji imaju pravo na penziju, na dodelu zajedničkog zdravstenog osiguranja i na nasleđivanje nekretnina.
Sa još većim poteškoćama susreću se istopolni parovi koji su zakoniti roditelji u jednoj od zemalja članica EU ali se njihova pozicija promenila kada su prešli granicu.
Samim odlaskom u drugu zemlju, oni mogu da izgube pravo na to da po zakonu budu par i umesto toga postaju dve nepovezane individue.
Takođe, njihovo dete ili deca mogu da izgube pravo na dva legalna roditelja i da im preostane samo jedan ili, u nekim slučajevima koji uključuju surogat roditeljstvo, da ostanu bez ijednog zakonitog roditelja, što bi moglo da dovede do toga da oni izgube sva prava i benefite koji su po zakonu rezervisani za “porodice”, pokazali su rezultati istraživanja koje je sproveo Evropski parlament.
Na saslušanje pred Evropskim sudom za ljudska prava trenutno čekaju dva slučaja u kojima su parovi venčani u inostranstvu suočeni sa odbijanjem poljskih vlasti da registruju njihov brak u nacionalnom registru, uz obrazloženje da bi to bilo “u suprotnosti sa osnovnim principima poljskog zakona”.
Ovi brakovi se u Poljskoj ne priznaju “ni po kakvom zakonskom osnovu”, što znači da su prava rezervisana za venčane parove različitog pola uskraćena istopolnim parovima.
U rezoluciji koju su usvojili poslanici EP, od Evropske komisije se traži da “osigura da sve zemlje članice EU poštuju kontinuitet u zakonu u pogledu porodičnih veza članova ‘duginih’ porodica koje se na njihovu teritoriju doseljavaju iz drugih zemalja članica”.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.